Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Aland: Fijałek i Prudel poza podium, wygrana Brazylijczyków

WT Aland: Fijałek i Prudel poza podium, wygrana Brazylijczyków

Po stojącym na wysokim poziomie meczu, Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel przegrali z brazylijską parą Emanuelem i Alisonem i  nie staną na podium turnieju World Tour w fińskim Aland. Z finału po pierwszym secie wycofali się Rogers i Dalhausser.

Już pierwszy set dzisiejszego spotkania rozgrzał wszystkich kibiców oglądających to spotkanie do czerwoności, choć początek nie wskazywał na takie rozwiązanie ponieważ Polacy po kilku skutecznych akcjach szybko objęli trzypunktowe prowadzenie w meczu (6:3). Brazylijczycy szybko zabrali się jednak do odrabiania strat i po asie serwisowym Emanuela doprowadzili do remisu (6:6). Od tego momentu na boisku rozgorzała walka punkt, ale na przerwę techniczną zespoły schodziły z jednym punktem przewagi zawodników z Ameryki Południowej (11:10). Kiedy po bloku na Grzegorzu Fijałku, Brazylijczycy objęli dwupunktowe prowadzenie (15:13) wydawało się, że ciężko będzie powalczyć polskiej parze o zwycięstwo w pierwszej odsłonie spotkania. Nic bardziej mylnego. Biało-czerwoni po świetnej kontrze doprowadzili do remisu (16:16). Od tego momentu rozpoczęła się niesamowita walka punkt za punkt, a żadna z drużyn nie potrafiła skończyć seta. Dopiero przy stanie 25:24 Emanuel i Alison wykorzystali piątą piłkę setową (Polacy mieli tylko jedną) i wygrali seta 26:24, obejmując prowadzenie w meczu o najniższy stopień podium 1:0.

Na szczęście Polacy nie załamali się takim obrotem sprawy i z dużym animuszem rozpoczęli drugiego seta (2:0), zdając sobie sprawę, że jeżeli chcą zdobyć brązowe medale turnieju w Aland muszą wygrać tą partię. Brazylijczycy nie zamierzali się jednak poddawać i szybko doprowadzili do remisu (2:2). Od tego momentu podobnie jak w poprzedniej partii toczyła się wyrównana walka punkt za punkt, a żadna z drużyn nawet na chwilę nie odpuszczała (6:6, 12:12). Jak się później okazało przełomową akcją w drugiej partii spotkania była sytuacja przy stanie 15:15, kiedy po cudownej wymianie z obydwóch stron, Polacy zdobyli punkt wychodząc na prowadzenie (16:15). Później za sprawą bardzo dobrej gry w bloku Mariusza Prudla podwyższyli to prowadzenie do trzech, a nawet czterech punktów (19:15). Biało-czerwoni nie zmarnowali już takiej okazji i wygrali seta 21:16, doprowadzając tym samym do tie-breaka.

Decydująca partia spotkania rozpoczęła się lepiej dla polskiej pary, która po kilku udanych akcjach objęła prowadzenia (5:3). Brazylijczykom również jednak zależało na zwycięstwie i szybko doprowadzili do remisu (5:5). Od tego momentu po raz kolejny w dniu dzisiejszym na boisku w Finlandii rozgorzała walka o każdy punkt (7:7). Przy stanie 13:13, długą akcję rozstrzygnęli na swoją korzyść Emanuel i Alison i to oni jako pierwsi mieli piłkę meczową (14:13). Biało-czerwoni obronili się, ale niestety kolejną okazję do skończenia seta wykorzystali Brazylijczycy, którzy wygrali partię 16:14 i cały mecz 2:1, zdobywając tym samym brązowe medale turnieju w Aland. Polacy tym razem muszą się zadowolić tym najbardziej niewdzięcznym dla sportowców, czwartym miejscem.

mecz o III miejsce:
Fijałek/Prudel POL [3] – Emanuel/Alison BRA [2] 1:2

(24:26, 21:16, 14:16)

Marcio Araujo i Benjamin zdobyli złote medale turnieju WT w Aland pokonując w finale duet z USA Rogers/Dalhausser. Pierwszy set spotkania to zacięta walka o każdy punkt. Obydwie pary nie dawały łatwo za wygraną, ale w końcówce z powodu kontuzji Tod Rogers i Phill Dalhausser zrezygnowali z gry.