Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Siatkarki z Dąbrowy Górniczej najlepsze w Raciborzu

Siatkarki z Dąbrowy Górniczej najlepsze w Raciborzu

fot. archiwum

Tauron MKS Dąbrowa Górnicza okazał się najlepszy podczas rozgrywanego w Raciborzu turnieju towarzyskiego. W finale podopieczne Waldemara Kawki pokonały zespół z Bielska-Białej. Trzecie miejsce zajęła pierwszoligowa Silesia Volley.

Pierwsze swoje spotkanie drużyna Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza rozegrała z pierwszoligową Silesią Volley. Podopieczne trenera Waldemara Kawki przeważały w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Pomimo nieśmiałego początku obu zespołów, to dąbrowianki mogły cieszyć się z pierwszej przewagi w tym sezonie. Dobrze spisywały się debiutantki, w tym Belgijka Frauke Dirickx, która na zmianę z Magdaleną Śliwą skutecznie rozrzucały blok rywalek, a to wszystko dzięki solidnemu przyjęciu Elżbiety Skowrońskiej oraz Katarzyny Urban (dobrze zastępowała nieobecną Krystynę Strasz), a także Doroty Ściurki. Premierowa odsłona padła łupem siatkarek z Zagłębia Dąbrowskiego w niecałe 30 minut i zakończyła się rezultatem 25:18.

Podobny przebieg miała kolejna odsłona, i tak było aż do połowy trzeciego seta, kiedy to rozpędzona maszyna zwana Tauronem zwolniła swoje obroty i zawodniczkom zaczęły przytrafiać się błędy. Siatkarki ze Śląska uwierzyły w swoje możliwości i zapomniały o nieporozumieniach, jakie wcześniej popełniały. Ślązaczki uzyskały nieznaczną przewagę (21:19), a później nawet miały piłkę setową. Nie potrafiły jednak wykorzystać nadarzającej się okazji i to zespół MKS-u radował się z pierwszego zwycięstwa.

Silesia Volley Mysłowice/Chorzów – Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 0:3
(18:25, 17:25, 25:27)

Silesia Volley: Sowała, Olszówka, Wysocka, Wawrzyniak, Furtak, Bojdak, Adamska (libero) oraz Najmrocka i Layburne
Tauron MKS:
Dirickx, Ściurka, Liniarska, Skowrońska, Lis, Żebrowska, Urban (libero) oraz Nuszel i Śliwa


W pierwszym swoim spotkaniu podopieczne Mariusza Wiktorowicza spotkały się z ekipą PLKS Pszczyna. Po dwóch wygranych partiach trzecia drużyna ostatniego sezonu PlusLigi Kobiet pozwoliła sobie na chwilę rozprężenia, co w 100% wykorzystały przeciwniczki doprowadzając do tie-breaka. Decydujący set znacznie lepiej rozpoczęły pszczynianki uzyskując aż czteropunktową przewagę (9:5). Najważniejsze akcje spotkanie kończyły jednak skutecznymi blokami i atakami bialskie środkowe: Sylwia Pelc oraz Gabriela Wojtowicz.Zwycięstwo umożliwiło siatkarkom spod Klimczoka grę w finale turnieju przeciwko bardziej wymagającym rywalkom z Dąbrowy Górniczej. Warto nadmienić, iż w składzie BKS Aluprof na turniej w Raciborzu zabrakło: Agaty Sawickiej, Natalii Bamber, Klaudii Kaczorowskiej, Joanny Wołosz oraz Alexis Crimes. Ich miejsce zajęły juniorki z bielskiej szkoły SMS Edu-Sport: Gabriela Ponikowska oraz Joanna Mazurkiewicz.

BKS Aluprof Bielsko-Biała – PLKS Pszczyna 3:2
(25:21, 26:24, 22:25, 19:25, 15:12)

BKS Aluprof: Mazurkiewicz, Ciaszkiewicz, Wojtowicz, Frąckowiak, Vindevoghel, Pelc, Matusiak (libero) oraz Lichtman, Łyszkiewicz, Ponikowska


O 3. miejsce zagrały ze sobą zespoły, które sezon 2011/2012 spędzą rywalizując na zapleczu ekstraklasy. Spotkanie Silesii Volley i PLKS Pszczyny dostarczyło jednak sporo emocji, obie ekipy zacięcie walczyły o miejsce na podium. Ostatecznie po pięciosetowej batalii przypadło ono mysłowicko-chorzowskiej ekipie. Kilka chwil później w finale spotkały się drużyny grające na co dzień w najwyższej klasie rozgrywkowej, Tauron MKS Dąbrowa Górnicza i BKS Aluprof Bielsko-Biała. Spotkanie finałowe turnieju w Raciborzu już przed jego rozpoczęciem określono jako rewanż za fazę play-off ubiegłorocznego sezonu, w której dąbrowianki musiały uznać wyższość siatkarek Mariusza Wiktorowicza . Po chwili jednak można było zorientować się, że jest to turniej towarzyski, gdyż dyspozycja zawodniczek jednej i drugiej drużyny pozostawiała wiele do życzenia.

