Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Amerykanki powalczą o złoty medal

WGP: Amerykanki powalczą o złoty medal

Siatkarki Stanów Zjednoczonych wygrały półfinałowe spotkanie World Grand Prix z Serbią i jutro zmierzą się z Brazylią w wielkim finale. Amerykanki staną więc przed szansą obrony tytułu, który wywalczyły rok wcześniej, wyprzedzając właśnie Brazylię.

W drugim półfinale rozgrywanego w Macau World Grand Prix siatkarek broniące tytułu zawodniczki USA wygrały z reprezentacją Serbii 3:0.

Mecz rozpoczął się od trzech błędów Serbek oraz ataku Sanji Malagurski i było już 3:1 dla USA. Podopiecznym trenera Zorana Terzicia udało się wyrównać dzięki zagrywce Nataszy Krsmanović, ale potem na parkiecie dominował już zespół zza oceanu. Przez większość seta prowadziły dwoma, trzema punktami, by ostatecznie wygrać ta odsłonę 25:21. Statystyki pierwszej partii były stosunkowo równe – Serbki prowadziły nieznacznie w ataku i na zagrywce, ale popełniały dużą liczbę błędów – aż siedem przy zaledwie trzech po stronie amerykańskiej.

Drugi set upłynął początkowo pod znakiem prowadzenia Serbek, które na przerwie technicznej prowadziły 8:6 po kolejnym skutecznym ataku Jovany Brakocević. Szybko jednak zrobiło się 8:8 po dwóch z rzędu błędach zawodniczek z Serbii, a Amerykanki wyszły na prowadzenie 11:9 po blokach Logan Tom i Foluke Akinradewo. Ta różnicę udało się utrzymać do drugiej przerwy technicznej, a po niej Amerykanki osiągnęły najwyższe prowadzenia w tym secie – 20:16 po ataku Tom. Partię zakończył as serwisowy w wykonaniu Akinradewo i błąd rywalek. Wynik drugiego seta brzmiał 25:20. Amerykanki zdemolowały w tym secie swoje przeciwniczki blokiem, którym zagrały skutecznie aż siedem razy, podczas gdy Serbkom w tym secie ta sztuka nie udała się ani razu.

Ostatni set to kontrola wydarzeń na boisku przez zwyciężczynie Grand Prix sprzed roku, ale tylko do stanu 17:12 na ich korzyść. W tym momencie przypomniały o sobie Malagurski i Brakocević. Dwa bloki i zagrywka pierwszej oraz dwa doskonałe ataki drugiej pozwoliły wyrównać wynik w tej partii na po 20. Gdy wydawało się, że będziemy mieli w tym secie emocje, siatkarki z Bałkanów popełniły dwa błędy, z czego natychmiast skorzystały rywalki, wygrywając seta do 21 po ataku Tom i cały mecz 3:0. Najlepszą zawodniczką w zespole zwyciężczyń była Destinee Hooker, która zgromadziła na swoim koncie 20 oczek. Wśród pokonanych wyróżnić trzeba Jovanę Brakocević, która uzbierała 19 punków.

Serbia – USA 0:3
(22:25, 20:25, 21:25)

Serbia: Brakocević (19), Malagurski (16), Krsmanović (3), Molnar (2), Rasić (5), Ognjenović (2), Popović (libero) oraz Vesović i Nikolić (4)
USA: Berg (1), Bown (5), Larson (5), Tom (12), Akinradewo (12), Hooker (20), Davis (libero) oraz Glass A.

Po meczu powiedzieli:

Kapitan USA Jennifer Tamas:Myślę, ze było to dla nas fajne zwycięstwo. Dzisiaj każda z zawodniczek zagrała tak ciężko jak mogła. Chciałyśmy zagrać w finale. Naszym celem w turnieju była coraz lepsza gra i myślę, że dzisiejszego wieczoru wyszło doskonale. Sądzę, że jeśli zagramy jutro jeszcze lepiej niż dziś, wygramy.

Trener Serbii Zoran Terzić:USA zagrały dziś naprawdę dobrze. Jestem zadowolony z tego jak graliśmy. Zagraliśmy trzy razy przeciwko USA, za każdym razem graliśmy dobrze, ale dziś USA miało dziś więcej walorów i wykorzystało je. Mam szacunku dla zespołu USA nie tylko z powodu klasy ich zawodniczek, ale postawy ich trenera. To dla nas wielka rzecz grać z nimi na tym poziomie. Sądzę, że jutro w meczu o 3. miejsce z Rosją rozegramy kolejny dobry mecz.

Trener USA Hugh McCutcheon:Obie strony mają świadomość, że Serbia to bardzo silny zespół. Oni znakomicie rozpoczęli turniej i byli w półfinale. Grali fantastyczną siatkówkę przez całe cztery weekendy. dziś od początku wiedzieliśmy, że będzie to ciężki mecz. Z naszej strony zastosowaliśmy mocną zagrywkę, co umożliwiło naszym blokujące oraz defensorkom dobrze się ustawić. Jestem bardzo zadowolony ze zwycięstwa, ale oczywiście nastawiamy się na jutrzejszy finał. Myślę, że dzisiejsze zwycięstwo podbuduje nas przed finałem.