Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. D: Druga porażka Polaków bez konsekwencji

ME, gr. D: Druga porażka Polaków bez konsekwencji

Trener Anastasi do pojedynku ze Słowacją desygnował sporą grupę siatkarzy, którzy dotychczas nie wychodzili na parkiet w podstawowym składzie. Polacy już przed rozpoczęciem meczu wiedzieli, że awans mają zapewniony. Ta porażka wręcz się Polakom "opłacała".

Pierwszego seta rozpoczęła udana akcja Słowaków, którzy zaskakująco dobrze radzą sobie w tych ME. Przebieg całego seta to walka punkt za punkt. Obie drużyny grały swobodnie, kontrolując wynik. W polskiej ekipie dobrze funkcjonowało przyjęcie, które pozwoliło na wyprowadzenie kilku ciekawych akcji. Na 7:7 precyzyjnie słowacki blok obił Jakub Jarosz, i to również on wykorzystał przechodzącą piłkę i dał prowadzenie polskiej drużynie 8:7. Po pierwszej przerwie technicznej punktową zagrywką popisał się Mateusz Mika. Słowacy szybko odrobili dwupunktową stratę. Na drugą przerwę techniczną Polacy schodzili prowadząc 16:14 po udanym ataku Jakuba Jarosza ze skrzydła. Końcówka seta to lekka gra nerwów po obu stronach siatki. Przy stanie 19:20 o czas poprosił trener Andrea Anastasi. W końcówce seta na boisku pojawił się Juraj Zatko, lecz nie wpłynęło to na końcowy wynik seta. Partię zakończył atak z prawego skrzydła Jakuba Jarosza.

Drugi set świetnie rozpoczęli nasi zawodnicy. Precyzyjna obrona i atak doprowadziły do najwyższego do tej pory prowadzenia polskiego zespołu 9:4. Na boisku w słowackiej ekipie pojawił się Robert Hupka. Wydawało się że Słowacy stracili pewność gry, lecz nic bardziej mylnego. Odrobili straty i doprowadzili do stanu 10:9 a trener polskiej drużyny zdecydował się wziąć czas. Kolejny etap seta to ponowne wyprowadzanie kilkupunktowej przewagi przez Polaków. Efektywnym siatkarskim gwoździem popisał się Mateusz Mika, dając prowadzenie swojej drużynie 14:10. Na drugą przerwę techniczną z prowadzeniem schodzili podopieczni trenera Andrei Anastasiego, prowadząc 16:14. W końcówce seta więcej zimnej krwi zachowali podopieczni trenera Emanuele Zaniniego wygrywając seta 25:21 oraz doprowadzając do remisu w całym spotkaniu 1:1.

Trzeci set rozpoczął się jak dwa poprzednie. Gra punkt za punkt, kontrolowanie wyniku. Od stanu 10:10 surową lekcję naszej drużynie dali Słowacy. Stopniowo zwiększali przewagę, prowadząc na pierwszej przerwie technicznej po ataku Martina Sopko 16:12. Na czas dla swojej drużyny chwilę później zdecydował się trener polskiej reprezentacji. Uwagi trenera nic nie zdziałały, i zachwiana gra polskich zawodników została wykorzystana przez naszych południowych sąsiadów. Polacy nie byli w stanie zatrzymać świetnie grających Słowaków którzy wygrali tego seta wysoko i zdecydowanie 25:18, obejmując prowadzenie w całym spotkaniu 2:1.

Zmian nie przyniósł także początek kolejnej partii spotkania. Początkowo wyrównana gra, lecz ponownie „pazury" pokazali siatkarze trenera Emanuele Zaniniego, prowadząc na pierwszej przerwie technicznej 8:5. Wyrównana walka rozpoczęła się po czasie. Polacy odrobili straty, by po chwili ponownie stracić kilka punktów. Poddenerwowany trener Andrea Anastasi poprosił o czas przy wyniku 13:9. Słowaków nie wytrąciło to z równowagi. Na drugiej przerwie technicznej prowadzili już 16:12. Po czasie na boisku gra Polaków uległa poprawie, skutecznie zaczął funkcjonować atak, co zniwelowało przewagę rywali do jednego punktu, by później prowadzić 20:19. W niezwykle emocjonującej końcówce więcej zimnej krwi zachowali Słowacy wygrywając 25:23 i całe spotkanie 3:1.

Słowacja pokonując Polskę niespodziewanie zajęła pierwsze miejsce w tabeli grupy D, nie przegrywając żadnego spotkania. Polakom którzy zajęli trzecią lokatę na drodze do ćwierćfinału stanie drużyna Czech.

Polska – Słowacja 1:3
(25:23, 21:25, 18:25, 23:25)

Polska: Drzyzga (1), Jarosz (26), Mika (18), Ruciak (11), Nowakowski (5), Kosok (7), Ignaczak (libero)
Słowacja: Skladany (2), Nemec (6), Divis (5), Sopko (15), Kmet (10), Kohut (9), Ondrusek (libero), Zatko (1), Bencz (13) i Hupka (8)