Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Ewelina Toborek blisko AZS Białystok

Ewelina Toborek blisko AZS Białystok

fot. archiwum

W tym tygodniu treningi z AZS-em Białystok powinny rozpocząć libero Agnieszka Durajczyk i środkowa Ewelina Toborek. - Najwyższy czas, by jakoś przygotować się do Akademickich Mistrzostw Polski - mówi trener Wiesław Czaja.

Białostockie siatkarki do pracy zabrały się 8 sierpnia. Przez dwa tygodnie Czaja miał do dyspozycji siedem zawodniczek: Joannę Szeszko, Małgorzatę Cieślę, Małgorzatę Właszczuk, Dominikę Kuczyńską, Katarzynę Możdżeń, Ewę Cabajewską i Dominikę Sieradzan. Trzy pierwsze z wymienionych poprzedni sezon miały zmarnowany z powodu poważnych kontuzji.

Wracają do pełnej sprawności, żadna na nic nie narzeka, chociaż treningi nie są lekkie – twierdzi trener. – Ćwiczymy po dwa razy dziennie. Do tej pory największy nacisk kładliśmy na przygotowanie siłowe i wytrzymałościowe, ale przechodzimy już do zajęć z piłkami, bo za tydzień wyjeżdżamy na Akademickie Mistrzostwa Polski do Gorzowa Wielkopolskiego. Coś trzeba już grać, by nie przegrać z pierwszoligowymi rywalkami. Na razie mogliśmy ćwiczyć z piłkami raczej indywidualnie, ale pomału kompletujemy się. Najbardziej czekamy na libero i drugą środkową.

Pierwsza z nich – Agata Durajczyk – dostała kilka dni na odpoczynek przed przeprowadzką do Białegostoku. W tym tygodniu wróciła do kraju z Uniwersjady w chińskim Shenzhen, gdzie Polki zajęły piąte miejsce. Nową środkową ma być natomiast Ewelina Toborek (185 cm, 25 lat) z Kalisza. Ostatni sezon spędziła w TPS-ie Rumia, który z hukiem spadł z ekstraklasy. Dwukrotnie z powodzeniem rywalizowała za to o awans do elity – po upadku kaliskiego klubu z Treflem Sopot, a wcześniej w Gwardii Wrocław.Po tym, jak Kasia Żylińska poinformowała nas, że w tym sezonie nie może grać [spodziewa się dziecka – red.], okres transferowy w Polsce był właściwie zakończony – tłumaczy Wiesław Czaja.Nas interesowała tylko Polka, bo zagranicznych siatkarek i tak mamy już sporo, a na boisku jednocześnie mogą przebywać trzy. Na naszym rynku została Ewelina, która jeszcze nie podpisała z nikim kontraktu. Ostatnio grała w ekstraklasie. Na środek mamy jeszcze Kuczyńską i Sinead Jack. To powinno nam wystarczyć na ligę.

W treningach AZS-u uczestniczy już dziewięć siatkarek. Do Białegostoku przyjechała 23-letnia Rosjanka Jelena Kowalienko. Na testach przebywa też Serbka Branka Nikić, która przed rokiem bez powodzenia starała się o angaż w białostockim klubie. Miała wtedy duże braki treningowe, które nie pozostały bez wpływu na odniesienie poważnej kontuzji.

Ze względu na dotychczasowy charakter ćwiczeń trudno byłoby wypowiadać się na temat siatkarskich umiejętności którejkolwiek z zawodniczek – mówi trener białostockiego zespołu. – Kowalienko przychodzi do nas z Urałoczki Jekaterynburg, gdzie łapała się do dwunastki, co powinno gwarantować jej wysoki poziom sportowy. Mam nadzieję, że potwierdzi to na boisku. W przypadku Nikić optymistyczna informacja jest taka, że straciła sporo kilogramów. Wygląda teraz jak sportowiec. Chce tu zostać, ale musimy jej się lepiej przyjrzeć przez dwa tygodnie, a może dłużej.

Na niekorzyść Serbki przemawia to, że byłaby piątą zagraniczną siatkarką w kadrze AZS-u. Trzy z nich jednak mogą dołączyć do zespołu krótko przed pierwszym meczem ligowym (12 października w Sopocie). Rozgrywająca Lucie Muhlsteinova z reprezentacją Czech szykuje się do mistrzostw Europy, a Channon Thompson i Sinead Jack z Trinidadem i Tobago – do mistrzostw Ameryki. Warto też wspomnieć, że w szerokiej kadrze Polski, szykującej się do mistrzostw kontynentu znajduje się Aleksandra Kruk. We wtorek pokazała się nawet na treningu AZS, ale w niedzielę rozpoczyna się kolejne zgrupowanie kadry. – Brakuje nam tych zawodniczek do optymalnych przygotowań, ale z libero i drugą środkową już jakoś się sklecimy, by potrenować zespołowo – podkreśla Wiesław Czaja.

Więcej w serwisie gazeta.pl

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Siatkówki Kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-08-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved