Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. B: Znakomity początek Rosjan, dwa punkty Czechów

ME, gr. B: Znakomity początek Rosjan, dwa punkty Czechów

Zgodnie z przewidywaniami, główny faworyt do złotego medalu ME - reprezentacja Rosji bez najmniejszych problemów poradziła sobie z Estonią. W drugim spotkaniu grupy B, Portugalczycy prowadzili z Czechami już 2:1, ale nie wykorzystali swojej szansy.

Reprezentacja Rosji wygrała swoje pierwsze spotkanie na mistrzostwach Europy rozgrywanych w Czechach i Austrii. Rosjanie, w przysłowiową "godzinę z prysznicem" rozprawili się z Estończykami. Ostatni mecz tych drużyn na mistrzostwach Europy w 2009 roku skończył się wynikiem 3:1 dla naszych wschodnich sąsiadów. W tym roku Rosjanie grają w grupie B z Estonią, Portugalią i gospodarzami Czechami w Karlovych Varach. Są faworytami nie tylko tej grupy, ale całej imprezy. Spotkanie rozegrali jak na faworytów przystało. Reprezentanci Estonii walczyli ambitnie, jednak zabrakło umiejętności przeciwko grającej w najmocniejszym składzie reprezentacji Rosji.

Pierwszego seta siatkarze Sbornej wygrali bez problemu do 17. Na początku seta uzyskali przewagę, którą z czasem powiększali. Jednak początek nie był tak jednoznaczny. Estończycy stawiali dzielnie czoła. Do drugiej przerwy technicznej tracili tylko dwa punkty. Po przerwie Rosjanie włączyli piąty bieg, pozwalając przeciwnikom na zdobycie tylko trzech punktów do końca seta.

Druga odsłona była znacznie bardziej wyrównana. Przez większą część seta obie drużyny prowadziły walkę punkt za punkt. Żaden z zespołów nie mógł uzyskać przewagi. Taka gra utrzymała się do stanu 19:19, kiedy to Rosjanie znów zdobyli serię punktów, zdobywając sześć oczek w serii. Set zakończył się wynikiem 25:19.

Trzecia partia przypominała seta pierwszego. Wyrównaną grę zespoły prowadziły tym razem do pierwszej przerwy technicznej. Później Rosjanie powiększali przewagę, prowadząc na drugiej przerwie technicznej czterema punktami i kończąc seta wynikiem 25:17.

Najwięcej punktów w całym spotkaniu – 13, zdobył przyjmujący reprezentacji Rosji Denis Biriukow. W drużynie Estonii najlepszym siatkarzem był Oliver Venno, który zdobył 11 "oczek". Rosjanie potwierdzili, że dysponują doskonałym blokiem, zdobywając 9 punktów w tym elemencie, podczas gdy przeciwnikom udało się ustawić zaledwie dwa skuteczne bloki.

Rosja – Estonia 3:0
(25:17, 25:19, 25:17)

Rosja: Chtiej (9), Grankin, Biriukow (13), Muserskij (8), Michajłow (10), Wołkow (11), Sokołow (libero) oraz Apalikow (1), Siwożelez (1) i Ilnych (1)
Estonia: Pajusalu (3), Pupart (7), Kreek (8), Toobal (1), Venno (11), Nommsalu (3), Esna (libero) oraz Keel, Meresaar (1), Kivisild i Jago

Drugie spotkanie grupy B okazało się o wiele bardziej emocjonujące niż rywalizacja Rosjan z Estończykami. Po długim, wyrównanym i stojącym na wysokim poziomie meczu gospodarze, reprezentanci Czech, pokonali po tie-breaku Portugalię. Drużyny z dużym zaangażowaniem walczyły o każdy punkt. Jednak to gospodarze rozpoczęli turniej od zwycięstwa.

Pierwszy set rozpoczął się po myśli Czechów. Już na początku udało im się objąć prowadzenie 4:2 po skutecznej kontrze Petera Platenika, najskuteczniejszego zawodnika gospodarzy. Lukas Tichacek dołożył asa serwisowego i blok na Hugo Gasparze pozwoliły na objęcie prowadzenia 6:2. Skuteczna gra naszych sąsiadów nie pozwoliła Portugalczykom na odrobienie strat. Na drugiej przerwie technicznej Czesi prowadzili 16:12. Wyrównana gra utrzymała się do końca seta, którego asem serwisowym skończył Jakub Vesely.

Przegrana w pierwszym secie zmobilizowała siatkarzy z Półwyspu Iberyjskiego. Objęli prowadzenie już na początku drugiej partii. Po błędzie w polu serwisowym Tichacka i blokach na Popelce i Stokrze prowadzili 6:2. Na pierwszą kosmetykę parkietu drużyny schodziły przy stanie 8:4 dla Portugalii, która dzięki skutecznym blokom powiększała przewagę. Duża liczba błędów własnych nie pozwoliła Czechom na odrobienie strat, którzy na drugiej przerwie technicznej przegrywali 10:16. Skuteczny atak Flavio Cruza i blok na Konecnym zmusił Jana Svobodę do poproszenia o czas dla swojego zespołu. Przerwa okazała się nieskuteczna, to Portugalczycy w dalszym ciągu zdobywali punkty. Natomiast reprezentanci Czech do końca seta nie potrafili przełamać bloku przeciwników. Ostatecznie partia skończyła się wynikiem 25:20 dla Portugalczyków.

Kolejną odsłonę dobrze rozpoczęli gospodarze. As serwisowy Hudecka i skuteczne ataki pozwoliły na objęcie prowadzenia 3:1. Tym razem siatkarze portugalscy popełniali błędy w ataku i Juan Diaz zmuszony był do skorzystania z czasu przysługującemu jego drużynie przy stanie 2:6. Jego interwencja okazała się skuteczna. Dzięki dobrej grze w obronie i skutecznych atakach Gaspara, Portugalczycy odrobili straty. Już na drugiej przerwie technicznej prowadzili 16:15. Od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt. W końcówce skuteczne bloki na Veselym i Stokrze doprowadziły Portugalczyków do zwycięstwa 25:21.

Na kolejną odsłonę Czesi wyszli w pełni zmotywowani. Po punktowym bloku Veselego i skutecznych atakach Platenika trener Portugalczyków, przy stanie 1:5, wykorzystał czas. Jednak tym razem gospodarze nie pozwolili odebrać sobie prowadzenia. Na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:4. Własne błędy naszych sąsiadów pomogły przeciwnikom odrobić kilka oczek. Mimo to Czesi utrzymywali kilkupunktową przewagę, głównie za sprawą doskonałej gry w ataku Petera Platenika. Po bloku Tichacka i Veselego zespoły zeszły na kolejną przerwę. Choć do końca seta czescy siatkarze prowadzili kilkoma punktami, było to spowodowane dużą liczbą pomyłek ich przeciwników. Seta zakończył atak Konecnego, doprowadzając do tie-breaka.

Ostatnia partia rozpoczęła się po myśli gospodarzy. Dobra zagrywka Hudecka pomogła im wyjść na prowadzenie 3:1. Ich radość nie trwała jednak długo. Skuteczny blok Gaspara i atak Sequeiry doprowadziły do remisu. Obie drużyny chciały wygrać swój pierwszy mecz. Dlatego wymiana ciosów trwała do aż do końca pojedynku. Minimalną przewagę Czesi uzyskali tuż przed zmianą stron, kiedy skutecznie w kontrze zagrał Stokr. Przełomowym momentem w tym secie okazała się dobra akcja Platenika, który wypracował dwupunktową przewagę (10:8). Tego prowadzenia czeska drużyna nie oddała już do końca, wygrywając całe spotkanie 3:2.

Najskuteczniejszym zawodnikiem całego pojedynku był Peter Platenik, zdobywca 24 punktów. W drużynie Portugalii najwięcej oczek uzyskał Hugo Gaspar (20).

Portugalia – Czechy 2:3
(20:25, 25:20, 25:21, 16:25, 13:15)

Portugalia: Malveiro (8), Violas (1), Jose (9), Cruz (12), Gaspar (20), Lopes (4), Teixeira (libero) oraz Fidalgo (1), Sequeira (5) i Silva (3)
Czechy: Konecny (11), Vesely (9), Stokr (14), Platenik (24), Tichacek (1), Popelka (3), Krystof (libero) oraz Hudecek (4), Konecny (4), Mach, Zapletal