Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Mikasa Cup: Wygrane Finlandii i Iranu, Irańczycy triumfatorem

Mikasa Cup: Wygrane Finlandii i Iranu, Irańczycy triumfatorem

Dzięki wygranej 3:0 z reprezentacją Słowenii siatkarze Iranu zajęli pierwsze miejsce w turnieju Mikasa Cup rozgrywanym w słoweńskim Mariborze. Na drugim miejscu, po wygranej 3:1 ze Słowakami znaleźli się Finowie, trzecie miejsce zajęła Słowenia.

W pierwszym ze spotkań zamykających turniej zmierzyły się reprezentacje Finlandii i Słowacji. Dla podopiecznych Emanuele Zaniniego mecz z Finami był ostatnią szansą na wywiezienie z Mariboru przynajmniej jednego zwycięstwa. Pierwsze akcje spotkania zapowiadały wyrównaną rywalizację obu ekip, do pierwszej przerwy technicznej toczyła się walka punkt za punkt. Na tym etapie spotkania minimalnie lepsi byli triumfatorzy tegorocznej Ligi Europejskiej, schodzący na pierwszą przerwę techniczną przy prowadzeniu 8:7. Po czasie obraz gry obu ekip nie uległ zmianie, mała ilość błędów własnych oraz podobny procent skuteczności w ataku pozwoliły na prowadzenie wyrównanej rywalizacji. Na przestrzeni całej partii Słowacy bezpośrednio z zagrywki punktowali trzykrotnie, dodając do swojego rezultatu 12 ‚oczek’ zdobytych w ataku i trzy skuteczne bloki na rywalach. Podobnie prezentowały się statystyki Finów, którzy w tej partii odnotowali trzy asy serwisowe, 13 efektywnych zagrań w ataku i cztery punkty zdobyte blokiem. Jeszcze na drugiej przerwie technicznej utrzymywało się minimalne prowadzenie zespołu Emanuele Zaniniego (16:15). Końcówka tej odsłony to jednak popis gry Mikko Oivanena oraz kolejno wykorzystywane przez Finów kontrataki, dzięki czemu w decydującej fazie seta to zespół Daniela Castellaniego przejął kontrolę nad przebiegiem partii, ostatecznie zwyciężając25:21.

Pierwsze akcje odsłony kolejnej to zdecydowanie lepsza dyspozycja słowackich atakujących, co pozwoliło na wypracowanie trzech ‚oczek’ przewagi reprezentacji Słowacji (8:5). Dobra zagrywka Lukasa Divisa i nie najlepsza dyspozycja fińskich przyjmujących przyniosły zamierzone efekty, tym samym niemal przez całą partię to siatkarze Zaniniego utrzymywali kontrolę nad przebiegiem seta. Podobnie jak we wczęśniejszych spotkaniach turnieju najjaśniejszą postaci swojego zespołu był Lukas Divis, słowacki przyjmujący w całym spotkaniu odnotował 14 punktów, z czego 6 ‚oczek’ to rezultat wypracowany dzięki punktowej zagrywce zawodnika. Nie pozwalając odebrać sobie, wypracowanego już na poczatku seta, prowadzenia Słowacy wygrali 25:23 wyrównując stan rywalizacji.

Najbardziej wyrównana była odsłona trzecia, mimo, że na drugiej przerwie technicznej Finowie mogli cieszyć się z pięciu ‚oczek’ prowadzenia (16:11) mnożące się błędy własne podopiecznych Daniela Castellaniego pozwoliły jeszcze Słowakom na zmniejszenie dystansu punktowego (19:21). Ostatecznie decydujące akcje seta na swoją korzyść rozstrzygnęli Finowie wygrywając 31:29. Przegrana w końcówce partii trzeciej wyraźnie rozbiła zespół słowacki, odsłona czwarta to już gra tylko jednego zespołu, Finowie bezlitośnie punktowali rywali, wygrywając 25:10, w całej partii Słowacy samodzielnie zdobyli tylko 5 ‚oczek’ pozostałe punkty to efekt błędów własnych siatkarzy Daniela Castellaniego.

Finlandia – Słowacja 3:1
(25:21, 23:25, 31:29, 25:10)

Finlandia: Esko (3), Hietanen (15), Kunnari (13), Oivanen Mi.(21), Lehtonen (7), Oivanen Ma.(7), Hyvärinen (libero) oraz Sammelvuo, Tervaportti, Shumov i Sivula
Słowacja: Bencz (11), Hupka (9), Kmet (9), Zatko (1), Nemec R. (6), Diviš (14), Ondrusek (libero) oraz Nemec M.(6), Skladany, Christiansky i Michalovic

Nieco ponad godzinę trwało drugie spotkanie, w którym Słowenia i Iran walczyły o tytuł triumfatora turnieju w Mariborze. Początek partii premierowej zapowiadał wyrównaną rywalizację, walka punkt za punkt i wymiana sił w ataku dały minimalna przewagę na pierwszej przerwie technicznej siatkarzom Julio Velasco (8:6). Dobra dyspozycja środkowego Irańczyków Musaviego, pozwoliła utrzymać minimalny dystans punktowy do końca, wygranej 25:20, partii pierwszej. To właśnie Musavi był jednym z liderów swojego zespołu w meczu ze Słowenią, 13 punktów, w tym 5 ‚oczek’ zdobytych blokiem oraz efektywnośc zagrań w ataku na poziomie 73% – tak prezentowały się pomeczowe statystyki środkowego reprezentacji Iranu. Równie dobry rezultat uzyskał najlepiej punktujący Iranu – Bazagard (14 punktów i nota 79% za efektywność zagrań w ataku).

Podobnie do odsłony pierwszej wyglądał przebieg partii kolejnej: do drugiej przerwy technicznej obie ekipy prowadziły wyrównaną grę, przy jednym ‚oczku’ prowadzenia Irańczyków. Spora ilość niewymuszonych błędów własnych w ataku siatkarzy ze Słowenii pomogła podopiecznym Julio Velasco ponownie odzyskać kontrolę nad przebiegiem partii. W całym secie siatkarze reprezentacji Słowenii bezpośrednio po błędach oddali rywalom 8 punktów, przy tylko czterech błędach Iranu. To własnie pomyłki popełniane w końcówce partii zadecydowały o przegranej Słowenii (21:25).

Nawet przeprowadzone przez Veselina Vukovicia zmiany i wprowadzenie na boisko znanych z parkietów PlusLigi Gaspariniego i Urnauta nie odmieniły obrazu gry Słoweńców. Prowadzący 2:0 siatkarze Julio Velasco odsłonę trzecią i jak się później okazało ostatnią rozpoczęli od mocnego uderzenia w ataku, dość szybko prowadząc 8:3. Na przestrzeni całego meczu widoczna była wyraźna przewaga Irańczyków w elemencie ataku, 50 punktów w 70. próbach i średnia nota zespołu 71%, przy 53% rywali najlepiej potwierdza dystans dzielący obie ekipy. Kontrolując przebieg seta triumfatorzy Mikasa Cup prowadzili kolejno 16:11, 21:16 ostatecznie wygrywając 25:20 i w całym meczu 3:0.

Iran – Słowenia 3:0
(25:20, 25:21, 25:20)

Iran: Housseini (1), Bazagard (14), Moussavi 13), Nadi (7), Nazari (10), Kamalvand (11), Zarif (libero) oraz Ghafour (6), Mahdavi i Keshavarzi
Słowenia: Planinc (4), Šket (5), Kamnik (6), Vincic (2), Jakopin ( 5), Radovic, Skorc (libero) oraz Cebron, Pajenk (3), Gasparini (10) i Urnaut (10)