Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Brąz dla reprezentacji Serbii

WGP: Brąz dla reprezentacji Serbii

Serbki niespodziewanie łatwo ograły Rosjanki w meczu o brązowy medal turnieju World Grand Prix. Siatkarki z Bałkanów gładko wygrały 3:0, po raz pierwszy w historii stając na podium tych rozgrywek. Rosjanki w żadnym z setów nie ugrały więcej, niż 21 punktów.

Spotkanie oba zespoły rozpoczęły nerwowo, mając problem ze skończeniem swojej pierwszej wyprowadzanej akcji. Wkrótce jednak ciężar gry ofensywnej wzięły na siebie liderki obu drużyn. Po stronie rosyjskiej najwięcej piłek kończyła Jekaterina Gamowa, a u rywalek ich środkowa – Milena Rasić. Na pierwszej przerwie technicznej, dzięki punktowej zagrywce Jovany Brakocević, to Serbki uzyskały trzy „oczka" przewagi. Zawodniczki z Półwyspu Bałkańskiego prezentowały solidną siatkówkę, bezlitośnie wykorzystując każdy błąd naszych wschodnich sąsiadek. Dobrze ustawiony serbski blok powodował, że kolejne Rosjanki były przez niego powstrzymywane lub też wyrzucały piłkę w aut przy próbie ominięcia go (16:9). Serbki od tego momentu kontrolowały przebieg tej partii, wystrzegając się błędów popełnianych w serii i pozwalając sobie na swobodną grę, o czym świadczyć może kiwka Maji Ognjenović, po której o czas poprosił Władimir Kuzjutkin. W końcówce tego seta kilka skutecznych kontr wyprowadziły Rosjanki, jednak nie zdołały już odebrać zwycięstwa reprezentacji Serbii.

Początek drugiego seta to festiwal efektownych obron Serbek, które podbijały dużo ataków swoich przeciwniczek i rozrzucały blok rywalek w kontrataku, grając kombinacyjną siatkówkę. Przy stanie 10:6 zatrzymana została Sanja Malagurski, a Rosjanki zaczęły szybciej rozgrywać piłkę do swoich skrzydłowych, co pozwoliło im na uzyskanie kontaktu punktowego z reprezentantkami Serbii. Drużyna Sbornej nie była w stanie utrzymać takiego poziomu gry, niedokładnie przyjmując kolejne piłki i w konsekwencji popełniając proste błędy (19:13). Podobnie jak w poprzedniej odsłonie, w końcówce seta, serbskie zawodniczki nieco rozluźniły się pozwalając Rosjankom odrobić kilka punktów. Ponownie jednak Serbki nie dały się zaskoczyć i pewnie wygrały kolejnego seta.

Trzecią odsłonę tego meczu lepiej rozpoczęły Serbki, wykorzystując brak asekuracji w ekipie rosyjskiej (5:1). Siatkarki z półwyspu Bałkańskiego zdobywając taką przewagę już na początku seta, zapracowały sobie na komfort gry w dalszej jego części. Grające pod presją zawodniczki z Rosji popełniały coraz więcej niewymuszonych błędów, a na ich nieliczne dobre zagrania, takie jak blok na Nataszy Krsmanović, Serbki bardzo szybko odpowiadały tym samym. Na drugiej przerwie technicznej przewaga reprezentacji Serbii wzrosła do ośmiu punktów. Dominacja siatkarek z Europy południowej w każdym elemencie nie podlegała dyskusji. W zwycięstwie nie przeszkodziła im nawet nieskończona piłka przechodząca w końcówce seta ani punktowa zagrywka Marii Borisienko. Asem serwisowym zakończyła to spotkanie Ognjenović, zapewniając tym samym pierwszy w historii medal World Grand Prix dla swojej reprezentacji.

Serbia – Rosja 3:0
(25:21, 25:20, 25:16)

Serbia: Brakocević (17), Malagurski (13), Krsmanović (6), Molnar (2), Ognjenović (5), Rasić (14), Cebić (libero) oraz Vesović
Rosja: Perepełkina (1), Gonczarowa (10), Fatiejewa (1), Morozowa (8), Gamowa (8), Starcewa (1), Kuzjakina (libero) oraz Borisienko (1), Machno (4), Bukriejewa (2) i Uljakina (3)

Po meczu powiedzieli:

Maria Borisenko (kapitan reprezentacji Rosji): – Chciałabym podziękować mojemu zespołowi. Mamy za sobą długie i ciężkie zawody. Mimo, że nie zawsze wyglądało to najlepiej dziękuję mojemu zespołowi za włożony wysiłek.

Jelena Nikolic (kapitan reprezentacji Serbii): – Nasze samopoczucie nie było dzisiaj najlepsze, ponieważ późno skończyłyśmy wczoraj nasz mecz półfinałowy, ale byłyśmy zdeterminowane by wygrać brązowy medal. Jestem dumna z naszego zespołu nie tylko za to, co osiągnęłyśmy w WGP, ale i w całym sezonie. Ten medal jest świadectwem naszych osiągnięć.

Władymir Kazjutkin (trener reprezentacji Rosji) : – Każdy turniej jest ważny. Na początku turnieju naszym celem było zobaczenie, jak nasz zespół sobie poradzi, i mogliśmy zobaczyć, że wciąż musi dużo pracować. Mimo, że nie zdobyliśmy medalu jestem zadowolony, że mogliśmy uczestniczyć w tych zawodach.

Zoran Terzic (trener reprezentacji Serbii): – Jestem bardzo szczęśliwy, i dumny z mojego zespołu. To był nasz pierwszy występ w World Grand Prix i od razu wygraliśmy brązowy medal. To wielki sukces, szczególnie, że wygraliśmy z tak wielkim zespołem, jak Rosja. To już drugie zawody w tym sezonie. Wygraliśmy Ligę Europejską, a teraz brąz WGP. Następnymi zawodami będą mistrzostwa Europy, które będą dla nas najważniejsze. Wierzę, że mój zespół na tym turnieju może zagrać na tym samym poziomie.