Do meczu bardziej skoncentrowane podeszły zawodniczki z Dąbrowy Górniczej, które głównie dzięki kąśliwym zagrywkom Natalii Nuszel objęły wysokie prowadzenie (6:1). W kolejnych akcjach obie ekipy nie chciały popełnić zbyt wielu błędów, przez co siatkarki w głównej mierze skupiały się na obronie i dokładności. Gdy bielszczanki zniwelowały przewagę rywalek (16:16) zapowiadało się na emocjonującą końcówkę. Tak jednak nie było. Podopieczne Waldemara Kawki, po raz kolejny przy zagrywce Nuszel odskoczyły (24:19) i wynik premierowej odsłony stał się jasny.

Odmłodzony zespół Aluprofu nauczony doświadczeniem poprzedniego seta zmniejszył liczbę błędów własnych, przez co prowadzenie na początku drugiej partii co chwila się zmieniało. W pewnym momencie to jednak siatkarki z
Bielska-Białej włączyły wyższy bieg i systematycznie zaczęły odjeżdżać dąbrowiankom (10:7, 14:8). Szybka reakcja Waldemara Kawki pomogła Tauronowi, który rozpoczął pogoń za przeciwniczkami, a lokomotywą dla drużyny okazały się Aleksandra Liniarska oraz Elżbieta Skowrońska, które punktowały w najważniejszych momentach. Gdy Dorota Ściurka w końcowej fazie seta obiła blok bielszczanek na tablicy wyników pojawił się rezultat 19:19. Wynik remisowy utrzymywał się do stanu 22:22. Później na boisku istniała już tylko Skowrońska, która zdobyła trzy punkty w trzech kolejnych akcjach i tym samym zakończyła drugiego seta.

Siatkarki z Dąbrowy Górniczej tuż przed rozpoczęciem trzeciej partii na twarzach miały uśmiechy, które przegoniły koncentrację. Taka sytuacja szybko znalazła odzwierciedlenie na boisku. BKS Aluprof zdając sobie sprawę, że może to być ostatni set tego turnieju przystąpił do niego z wielkimi ambicjami (7:3, 9:5). Na parkiecie wyróżniały się Sylwia Pelc oraz Karolina Ciaszkiewicz, które zdobywały najwięcej punktów dla swojej drużyny. Mimo ogromnej woli walki dąbrowskim siatkarkom nie udało się odrobić strat z początku seta i trochę na własne życzenie przegrały go 21:25.

Po chwili dekoncentracji skupienie wróciło w szeregi Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza. Na boisko wróciła też Magdalena Śliwa, wcześniej zmieniona przez Frauke Dirickx. Dwukrotna mistrzyni Europy rozpoczęła seta wręcz koncertowo, gdyż pole zagrywki opuściła dopiero przy stanie 12:0 zdobywając w trakcie tej serii trzy asy serwisowe. Takiej przewagi doświadczone zawodniczki z Zagłębia Dąbrowskiego nie mogły już roztrwonić i spokojnie kontrolowały przebieg czwartej i ostatniej odsłony tego meczu, która zakończyła się wynikiem 25:14.

Chwilę po ostatnim gwizdku sędziego odbyła się ceremonia zakończenia turnieju, a zawodniczki dąbrowskiej drużyny z uśmiechami na twarzach mogły wznieść w górę pamiątkowy puchar. Miła niespodzianka spotkała też przyjmującą dąbrowskiej drużyny, Elżbietę Skowrońską, która została uznana najlepszą zawodniczką całych zawodów.

mecz o III miejsce:
Silesia Volley Mysłowice/Chorzów – PLKS Pszczyna 3:2

finał:
Tauron MKS Dąbrowa Górnicza – BKS Aluprof Bielsko – Biała 3:1

(25:21, 25:22, 21:25, 25:14)

Tauron MKS: Skowrońska, Żebrowska, Liniarska, Nuszel, Śliwa, Lis, Urban (libero) oraz Ściurka i Dirickx
BKS Aluprof: Powikowska, Łyszkiewicz, Ciaszkiewicz, Lichtman, Pelc, Ciaszkiewicz, Vindevoghel, Matusiak (libero) oraz Mazurkiewicz

źródło: bksbielsko.pl, inf. własna, mks.dabrowa.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga kobiet, rozgrywki towarzyskie, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-09-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved