Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > III Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej w Dąbrowie Górniczej

III Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej w Dąbrowie Górniczej

fot. archiwum

W dniach 9-11 września odbędzie się III już edycja Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej. W tym roku spotkania odbędą się w Hali Widowiskowo-Sportowej "Centrum" w Dąbrowie Górniczej, a nie w katowickim "Spodku", gdzie miały miejsce w latach ubiegłych.

W tegorocznym turnieju wezmą udział narodowe zespoły Słowacji, Rosji, Chorwacji i Polski. Dla trzech ostatnich drużyn turniej ten jest jedną z niewielu już okazji do rozegrania meczów kontrolnych przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy w Serbii i Włoszech. Honorowy patronat nad wrześniowym memoriałem objęły panie prezydentowe: Danuta Wałęsa, Jolanta Kwaśniewska oraz Anna Komorowska.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, w czasie memoriału organizatorzy zaplanowali wiele ciekawych atrakcji, m.in. występy artystów, sportowców, pokazy ratownictwa, malarstwa emocjonalnego dzieci i młodzieży, konferencje medyczne i sportowe oraz prezentacje fundacji charytatywnych. Specjalną zbiórkę krwi, a także rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego na czas memoriału zaplanowało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

W pierwszej edycji memoriału rywalizowały ze sobą żeńskie zespoły klubowe. Organizatorzy zaprosili mistrza Chorwacji – ZOK Rijeka, wicemistrza Hiszpanii – Palma Volley Mallorca i dwa czołowe polskie kluby – Aluprof Bielsko-Biała oraz Bank BPS Muszyna. W turnieju triumfowały siatkarki z Bielska, które wyprzedziły, odpowiednio, zespół z Muszyny, Majorki i Rijeki. Dopiero od zeszłego roku możemy obserwować zmagania drużyn narodowych. Rok 2010 przyniósł triumf reprezentacji Polski, która wyprzedziła w końcowym zestawieniu zespoły Serbii, Chorwacji i Czech.W tegorocznej edycji zobaczymy jeszcze silniejszą obsadę niż w roku ubiegłym. Zdecydowanym faworytem zdaje się być drużyna Rosji, 3. w rankingu Światowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB), posiadająca w składzie takie gwiazdy światowej siatkówki jak Jekatierina Gamowa czy Natalia Gonczarowa. Aktualne mistrzynie świata, dwukrotne wicemistrzynie olimpijskie i czterokrotne mistrzynie Europy raczej nie powinny mieć problemów z pokonaniem niżej notowanych rywalek. Należy jednak pamiętać, że zespół rosyjski jest w trakcie przygotowań do mistrzostw Europy i nie wiadomo w jakiej fazie treningowej się znajduje.

Do mistrzostw Europy przygotowuje się także 24. drużyna w rankingu FIVB – Chorwacja. Największym osiągnięciem zespołu jest do tej pory trzykrotne zdobycie srebrnego medalu podczas mistrzostw Starego Kontynentu (1995, 1997 i 1999). Niewątpliwą gwiazdą zespołu jest Maja Poljak – znakomita środkowa, najlepiej blokująca zawodniczka Final Four Ligi Mistrzyń w 2011 roku, a także przyjmująca Senna Usic-Jogunica, występująca przez wiele lat w lidze włoskiej. Warto też wspomnieć o Anie Grbac, która od tego sezonu będzie reprezentować barwy Organiki Budowlanych Łódź.

Słowacja natomiast to dopiero 45. drużyna światowego rankingu, której nie udało się w tym roku zakwalifikować do mistrzostw Europy. Najlepszym rezultatem drużyny jest 12. miejsce na tych właśnie mistrzostwach w 2003 roku.

O niespodziankę w turnieju na pewno może się postarać zespół Polski prowadzony przez trenera Alojzego Świderka. Do drużyny wracają Katarzyna Skowrońska-Dolata i Agnieszka Bednarek-Kasza. Mocną stroną może być także świetnie spisująca się w sezonie ligowym Katarzyna Jaszewska. Polki na pewno mają aspiracje na lepszy występ po tegorocznym cyklu Grand Prix, gdzie nie zakwalifikowały się do finału zajmując ostatecznie 10. miejsce. Mecze tegorocznego memoriału rozpocznie spotkanie Chorwacji z Rosją, Polska natomiast zmierzy się w pierwszym dniu z drużyną Słowacji. Możemy zatem liczyć na ciekawe spotkania, które pokażą nam w jakiej fazie przygotowań do mistrzostw Europy znajdują się zespoły.

Agata Mróz-Olszewska była złotą medalistką mistrzostw Europy z roku 2003 i 2005, a także dwukrotną mistrzynią Polski w barwach BKS-u Stali Bielsko-Biała i Hiszpanii z Gruppo 2002 Murcia. Zmagając się z chorobą stała się symbolem walki o życie i pomocy innym. Jej postawa, nawołująca do honorowego oddawania krwi i szpiku kostnego, poruszała nie tylko miłośników siatkówki, ale także wszystkich ludzi dobrej woli. Po jej śmierci przyjaciele siatkarki wraz z mężem – Jackiem Olszewskim, postanowili kontynuować jej życzenie.

Program memoriału:

piątek 9 września
17.00 Chorwacja – Rosja
20.00 Polska – Słowacja

sobota, 10 września
11.00 Rosja – Słowacja
14.00 Polska – Chorwacja

niedziela, 11 września
11:00 Chorwacja – Słowacja
14:00 Polska – Rosja

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski kobiet, rozgrywki towarzyskie

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-09-08

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved