Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > IX Memoriał Huberta Jerzego Wagnera czas zacząć

IX Memoriał Huberta Jerzego Wagnera czas zacząć

fot. archiwum

Już jutro w katowickim „Spodku" rozpocznie się IX Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Jest to ostatni tak duży sprawdzian przed wrześniowymi mistrzostwami Europy. Czy będzie to turniej zapowiadający wielką formę polskich siatkarzy?

Od kilku lat panuje swego rodzaju teoria, że zwycięstwo naszej reprezentacji w Memoriale, gwarantuje jej sukces w innej docelowej imprezie. Trudno oprzeć się wrażeniu, że to nieprawda, gdyż kiedy w 2006 roku I miejsce w turnieju pociągnęło za sobą wicemistrzostwo świata, tak III miejsce w roku 2007 spowodowało zajęcie najgorszego, bo 11. miejsca na mistrzostwach Europy, rozgrywanych wtedy w Rosji. Podobnie podczas VII Memoriału – zwycięstwo „dało" nam mistrzostwo Europy i tak dalej… Jak będzie tym razem?

W nadchodzącym turnieju biało-czerwoni zmierzą się z reprezentacjami Czech, Rosji i Włoch. Wszystkie te ekipy będą brały udział w czempionacie Starego Kontynentu, a więc możliwość sparowania między sobą, da trenerom i sztabom szkoleniowym dość klarowny obraz gry ich podopiecznych. Najgroźniejszym przeciwnikiem wydają się być tegoroczni zwycięzcy Ligi Światowej – Rosjanie. – Rosjan nie trzeba reklamować – stanowczo mówi były reprezentant kraju Paweł Papke.Dawno nie widziałem ich grających tak spokojnie i tak efektywnie. Powrót trenera Alekny na pewno ustabilizował sytuację zarówno ze strony organizacyjnej, jak i zawodniczej. Szczerze mówiąc, Rosja przez następne kilka lat może zdominować światowe rozgrywki – kończy Papke.

Tak naprawdę drużyną, po której ciężko spodziewać się czegokolwiek są Czesi i choć na ostatnich mistrzostwach świata zaprezentowali się dość dobrze, to nie są oni drużyną docenianą. Jak twierdzi popularny „Papkin" reprezentacja Czech to stabilny i solidny team. – Nie wiemy w jakiej formie są obecnie, ale skład mają całkiem silny. Przede wszystkim jednak trener jest ten sam, a był tam taki czas, że szkoleniowiec bywał zmieniany co roku. Jeśli natomiast chodzi o reprezentację Włochów, to podopieczni trenera Mauro Berutto raczej nie zachwycają. W ostatnim dużym turnieju – 22. edycji Ligi Światowej – „Azzurri" w fazie finałowej zdołali wygrać zaledwie jedno spotkanie, plasując się tym samym na ostatnim miejscu w swojej grupie. – Włosi są drużyną niestabilną. Za dużo w ich szeregach emocji, a zbyt mało seniorskiego grania – ocenia były atakujący.Z pewnością polskich kibiców interesuje przede wszystkim nasza reprezentacja. Zawodnicy trenera Andrei Anastasiego już od dawna ciężko trenują i szlifują swoją formę, która będzie potrzebna głównie na docelową imprezę w tym roku, jaką są mistrzostwa Europy. W końcu podczas tegorocznego czempionatu będziemy bronić tytułu najlepszych na Starym Kontynencie. – Sami jesteśmy ciekawi jak to wszystko będzie wyglądało – zastanawia się kapitan biało-czerwonych Piotr GruszkaWiadomo, że nie będziemy w najwyższej formie, ale w takiej jaka powinna być na dwa tygodnie przed mistrzostwami Europy.

Przeciwnicy będą bardzo ciekawi, także szykuje się interesujący turniej, z którego będzie można wiele wyciągnąć przed tak wielką imprezą. Sami zawodnicy są zadowoleni, że będą mogli powalczyć przeciwko takim drużynom. Memoriał stał się bowiem na przestrzeni lat nie tylko poligonem doświadczalnym, ale poważnym turniejem, w którym o dobry wynik nie jest wcale tak łatwo. O wadze i wielkości tego wydarzenia świadczy przede wszystkim to, jakie utytułowane drużyny chętnie przyjeżdżają do Polski.

Tegoroczny 9. już Memoriał Huberta Jerzego Wagnera odbędzie się w stolicy Górnego Śląska w hali, która nazywana jest „Mekką polskiej siatkówki". Można być zatem pewnym, że atmosfera jak zwykle będzie najlepsza i jedyna, a Spodek zostanie wypełniony do ostatniego miejsca. Pierwszy gwizdek zabrzmi w starciu Włochów z Rosjanami w piątek o godzinie 17.30. A jak w tym roku spiszą się nasi siatkarze? Odpowiedź poznamy już niedługo.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-08-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved