Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > L. Bernardi: Radykalne zmiany były konieczne

L. Bernardi: Radykalne zmiany były konieczne

fot. archiwum

Na miesiąc przed rozpoczęciem rozgrywek Lorenzo Bernardi jest pełen optymizmu. - Mamy na tyle dobry zespół, by dotrzeć do półfinału. To traktujemy jako pierwszy krok - twierdzi w rozmowie z PlusLigą włoski szkoleniowiec Jastrzębskiego Węgla.

Podczas memoriału zaprezentowali się dwaj nowi gracze Jastrzębia – Łasko i Kubiak. Pana ocena?

– Obydwaj nie byli w najwyższej kondycji fizycznej. Łasko średnio zagrał z Rosjanami, potem było znacznie lepiej. Kubiak, ale to wyłącznie moja opinia, w meczu z Włochami wyglądał na bardzo zmęczonego. Dlatego, gdy dostawał piłki na blok, uderzał trochę przed siebie. Z Rosjanami zagrał znacznie lepiej, wykorzystując w ataku ręce blokujących. Nie martwię się, że obydwaj nie są w szczytowej formie. Jeśli nie złapią jej na czempionat, popracujemy nad tym w klubie.

Jest pan równie optymistyczny w kwestii dyspozycji Zbyszka Bartmanai jego powrotu na przyjęcie?– Od kontuzji do Memoriału Wagnera nie odbył z kadrą praktycznie ani jednego normalnego treningu – to mnie niepokoi. Zakładam, że na początku sezonu będziemy mieli problemy z przyjęciem zagrywki, bo po czterech miesiącach gry na ataku nie będzie mu łatwo wrócić na pozycję numer cztery. Nie ukrywam też, że początkowo nasza gra może nie być ładna, możemy szukać rytmu, mieć kłopoty na boisku. Ale gdy zawodnicy zgrają się z nowym rozgrywającym, wtedy będziemy groźni.

Kto z dwójki Thornton – Vinhedo będzie pełnił rolę pierwszego rozgrywającego?

– Mam dwóch, kompletnie różnych technicznie rozgrywających. Raphael Margarido może nie prezentuje typowo brazylijskiego stylu, ale gra szybko. Brian Thornto n z kolei jest bardziej „normalny". To dobry rozgrywający, ale gra spokojniej, prościej. Każdy z nich jest gotowy, by być pierwszym. Możemy więc rozpoczynać mecz z jednym, a kończyć z drugim. Na pewno nie będziemy mieć takich problemów, jak w poprzednim sezonie.

W zespole jest dziesięciu nowych graczy. Konieczna była aż tak radykalna przebudowa?

– Tak. Po pierwsze – nie wszyscy zawodnicy chcieli zostać w Jastrzębiu. Po drugie, mam swój sposób myślenia i patrzenia na siatkówkę. Chciałem sprowadzić do drużyny kilku innych graczy, którzy odpowiadają mi mentalnie i charakterologicznie, z inną charakterystyką techniczną. Ważne jest nie tylko to, co siatkarz robi na boisku, ale także jak zachowuje się na treningu, w szatni, w autokarze. W pierwszej rozmowie po zakończeniu sezonu powiedziałem prezesowi Grodeckiemu, że musimy ściągnąć do zespołu najlepszych polskich siatkarzy spośród dostępnych na rynku. To zrobiliśmy, kontraktując Bartmana i Kubiaka.

Sprawa Michała Kubiaka jest już zamknięta? O co właściwie toczy się to całe zamieszanie?

– Nie wiem. Sytuacja naszego klubu jest klarowna. Michał powiedział mi, że miał w Warszawie roczny kontrakt. Według moich, sprawdzonych informacji jedynym klubem, który miał prawa do Michała po sezonie 2010/2011 była Padwa. Potwierdzili to włodarze Padwy dodając, że jeśli zechcą, to Michał będzie musiał do nich wrócić na nowy sezon. Dogadaliśmy się z nimi. Po sensacjach, które ukazywały się na różnych stronach internetowych, spytałem prezesa Grodeckiego co się dzieje. Powiedział: nie martw się, z całą pewnością Kubiak zagra w Jastrzębskim Węglu.

Nadchodzący sezon będzie dla pana prawdziwym testem trenerskiego kunsztu. Zbudował pan drużynę według własnego pomysłu, przygotowuje pan ją do sezonu w pełnym cyklu.

– Można tak stwierdzić. Ale tak naprawdę, każdy dzień mojej pracy to swoisty rodzaj testu. Co do weryfikacji moich umiejętności – PlusLigę może wygrać tylko jedna drużyna. Dwa, może trzy zespoły w wyścigu po złoto są przed nami i zrobimy wszystko, by je wyprzedzić. Powtarzam moim chłopakom, że aby to uczynić, musimy pracować więcej i ciężej, niż rywale. Najlepszym polskim teamem wciąż jest Bełchatów. Myc chcemy zbliżyć się do nich najbliżej, jak jest to możliwe.

* cała rozmowa Ilony Kobus w serwisie plusliga.pl

źródło: plusliga.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-09-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved