Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > Uniwersjada: Brazylijki ze złotem, brąz dla Rosjanek

Uniwersjada: Brazylijki ze złotem, brąz dla Rosjanek

Siatkarki reprezentacji Brazylii zdobyły złoty medal Uniwersjady rozgrywanej w chińskim Shenzhen. W meczu finałowym gładko pokonały Chinki. Brązowy medal przypadł Rosjankom, które w czterech setach wygrały z Japonią.

Jako pierwsze na parkiet wybiegły zespoły Rosji i Japonii. Pierwszy set przebiegał pod zupełne dyktando Rosjanek, które nie dały Azjatkom rozwinąć skrzydeł i dominowały w każdym elemencie. Walkę można było zobaczyć za to w secie drugim, gdzie niezrażone porażką Japonki robiły, co mogły, aby wyjść z tej partii zwycięsko. Minimalnie lepsze okazały się jednak zawodniczki z Europy, i to one objęły prowadzenie w meczu 2:0. Co się odwlecze, to nie uciecze, mówi jednak przysłowie i tak się stało w tym przypadku. Wynik wydawał się nie robić na Japonkach większego wrażenia, bowiem te dalej zacięcie walczyły i tym razem im się opłaciło, bo wygrały seta numer trzy przedłużając tym samym swoje marzenia o medalu. Nadzieja jednak prysła bardzo szybko, bo podrażnione porażką Rosjanki z wielkim animuszem przystąpiły do czwartej odsłony nie pozwalając swoim przeciwniczkom praktycznie na nic. Europejki zupełnie zdominowały boiskowe wydarzenia i mogły się cieszyć ze zdobycia brązowego medalu. Japonki były lepsze od swoich przeciwniczek w ataku, gdzie zdobyły tym elementem 51 oczek, przy 46 przeciwniczek. Blok i zagrywka były już jednak domeną Rosji. W tym pierwszym elemencie Rosjanki zdobyły 16 punktów (rywalki 12), zagrywką natomiast zapunktowały pięciokrotnie, przy ani jednym asie serwisowym rywalek. Istotny wpływ na wynik meczu wydawały się mieć błędy własne Japonki popełniły ich aż 30, przy zaledwie 15. pomyłkach przeciwniczek. Najlepiej punktującymi w swoich ekipach były Bodnar po stronie Rosji (14pkt.) i Oumi po stronie japońskiej (20pkt.).

Rosja – Japonia 3:1
(25:15, 25:21, 22:25, 25:17)

Kilka chwil po meczu o brąz gospodynie, Chinki w spotkaniu finałowym zmierzyły się z reprezentacją Brazylii. Wielu spodziewało się zapewne zaciętej walki, a tymczasem finał okazał się jednostronnym widowiskiem. Stroną dominującą były jednak nie gospodynie, ale zawodniczki z Ameryki Południowej. Brazylijki od początku do końca grały bardzo skoncentrowane, nie pozwoliły przeciwniczkom rozwinąć skrzydeł i okazały się od nich lepsze w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła i nie pozwoliły im zdobyć w żadnym secie więcej niż 17 punktów. Najbardziej widoczna była przewaga Brazylijek w ataku. Zdobyły one tym elementem 36 punktów, przy 26-punktowej zdobyczy rywalek. W bloku również dość wyraźną przewag miały siatkarki z Brazylii, które zatrzymały w ten sposób 11 ataków Chinek, którym ta sztuka udała się sześciokrotnie. Mecz nie dominował w asy serwisowe, bowiem w całym spotkaniu było ich zaledwie pięć. Cztery z nich były dziełem świeżo upieczonych złotych medalistek, a jednym z nich popisały się Azjatki. Najlepiej w swoich zespołach punktowały Alves i Silva z Brazylii (po 12 punktów) oraz Xi z Chin (8 pkt.)

Chiny – Brazylia 0:3
(17:25, 12:25, 17:25)