Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Podsumowanie pierwszego dnia mistrzostw świata kadetów

Podsumowanie pierwszego dnia mistrzostw świata kadetów

Pierwszy dzień mistrzostw świata kadetów obfitował w tie-breaki. Najbardziej zacięty rozegrały zespoły USA i Egiptu, gdzie w czwartym secie padł wynik 36:34. Sporą niespodzianką jest natomiast gładka porażka Rosji z Grecją w trzech setach.

Grupa A:

Amerykanie pierwsze dwa sety wygrali bezproblemowo, kolejne odsłony nie były dla nich już takie kolorowe. Siatkarze z Egiptu mocno wzięli się za siebie i wygrali trzecią partię 29:27. Czwarty set był długi i męczący dla obu drużyn, skończył się on wynikiem korzystnym dla Egipcjan (36:34). Tie-break rozwiał wątpliwości co do końcowego wyniku, po walce punkt za punkt ostatecznie wygrali Amerykanie. Siatkarze z USA grali fenomenalnie w ataku, zdobywając tu 78 punktów przy 56 rywali. Najskuteczniejszy w tym elemencie był Cody Caldwell, który zdobył 26 punktów. Drużyna zwycięska również była skuteczniejsza w bloku i w polu serwisowym. Po błędach własnych Egipcjanie oddali 27 punktów a w zamian dostali ich 44.

USA – Egipt 3:2
(25:16, 25:21, 27:29, 34:36, 17:15)

Bułgarzy musieli doprowadzić do tie-breaka, by pozwolić sobie na wygraną w tym spotkaniu. Argentyńczycy starali się na każdym kroku utrudnić to swoim rywalom. Ostatecznie to siatkarze z Bułgarii dopięli swego i wygrali ten mecz 3:2. Mimo przegranej reprezentantów Argentyny to oni zdobyli więcej punktów w ataku, tym sposobem zdobyli ich 65 a rywale 55. Bułgarzy ustawili 14 punktowych bloków przy 7 przeciwników, najwięcej bo 8 zdobył Petar Nenkov. W polu serwisowym niewielka przewaga drużyny zwycięskiej, która zdobyła 4 oczka bezpośrednio z zagrywki przy 3 rywali. Najskuteczniejszym zawodnikiem w całym meczu był przedstawiciel Argentyny – Gonzalo Lapera, który zdobył 29 oczek.

Bułgaria – Argentyna 3:2
(23:25, 25:23, 21:25, 25:16, 15:8)

Grecy w trzech setach pokonali drużynę z Rosji. Pierwsza partia meczu była zdominowana przez Greków, którzy wygrali 25:12, co było niemałym szokiem dla niejednego widza. Kolejne dwie partie również skończyły się na korzyść siatkarzy z Grecji, którzy byli skuteczniejsi w każdym możliwym elemencie gry. W ataku zdobyli minimalnie więcej punktów – 39 a rywale 38. Za pomocą bloku Grecy zdobyli 10 punktów z czego 4 zdobył Rafail Koumentakis. Na zagrywce też dominowali zwycięzcy, którzy wykonali osiem zagrywek, które dały bezpośrednio punkty a przeciwnicy tylko dwa. Po błędach własnych Rosjanie oddali 25 oczek a w zamian otrzymali ich 21.

Grecja – Rosja 3:0
(25:12, 25:23, 32:30)

Mecz Chiny – Tunezja był pokazem dobrej, szybkiej siatkówki. Obie drużyny grały efektownie i skutecznie. Aby rozstrzygnąć końcowy wynik, zespoły musiały zagrać tie-breaka, którego wygrali Chińczycy. W ataku drużyna z Azji zdobyła 53 punkty przy 47 rywali, najwięcej bo 17 zdobył reprezentant Chin – Zhimin Leng. W bloku również większa skuteczność drużyny zwycięskiej, która tym sposobem zdobyła 11 oczek przy 8 przeciwników. Więcej punktów z zagrywki zdobyli Tunezyjczycy, którzy wykonali 10 punktowych zagrywek gdzie rywale wykonali ich 7. Chińczycy po błędach własnych oddali 38 punktów a w zamian dostali ich 41.

Chiny – Tunezja 3:2
(26:24, 21:25, 25:27, 25:21, 15:6)

Pierwsze dwie odsłony meczu należały do Brazylijczyków, którzy podpinali grę pod swoje zasady, nie dając rywalowi szans na wygraną w tych partiach. Set trzeci rozegrany był na wyrównanym poziomie i ostatecznie wygrali go Japończycy, tak samo jak i czwarty. Musiało dojść do tie-breaka, by móc rozstrzygnąć końcowy wynik. Siatkarze z Brazylii dość pewnie zagrali i ostatecznie wygrali mecz 3:2. Podopieczni Percy Onckena byli lepsi w każdym elemencie gry, w ataku zdobyli 58 punktów z czego aż 18 zdobył Joao Ferreira. Reprezentanci Ameryki Południowej skutecznie grali blokiem, za pomocą tego elementu zdobyli 13 punktów przy 5 przeciwników. W polu serwisowym Brazylijczycy zdobyli 10 punktów a rywale 6. Najskuteczniejszym zawodnikiem był Brazylijczyk Tarcisio Guinter, który zdobył dla swojej drużyny 23 punkty.

Brazylia – Korea 3:2
(25:19, 25:14, 23:25, 20:25, 15:9)

Kadeci z Kuby potrzebowali czterech setów by wygrać z Francuzami. Niespodzianką była wysoka przegrana w drugim secie, gdzie zostali pokonani do 16, ale kolejne odsłony meczu to już konkretna siatkówka i wygrana w bardzo dobrym stylu. Mimo przegranej to siatkarze z Francji byli skuteczniejsi w ataku, tym sposobem zdobyli 47 punktów przy 41 rywali. Najwięcej punktów na tej pozycji zdobył Francuz – Thibault Rossard (16). Na zagrywce również byli lepsi reprezentanci Francji, którzy osiem razy zagrywali punktowo a Kubańczycy sześć. Drużyna zwycięska po błędach własnych oddała 25 punktów a w zamian otrzymała ich 33.

Kuba – Francja 3:1
(25:20, 16:25, 25:21, 25:21)

Serbowie bezproblemowo pokonali Portorykańczyków w trzech szybkich setach. Od początku do końca gra była kontrolowana przez siatkarzy z Serbii, co ułatwiło im wygrać ten mecz. Obie drużyny za pomocą ataku zdobyły po takiej samej ilości punktów – 33, najwięcej zdobył reprezentant Serbii – Uros Kovacevic (14). Również i w polu serwisowym padła taka sama ilość punktowych zagrywek (5). Gra blokiem lepiej opłaciła się siatkarzom z Europy, którzy za pomocą tego elementu zdobyli 7 punktów a przeciwnicy tylko jeden. Serbowie popełnili 19 błędów po błędach własnych a Portorykańczycy aż 30. Uros Kovacevic był najlepiej punktującym zawodnikiem, zdobył 15 punktów dla reprezentacji Serbii.

Serbia – Portoryko 3:0
(25:16, 25:22, 25:20)

Spotkanie między drużynami z Iranu i Hiszpanii można zaliczyć do widowiskowych wydarzeń w tym turnieju. Walka o każdy punkt była bardzo efektowna ale nie zawsze udana. W najważniejszych momentach trzeba było zachować zimną głowę i udało się to Hiszpanom, którzy w decydujących momentach wywalczyli sobie punkty ostatecznie wygrywając 3:0. W ataku to podopieczni Maldonado Broomana byli skuteczniejsi, zdobyli tym sposobem 44 punkty przy 33 rywali. W bloku obie drużyny zdobyły po 13 punktów, z czego 5 ustawił reprezentant Iranu – Shahab Ahmadi. Punkty z zagrywki zdobywali jedynie Irańczycy, którzy zapisali na swoim koncie 6 punktów bezpośrednio z zagrywki, gdzie Hiszpanie nie zdobyli ani jednego.

Hiszpania – Iran 3:0
(25:22, 27:25, 25:21)