Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > IX Memoriał Wagnera: Tie-break na otwarcie turnieju

IX Memoriał Wagnera: Tie-break na otwarcie turnieju

Aż pięć setów mogli oglądać kibice zebrani w katowickim Spodku podczas meczu rozpoczynającego IX Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Od wygranej zmagania w turnieju rozpoczęli Włosi, którzy po ponad dwóch godzinach gry pokonali Rosjan.

Początek pierwszego seta zapowiadał wyrównaną walkę. Po obu stronach siatki mogliśmy oglądać bardzo dobrą grę w obronie. Niestety również po obu stronach mnożyły się błędy w zagrywce. Kiedy wydawało się, że bliższa wygrania pierwszej partii jest Rosja, na prowadzenie wyszli Włosi. To oni wykazali się większym opanowaniem oraz doświadczeniem i wygrali pierwszą partię 32:30.

Drugi set atakiem z krótkiej rozpoczął Muserskij, a chwilę później asem serwisowym popisał się Maksim Michajłow i było już 4:2 dla Rosji. Błędy w zagrywce pojawiały się po obu stronach siatki, jednak to Włosi schodzili na przerwę techniczną z pięciopunktowym zadatkiem (8:3). Następnie toczyła się walka punkt za punkt aż do kolejnej przerwy technicznej (16:11). Po punktowym bloku na Sabbim, Rosjanie zaczęli odrabiać straty i wyszli na prowadzenie 20:15. W końcówce seta to gównie siatkarze zza naszej wschodniej granicy zdobywali punkty i w ostateczności wygrali tego seta 25:19.

Trzecia odsłona zaczęła się od prowadzenia Włochów 5:1. Z każdą kolejną akcją Rosjanie zmniejszali stratę. Mimo dobrej zagrywki Sbornej, Włosi nadal prowadzili 10:6. Następnie toczyła się wyrównana walka aż do stanu 15:15. Końcówka partii miała podobny przebieg do tej z pierwszej partii, z tym, że została ona rozstrzygnięta na korzyść Rosjan.

Początek czwartej partii to punktowy atak z prawego skrzydła Michała Lasko. Następnie mogliśmy oglądać serie zepsutych zagrywek w wykonaniu Rosjan na zmianę z Włochami (5:5). W dalszej części partii toczyła się walka punkt za punkt, jednak na przerwie technicznej to Włosi prowadzili 8:7 po nieudanej kiwce Muserskiego. Po powrocie na boisko Maurotti popisał się punktowym serwisem i przewaga Azzurich wzrosła do dwóch punktów (10:8). Gdy Rosjanie doprowadzili do remisu (10:10), Włosi znowu odzyskali dwupunktową przewagę (12:10). Następnie Rosjanie powtórzyli historię i było już po 12. Walka toczyła się punkt za punkt aż do stanu 14:14. Chtiej został zablokowany i na tablicy wyników pojawił się rezultat 17:14 dla Włochów. Dobra zagrywka Grankina i skuteczna gra w ataku Ilynycha doprowadziły do remisu (18:18). W końcówce seta dobrze blokiem zagrali Włosi i o czas poprosił szkoleniowiec Sbornej. Po przerwie po ciasnym skosie zaatakował Michał Lasko (23:20), a następnie asem serwisowym popisał się Maksim Michajłow i na tablicy wyników widniało 23:22 dla Włochów. O czas poprosił Mauro Berruto, a po wznowieniu gry Michajłow pomylił się w zagrywce. W ostatecznym rozrachunku to Włosi wygrali czwartego seta 25:22.

Tie-break rozpoczął się od punktowego ataku podopiecznych Mauro Berruto. Włosi zbudowali sobie dwupunktową przewagę na początku seta i Rosjanie nie potrafili przebić się przez blok Azzurich. Po skutecznym ataku Muserskiego ze środka, strata Rosjan wynosiła już tylko dwa punkty (5:7). Błąd w zagrywce Grankina doprowadził do przerwy technicznej, a na tablicy wyników było już 8:6 dla Włochów. Dobre ataki Michała Lasko sprawiły, że Włosi prowadzili 10:7. Przy stanie 13:11 dla siatkarzy z Półwyspu Apenińskiego asa serwisowego posłał Wołkow, a o czas poprosił Mauro Berruto. W kolejnych akcjach Rosjanie pokazali pazur poprzez mocną zagrywkę i dobry blok. Jednak przy stanie 14:14 zagrywkę zepsuł Michajłow. Walka toczyła się do samego końca partii, a w końcówce więcej zimnej krwi zachowali Włosi, którzy wygrali 17:15.

Rosja – Włochy 2:3
(30:32, 25:19, 32:30, 22:25, 15:17)

Składy drużyn:
Rosja: Grankin, Michajłow, Birjukow, Chtiej, Wołkow, Muserskij, Sokołow (libero) oraz Komarow, Żigałow, Ilynych i Butko
Włochy: Travica, Łasko, Savani, Maruotti, Mastrangelo, Buti, Giovi (libero) oraz Bonifante, Birarelli, Sabbi, Parodi i Bari