Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > IX Memoriał Wagnera: Falstart biało-czerwonych

IX Memoriał Wagnera: Falstart biało-czerwonych

Nie takiego początku turnieju spodziewali się kibice i pewnie sami zawodnicy. W meczu IX Memoriału Huberta Jerzego Wagnera reprezentacja Polski po słabym meczu uległa w trzech setach Czechom. Jutro biało-czerwoni zagrają z Włochami.

Początek meczu, do stanu 4:4, był wyrównany, jednak potem Czesi zaczęli wypracowywać sobie przewagę m.in. dzięki dwóm skutecznym blokom i na pierwszą przerwę techniczną zeszli prowadząc 8:4. Kiedy parę akcji później został zablokowany Grzegorz Kosok, na tablicy wyników widniał stan 10:5 dla gości i o czas poprosił Andrea Anastasi. Przerwa niewiele pomogła, gdyż pięciopunktowy dystans między drużynami nadal się utrzymywał. Polacy zdołali odrobić część strat i na drugiej przerwie technicznej przegrywali 14:16. Skuteczne akcje w wykonaniu Jiříego Popelki i Petra Konečnego oraz dotknięcie siatki naszych zawodników z powrotem dały gościom czteropunktowe prowadzenie (19:15). Polacy nie byli w stanie odrobić tych strat, kulała zwłaszcza gra na kontrze – w pierwszej partii biało-czerwoni nie skończyli ani jednej. A podopieczni Jana Svobody bez problemu dowieźli przewagę do końca seta, wygranego przez nich 25:21.

W drugiej odsłonie spotkania Anastasi zdecydował się na zmiany w składzie i na boisku w miejsce słabo spisującego się Jakuba Jarosza wprowadził Piotra Gruszkę, a za Michała Ruciaka – Michała Kubiaka. Pomimo tych roszad i ta część meczu miała podobny przebieg jak pierwsza – Czesi dość szybko odskoczyli naszym siatkarzom i po autowym ataku Michała Kubiaka goście prowadzili 8:4. Ich przewaga rosła i przy stanie 10:15 w miejsce Łukasza Żygadły na parkiecie pojawił się Fabian Drzyzga. Po ataku Jana Štokra dystans między zespołami wynosił już sześć punktów, a po bloku na Piotrze Gruszce – osiem (21:13). Seta zakończył skutecznym atakiem Jiří Popelka.

W trzeciej partii na boisko powrócił Łukasz Zygadło, natomiast w szóstce pozostali Kubiak i Nowakowski, którzy pod koniec poprzedniego seta zmienił Marcina Możdżonka. Polacy dobrze zaczęli tę odsłonę meczu, po ataku Bartosza Kurka prowadzili 3:1. Jednak już na pierwszą przerwę techniczną to Czesi schodzili z jednopunktowym prowadzeniem, a kolejne zbicia Štokra i Popelki, dały Czechom trzy punkty przewagi. Biało-czerwoni doprowadzili do remisu (11:11), ale potem znów stracili kilka punktów z rzędu i po ataku Popelki przegrywali 14:18. Wydawało się, że set zbliża się ku szybkiemu końcowi, ale nasi siatkarze zerwali się do walki i skutecznym bloku w wykonaniu Piotra Nowakowskiego prowadzili 22:20. Czesi doprowadzili jednak do wyrównania 22:22. Polacy mieli piłkę setową po autowej zagrywce Lukáša Ticháčka, ale nie wykorzystali tej szansy na przedłużenie meczu. As Jakuba Veselego zakończył seta wynikiem 27:25 i całe spotkanie 3:0 dla reprezentacji Czech.

Polska – Czechy 0:3
(21:25, 18:25, 25:27)

Składy drużyn:
Polska: Żygadło, Jarosz, Kosok, Możdżonek, Ruciak, Kurek, Ignaczak (libero) oraz Świderski, Kubiak, Gruszka, Drzyzga i Nowakowski
Czechy: Ticháček, Štokr, Popelka, Pláteník, P. Konečný, Veselý, Kryštof (libero) oraz Mach i D. Konečny