Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Towarzyskie granie w Wałbrzychu

Towarzyskie granie w Wałbrzychu

Wielkimi krokami zbliża się sezon ligowy. W ramach przygotowań drugoligowcy z Wałbrzycha, Opola i Zielonej Góry oraz pierwszoligowiec z Lubina wzięli udział w Turnieju O Puchar Prezesa WZK Victoria S.A. Wygrali Lubinianie.

Ustalono, że w każdym spotkaniu rozegrane zostaną niezależnie od wyniku trzy pełne sety, aby wynik wynosił 3:0 lub 2:1. Zwycięzcy poszczególnych półfinałów spotykają się w finale, przegrani walczą o trzecie miejsce.

W pierwszym półfinale gospodarze podejmowali drużynę akademików z Zielonej Góry. Pierwszy punkt zdobyli goście, ale już po chwili prowadzenie objęli wałbrzyszanie i po serii mocnych zagrywek Sebastiana Zielińskiego mieli już trzy oczka przewagi (8:5). W zespole AZS-u wyróżniał się tylko Piotr Gałka, jednak nie był w stanie sam poprowadzić gry. Partię zakończył asem serwisowym Adrian Sdebel. Początek drugiej odsłony był wyrównany, ale gospodarze znów szybko wyszli na prowadzenie (9:6). W ekipie zielonogórzan punktował Maciej Baumgarten, ale przewaga podopiecznych trenera Janusza Ignaczaka nie malała (14:11, 19:15). Ten set zakończyła zagrywka gości w siatkę na 25:21. Chociaż wałbrzyszanie byli już pewni gry w finale, nie odpuścili i w trzecim secie prowadzili od samego początku. Prym wiedli nowi zawodnicy drużyny z Dolnego Śląska: Dominik Broj, Piotr Nowakowski i Daniel Gądek. Mimo asów serwisowych Romana Kaczurowskiego nie udała się zielonogórzanom walka z Victorią. Trzecia partia zakończyła się wynikiem 25:19.

Drugi półfinał to pojedynek między drużyną AZS Politechnika Opolska a świeżo upieczonym pierwszoligowcem Cuprum Lubin. Podopieczni Dominika Fristera szybko objęli prowadzenie w pierwszej partii (5:3), dobrze radzili sobie Michał Żuk i Mateusz Kucharski . Opolanie zaś popełniali wiele prostych błędów i nie potrafili ustabilizować poziomu swojej gry. Partię otwierającą spotkanie przegrali 16:25. Na początku drugiej odsłony to akademikom dopisywało szczęście i wyszli na dwupunktowe prowadzenie (8:6). Prowadzili już nawet 15:10 po asie Michała Jutkiewicza, gdy zawodnicy Cuprum przejęli pałeczkę i wyszli na prowadzenie. Seta zakończył silnym atakiem Żuk. W trzeciej partii lubinianie znów radzili sobie bez większych problemów. Pokrzyżować ich plany starał się Michał Jankowski, ale starania opolan na nic się zdały. Wysoka przewaga ekipy z zagłębia miedziowego (9:4, 17:10) pozwoliła im łatwo wygrać partię (25:17) i oczekiwać na finałowe starcie z Victorią Wałbrzych.

Mecz o trzecie miejsce rozpoczął się od równej walki po obu stronach siatki. Prowadzenie objęli zielonogórzanie (13:12), zawodnicy z Opola szybko wyrównali (16:16) i idąc za ciosem zdobywali kolejne punkty (18:16, 22:18). Wygrali pierwszą partię do 18. W drugim secie obie drużyny z całych sił dążyły do zwycięstwa. Na niewielkie prowadzenie wysuwali się podopieczni Zbigniewa Rektora (6:5 po bloku Jankowskiego), a wkrótce wyrównywali zielonogórzanie (9:9). W końcówce ci ostatni popełnili sporo błędów – serwowali w siatkę, po bloku piłka spadła w aut. Ostatni punkt, wart trzeciego miejsca w turnieju, zdobył Damian Siekański serwując asa. Trzeciego seta zawodnicy z Opola lekko odpuścili, za to zielonogórzanie nie poddali się. Punktowali Przemysław Zgórski, Tomasz Paluch oraz Kaczurowski, który w polu zagrywki pojawił się aż pięć razy w serii (23:15). Na koniec zrezygnowany Krzysztof Gibek posłał piłkę w siatkę i zakończył spotkanie z wynikiem 25:17 i 2:1 w setach.

Mecz finałowy pełen był emocji. W pierwszej partii prowadzenie objęli zawodnicy z Lubina (5:4, 10:6), świetnie w ataku spisywał się Maciej Kordysz. Wałbrzyszanie nie odpuścili i wkrótce to oni wyszli na prowadzenie (12:10). Niezastąpiony w tej części seta okazał się Mateusz Radojewski, którego nie dało się zatrzymać na siatce. Atak Tomiałowicza zakończył partię wynikiem 25:21. Na początku drugiego seta niewielkie prowadzenie uzyskali gospodarze (7:6), kiedy groźnie wyglądającej kontuzji doznał Zieliński. Zdeprymowało to wałbrzyszan i zaczęli popełniać niewymuszone błędy, z czego skorzystali goście wychodząc na prowadzenie (9:7) utrzymując je za sprawą ataków Damiana Dykasa, Bartosza Węgrzyna i Krzysztofa Antosika, który zakończył tę partię do 23. W trzecim secie gospodarze nie radzili sobie z presją i mimo asów serwisowych Sdebla nie potrafili objąć prowadzenia. Ekipy dzielił tylko punkt różnicy (13:14), ale wkrótce serią czterech asów popisał się Żuk i było 22:14 dla gości. Wkrótce Radojewski został zablokowany i cały mecz zakończył się wynikiem 25:15 i 2:1 na korzyść pierwszoligowej drużyny z Lubina.

Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, a najlepsi zawodnicy każdej drużyny otrzymali nagrody indywidualne. Powędrowały one do rąk: Macieja Baumgartena z Zielonej Góry, Michała Jankowskiego z Opola, Adriana Sdebla z Wałbrzycha oraz Michała Żuka z Lubina.

TS Victoria PWSZ Wałbrzych: Tomiałowicz, Leński, Gajek, Jurczyński, Nowakowski, Gądek, Sdebel, Radojewski, Broj, Zieliński, Olszewski, libero: Wierzbicki, Ostapiuk
KU AZS UZ Zielona Góra: Januszewski, Kaźmierczak, Baumgarten, Gałka, Przyborowski, Kępski, Mariaskin, Kaczurowski, Paluch, Bitner, Zgórski, libero: Zasowski
AZS Politechnika Opolska Cementownia Odra S.A. : Judycki, Fijałek, Frąc, Jankowski, Jutkiewicz, Dzikowicz, Gibek, Nastula, Szewczyk, Siekański, Jeton, libero: Łucki
MKS Cuprum Mundo Lubin: Oczkowski, Kucharski, Kostecki, Kluczyk, Dykas, Piórkowski, Węgrzyn, Kordysz, Żuk, Szabelski, Romać, Antosik, libero: Tylicki, Kabziński