Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > IX Memoriał Wagnera: Włosi zwycięzcami turnieju

IX Memoriał Wagnera: Włosi zwycięzcami turnieju

Reprezentacja Włoch z kompletem trzech zwycięstw wygrała IX Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. W swoim ostatnim występie podopieczni Mauro Berruto po zaciętym pojedynku pokonali Czechów. Na zakończenie zawodów Polska reprezentacja zagra z Rosją.

W przedostatnim meczu Memoriału Huberta Jerzego Wagnera reprezentacja Włoch pokonała po zaciętym spotkaniu drużynę Czech 3:1. Tym samym Włosi zwyciężyli w tegorocznej edycji Memoriału, wygrywając wszystkie trzy mecze.
Już po początkowych akcjach pierwszego seta pojedynku było jasne, ze czeka nas długie spotkanie. Obydwa zespoły grały cios za cios, prowadzenie zmieniało się raz po raz. Na przerwie technicznej było 8:7 dla Czechów po ataku Jana Stokra. Po czasie siatkarze czescy uzyskali większą przewagę po bloku Petera Platenika na Michale Łasko (12:10). Przewaga wzrosła nawet do czterech oczek po ataku Jiriego Popelki (16:12). Włosi nie zamierzali rezygnować i po ataku ze środka Emanuelle Birarelliego wyrównali na po 19. Od tego momentu znów rozpoczęła się walka o każdy punkt. Tą partię wygrali Włosi 27:25 po kontrowersyjnej decyzji sędziów o przyznaniu punktu zawodnikom trenera Mauro Berruto po ataku Stokra.

Drugi set wyglądał podobnie, choć tym razem przewagę osiągnęli Włosi, prowadząc na drugiej przerwie technicznej 16:11 po zagrywce Ivana Zaytseva. W końcówce zawodnicy z Półwyspu Apenińskiego prowadzili już 24:21, ale nie wykorzystali trzech kolejnych okazji na skończenie seta i po raz drugi w tym meczu byliśmy świadkami gry na przewagi. W niej oba zespoły miały szanse na wygranie tej odsłony, ale ostatecznie lepsi okazali się po raz drugi Włosi, tym razem 38:36, wygrywając dzięki atakowi w aut Popelki. Zawodnik czeski w trzech ostatnich akcjach partii został dwukrotnie zablokowany przez Łasko, a mimo to rozgrywający Czech posłał do niego jeszcze jedną piłkę.

Trzeci set upłynął pod znakiem dominacji Czechów, prowadzących przez większość seta dwoma, trzema punktami. Włosi doprowadzili jeszcze do stanu po 21, ale w końcówce więcej sił zachowali przeciwnicy, wygrywając tą odsłonę do 23.

Czwarty set to już jednak dominacja Włochów, którzy na przerwie technicznej prowadzili 8:3, a kiedy ich przewaga urosła już do 7 punktów 10:3 stało się jasne, ze zmierzamy już do końca meczu. Co prawda rywalom za sprawą Stokra udało się odrobić kilka punktów- było nawet 22:20, ale reprezentanci Italii nie dali wyrwać sobie zwycięstwa kończąc seta asem serwisowym, dającym zwycięstwo w partii 25:21 i w całym meczu 3:1.

Po meczu powiedzieli:
Cristian Savani (kapitan reprezentacji Włoch): – Niełatwo gra się z Czechami. Nie raz już nas pokonali. To zwycięstwo, podobnie jak pozostałe, smakuje wyjątkowo.

Mauro Berruto (trener reprezentacji Włoch): – Wiemy, że Czechy to bardzo trudny przeciwnik. Przegraliśmy z nimi sparingi we Włoszech w sumie grając 17 wyrównanych setów. Zatem po tych spotkaniach byliśmy już mądrzejsi, wiedzieliśmy jak grają. W tym turnieju wygraliśmy trzy mecze z rzędu i co za tym idzie, cały memoriał. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękuję mojemu sztabowi szkoleniowemu i lekarskiemu, że doprowadzili do zdrowia Simone Parodiego i Ivana Zaytseva. Wiem już jak będzie wyglądać moja kadra na ME.

Ondrej Hudecek (kapitan reprezentacji Czech): – Wielu naszych reprezentantów gra we Włoszech, więc to specyficzne pojedynki. Mimo porażki jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej gry.

Jan Svoboda (trener reprezentacji Czech): – Jestem zadowolony, że mogliśmy wystąpić w tym turnieju, z udziałem bardzo silnych europejskich zespołów, które są chyba najlepsze na Starym Kontynencie. Włochy to silna drużyna. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim secie mieliśmy kilka piłek setowych. Nie wykorzystaliśmy tego. Poziom gry mojego zespołu był zadowalający, wynik – nie.

Czechy – Włochy 1:3
(25:27, 36:38, 25:23, 21:25)