Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kalisz ma drugą zagrywającą na świecie

Kalisz ma drugą zagrywającą na świecie

fot. archiwum

Siatkarki reprezentacji Polski zajęły czwarte miejsce w sierpniowych mistrzostwach świata kadetek w tureckiej Ankarze. Jedną z czołowych zawodniczek całej imprezy była kaliszanka Ewelina Janicka, której znakomita gra przyczyniła się do wielkiego sukcesu polskiego zespołu.

To bardzo ciekawa zawodniczka, z wielkimi ambicjami. W ciągu ostatniego roku zrobiła tak ogromny postęp, że w tej chwili, moim zdaniem, jest jedną z najlepszych siatkarek w swojej kategorii wiekowej w kraju – mówił po majowych mistrzostwach Europy kadetek Daniel Przybylski, były trener w MKS Calisia i pierwszy szkoleniowiec kaliskiej środkowej. Jego słowa znalazły potwierdzenie trzy miesiące później, a swoimi rewelacyjnymi występami na parkiecie w Ankarze, Janicka poczyniła kolejny ważny krok w swojej sportowej karierze.

Rywalizację w mistrzostwach globu Polki zaczęły od dwóch gładkich zwycięstw z Egiptem i Algierią. Potem przyszła porażka z późniejszymi mistrzyniami, Turczynkami. W drugiej rundzie podopieczne Andrzeja Pecia ograły Japonię i stoczyły zacięte, choć przegrane boje z Brazylią i Serbią. W ten sposób znalazły się w najlepszej czwórce na świecie. O awans do finału walczyły jak równy z równym z Chinkami, przegrywając ostatecznie tę batalię 1:3. Młodym Polkom pozostała walka o brązowy medal, jednak po raz drugi na tych mistrzostwach musiały uznać wyższość Serbek (0:3) i tym samym zadowolić się czwartą lokatą. Warto dodać, że w majowych mistrzostwach Europy, które także odbyły się w Ankarze, nasze kadetki zajęły piątą pozycję.

Czwarte miejsce na świecie to ogromny sukces, aczkolwiek szkoda meczu z Chinkami, bo naprawdę można było wywalczyć awans do finału. O porażce zadecydowały 2-3 akcje – ocenił Przybylski, który na bieżąco śledził poczynania polskich kadetek, w tym swojej byłej podopiecznej. – Rozmawiałem z Eweliną podczas jej pobytu w Turcji. Osiągnęła bardzo dużo, walnie przyczyniając się do czwartej lokaty biało-czerwonych – dodał.

We wszystkich ośmiu spotkaniach Janicka wybiegała w podstawowej szóstce. W sumie zdobyła 75 punktów i była drugą punktującą w zespole (na tegorocznych ME zanotowała 50 oczek). Środkowa z Kalisza brylowała też w innych klasyfikacjach. Na uwagę zasługuje wysokie drugie miejsce wśród najlepiej zagrywających siatkarek mistrzostw, osiągnięte dzięki pokaźnej liczbie 20 asów serwisowych. Janicka była też siódma w gronie najlepiej blokujących.

Przed kaliszanką jeszcze dwa lata nauki w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu, choć jeszcze przed jej ukończeniem może trafić do silnego klubu. Taka szansa spotkała inną środkową reprezentacji kadetek, Igę Chojnacką, która rozpoczęła już treningi w pierwszoligowej Legionovii Legionowo, szkolonej przez dobrze znanego w grodzie nad Prosną Wojciecha Lalka.

źródło: Nowe Fakty Kaliskie

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacje młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-08-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved