Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Aland: W finale kobiet Chinki lepsze od Amerykanek

WT Aland: W finale kobiet Chinki lepsze od Amerykanek

Chiński duet Chen Xue i Xi Zhang triumfował w turnieju siatkarek plażowych z cyklu FIVB Swatch World Toour, który rozegrany został w fińskim Aland. W finale zawodów, Chinki pokonały utytułowane Amerykanki - May-Treanor i Walsh 2:1.

W pierwszym półfinale turnieju World Tour w Aland lepsze okazały się reprezentantki Chin Xue i Zhang Xi. Chinki w tie-breaku pokonały rozstawione w Finlandii z numerem 1. Brazylijki, Larissę i Julianę, po 47 minutach walki.

Pierwszy set spotkania półfinałowego to zacięta walka o każdy punkt. Żadna z drużyn, zdając sobie sprawę z rangi pojedynku, nie chciała nawet na chwilę odpuścić. Ostatecznie o losach seta musiała zadecydować zacięta końcówka, którą na swoją stronę rozstrzygnęły siatkarki z Azji, wygrywając premierową odsłonę spotkania 21:19.

Brazylijki Larissa i Juliana nie załamały się jednak takim obrotem sprawy i szybko przystąpiły do ofensywy. Chinki starały się jednak skończyć spotkanie w dwóch setach i również nie chciały łatwo odpuścić. Ostatecznie Brazylijki pokazały, że nie przez przypadek są jedną z najlepszych par na świecie i drugiego seta rozstrzygnęły na swoją korzyść, wygrywając 21:17.

Tie-break to zacięta walka o każdą piłkę. Wydawało się, że po wygraniu poprzedniej partii to siatkarki Canarinhos będą na fali i pewnie zwyciężą decydującą odsłonę spotkania. Nic bardziej mylnego. Xue i Zhang Xi szybko otrząsnęły się po porażce w drugiej partii i w końcówce trzeciego seta narzuciły swój rytm gry rywalkom, wygrywając 15:12 i awansując do wielkiego finału turnieju w Aland.

Larissa/Juliana BRA [1] – Xue/Zhang Xi CHN [2] 1:2
(19:21, 21:17, 12:15)

W drugim meczu półfinałowym para ze Stanów Zjednoczonych, May-Treanor/Walsh, rozstawiona w turnieju z numerem 4. pokonała w dwóch setach aktualnie wyżej od siebie sklasyfikowany duet z Brazylii Talita/Antonelli i awansowała do wielkiego finału turnieju.

Pierwszy set spotkania to zacięta walka, a żadna z drużyn przed jego zakończeniem nie mogła być pewna zwycięstwa. Obydwie pary walczyły o każdą piłkę, dzięki czemu, zgromadzeni na trybunach kibice, obserwowali zaciętą końcówkę seta. Tę „wojnę nerwów” lepiej wytrzymały siatkarki z Ameryki Północnej, które wygrały inauguracyjną odsłonę spotkania 22:20 i objęły prowadzenie w meczu 1:0.

Podłamane takim obrotem sprawy, Brazylijki Talita i Antonelli nie były już w stanie w drugim secie nawiązać wyrównanej walki z rywalkami. Amerykanki, będąc na fali, grały bardzo skutecznie i starały się kontrolować to co dzieje się na boisku, ostatecznie wygrywając drugą odsłonę meczu 21:14 i całe spotkanie 2:0.

Talita/Antonelli BRA [3] – May-Treanor/Walsh USA [4] 0:2
(20:22, 14:21)

W bratobójczym pojedynku siatkarek Brazylii, którego stawką były brązowe medal turnieju World Tour w Aland, lepsze okazały się rozstawione z numerem 1. Larissa i Juliana, które w tie-breaku pokonały swoje rodaczki Talitę i Antonelli po 56 minutach walki.

Już pierwszy set spotkania o najniższy stopień podium pokazał, że kibice będą świadkami niezwykle zaciętego widowiska. Obydwie pary przystąpiły bardzo mocno zmobilizowane, chcąc przynajmniej w jakimś stopniu zrewanżować się za porażki w półfinałach. W zaciętej końcówce lepsze okazały się aktualnie najwyżej sklasyfikowane w rankingu światowym Larissa i Juliana, które wygrały seta 21:19.

Ich rodaczki nie poddawały się jednak, szybko zapominając o porażce w pierwszej odsłonie spotkania. Co prawda nadal na boisku obserwowaliśmy zaciętą walkę, ale tym razem w końcówce szczęście uśmiechnęło się do rozstawionej w tym turnieju z numerem 3. pary Talita i Antonelli, które wygrały seta 21:18 i doprowadziły do tie-breaka.

Jeżeli dwie poprzednie partie spotkania były zacięte, to co dopiero można powiedzieć o tie-breaku spotkania o brązowy medal. Obydwie drużyny od początku decydującej odsłony meczu rozpoczęły walkę punkt za punkt. Żadna z par nie mogła odskoczyć na zbyt dużą przewagę punktową i o zwycięstwie w meczu musiała zadecydować długa i nerwowa gra na przewagi. Ta wymiana ciosów z jednej i drugiej strony lepiej skończyła się dla Larissy i Juliany, które wygrały seta 21:19 i zdobyły brązowe medale turnieju w Aland.

Larissa/Juliana BRA [1] – Talita/Antonelli BRA [3] 2:1
(21:19, 18:21, 21:19)

W spotkaniu, którego stawką był złoty medal turnieju w fińskim Aland, lepsze okazały się reprezentantki Chin Xue i Zhang Xi, które pokonały w trzysetowym pojedynku parę ze Stanów Zjednoczonych May-Treanor/Walsh.

Pierwszy set spotkania finałowego rozpoczął się lepiej dla Chinek, które dość szybko objęły prowadzenie i starały się kontrolować wydarzenia na boisku. Amerykanki zaciekle walczyły o każdy punkt, ale w inauguracyjnej partii spotkania nie potrafiły znaleźć sposobu na zatrzymanie rywalek, w efekcie przegrały ją dość wyraźnie, 21:16.

Jeśli ktoś myślał, że para ze Stanów Zjednoczony również wysoko przegra drugą partię spotkania to się srogo rozczarował. May-Treanor i Walsh szybko puściły w niepamięć poprzedniego seta i z dużym animuszem rozpoczęły kolejną odsłonę spotkania, osiągając po przerwie technicznej czteropunktowe prowadzenie (13:9). Tej przewagi, mimo usilnych starań, Chinki nie potrafiły odrobić i przegrały drugą partię spotkania 17:21.

Tie-break to już jednak popis duetu z Azji. Xue i Zhang Xi szybko wyszły na kilku punktowe prowadzenie i nie pozwalały rywalkom na złapanie z nimi kontaktu punktowego (10:6). Amerykanki próbowały jeszcze zdobyć kilka punktów i doprowadzić do remisu, ale tego dnia musiały uznać wyższość Xue i Zhang Xi, które wygrały decydującą odsłonę meczu 15:9 i całe spotkanie 2:1, zdobywając tym samym złote medale turnieju w Aland. Siatkarki ze Stanów Zjednoczonych musiały zadowolić się srebrnymi medalami.

Xue/Zhang Xi CHN [2] – May-Treanor/Walsh USA [4] 2:1
(21:16, 17:21, 15:9)