Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Kenijki najlepsze na Czarnym Lądzie

Kenijki najlepsze na Czarnym Lądzie

Siatkarki reprezentacji Kenii po raz siódmy w historii zostały mistrzyniami Afryki. W rozegranym wczoraj w Nairobi finale mistrzostw, Kenijki pokonały obrończynie tytułu Algierki 3:1. Brązowe medale po wygranej 3:2 nad Senegalkami, przypadły Egipcjankom.

Wygrywając z Algierią, Kenijki odzyskały tytuł najlepszej żeńskiej drużyny na Czarnym Lądzie. Poprzedni tytuł mistrzowski wywalczyły bowiem przed czterema laty, podczas turnieju, który również był rozgrywany w ich kraju.

Kenijki, które dość łatwo pokonały w półfinale 3:0 Senegal, rozpoczęły spotkanie finałowe przeciwko reprezentacji Algierii z dużym animuszem. Już po kilkunastu minutach gry prowadziły w pojedynku o złoto 1:0, bowiem pierwszy set zakończył się ich miażdżącym zwycięstwem 25:11. To chyba nieco uśpiło czujność podopiecznych trenera Lung’aho, które zlekceważyły rywalki, czego efektem była porażka w drugiej odsłonie spotkania – 17:25. Potem jednak wszystko potoczyło się już po myśli gospodyń turnieju finałowego mistrzostw Afryki. Po wygranym trzecim secie 25:22, w czwartym Kenijki przypieczętowały swój siódmy tytuł najlepszych na kontynencie, wygrywając 25:13 i całe spotkanie 3:1.

To był bardzo dobry mecz przeciwko dobremu przeciwnikowi. Algieria grała dzisiaj dobrze w obronie, ale cieszę się, że moje zawodniczki były silniejsze i skutecznie atakowały – powiedział po spotkaniu finałowym trener Kenijek, David Lung’aho.Afrykańska siatkówka jest na coraz wyższym poziomie i kibice oczekują, że będziemy prezentować jeszcze lepszą formę podczas Pucharu Świata – dodał szkoleniowiec, którego drużyna dzięki zwycięstwie w mistrzostwach Afryki, zapewniła sobie prawo udziału w tej imprezie.

Srebrny medal reprezentacji Algierii to dopiero czwarty krążek tego kraju w historii mistrzostw. Mimo porażki w spotkaniu finałowym, obrończynie tytułu sprzed dwóch lat mogą być jednak zadowolone, bowiem zdobywają medal w afrykańskim czempionacie już trzeci raz z rzędu. Brązowy krążek przypadł Egipcjankom, które w meczu o trzecie miejsce pokonały 3:2 Senegalki.

Sporą niespodzianką jest brak w najlepszej "czwórce" imprezy siatkarek Tunezji. Zawodniczki znad Morza Śródziemnego dość niespodziewanie zaprzepaściły szanse awansu do półfinału w rozgrywkach grupowych, gdzie w ostatnim swoim meczu, mimo prowadzenia 2:0 – przegrały 2:3 z Senegalem. Później wcale nie było lepiej. Tunezyjki wygrały co prawda 3:0 z Nigerią, ale w meczu o 5. miejsce przegrały 2:3 z Kamerunem i ostatecznie zajęły w mistrzostwach dopiero szóste miejsce.