Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Błędy własne i słaba skuteczność w ataku przyczyną porażki

Błędy własne i słaba skuteczność w ataku przyczyną porażki

Po dzisiejszej porażce z Dominikaną polskie siatkarki mają już tylko iluzoryczne szanse na awans do turnieju finałowego. W tym spotkaniu biało-czerwone popełniły aż 32 błędy własne, a dodatkowo atakowały z bardzo przeciętną 38% skutecznością.

 

W polskim zespole najwięcej punktów zdobyła w sobotę Karolina Kosek, która na swoim koncie zapisała 16 oczek. Tyle samo zanotowała także Anita Kwiatkowska, a obie zawodniczki dzielnie wspierały Klaudia Kaczorowska i Berenika Okuniewska, które zdobyły odpowiednio 15 i 14 punktów. Po przeciwnej stronie siatki największy dorobek punktowy zanotowała Prisilla Riviera (22 oczka). Piętnaście punktów dołożyła do tego Dahiana Burgos, a 14 Bethania De La Cruz. Dwucyfrowy wynik, jeżeli chodzi o zdobyć punktową zanotowała też Annerys Vargas (11).

Na 141 prób Polki udanie zakończyły 54 ataki, co dało im niespełna 38% skuteczności, co na pewno nie jest imponującym wynikiem. Dominikanki zdobyły tym elementem nieco mniej, bo 52 oczka, ale potrzebowały na to 129 prób i zanotowały w tym elemencie nieco ponad 40% efektywność. Po polskiej stronie siatki najwięcej punktów tym elementem zdobyła Anita Kwiatkowska , która na 31 prób udanie skończyła 15 ataków, co dało jej niezłą 48% skuteczność. Polską atakującą dzielnie wspierały Klaudia Kaczorowska i Karolina Kosek. Pierwsza z nich zdobyła 14 punktów, co przy 35 próbach dało jej równo 40% efektywność. Druga ze skrzydłowych natomiast zanotowała skuteczność 38% na 34 próby udanie kończąc 13 ataków. W przypadku Dominikanek najczęściej uderzała piłkę Prisilla Riviera, która na 49 prób udanie zakończyła 19 ataków, co dało jej 41% skuteczności. Drugą najlepiej punktującą w tym elemencie była Dahiana Burgos, która na 19 prób ataku sukcesem zakończyła 12 z nich (63% skuteczność). Dziesięć oczek w ataku dołożyła też Bethania De La Cruz. Potrzebowała ona do tego 30 prób, co dało jej 33% efektywność.Dominikanki okazały się od Polek zdecydowanie lepsze także w bloku. Zatrzymały w ten sposób aż siedemnaście ataków biało-czerwonych, a same dostały od polskich siatkarek siedem ,,czap" . Najlepiej blokującą Polką była dziś Berenika Okuniewska, która trzykrotnie zatrzymała rywalki na siatce. Dwa bloki dołożyła Joanna Wołosz, a po jednym Anna Podolec, Katarzyna Konieczna, Zuzanna Efimienko i Karolina Kosek. W szeregach Dominikanek trzykrotnie Polki zatrzymywały Dahiana Burgos, Prisilla Riviera, Annerys Vargas i Bethania De La Cruz. Dwukrotnie tej sztuki dokonały Dharlenis Marte i Elisa Eve, a raz Cindy Rondon.

Podopieczne Alojzego Świderka okazały się za to lepsze od rywalek w zagrywce popisując się dziewięcioma asami, przy dwóch przeciwniczek. Dwoma punktowymi serwisami popisały się Katarzyna Konieczna i Karolina Kosek, a po jednym zanotowały Podolec, Kwiatkowska, Okuniewska, Efimienko i Kaczorowska. Po przeciwnej stronie siatki punktowo zaserwowały Bethania De La Cruz i Elisa Eve.

Polki zanotowały także zdecydowanie lepszą skuteczność w przyjęciu, co jak widać nie przełożyło się na atak. Na 91 zagrywek biało-czerwone idealnie przyjęły 64, co dało im bardzo wysoką 68% efektywność. Dominikanki natomiast na 80 zagrywek udanie przyjęły 39 (37, 5%). W polskiej ekipie najczęściej serwis rywalek odbierały Paulina Maj i Karolina Kosek. Polska libero na 40 prób bardzo dobrze przyjęła 32 z nich, co dało jej 77,5 % efektywności. Kosek natomiast przyjmowała zagrywkę 25 razy, z czego idealnie 17 (64%). W ekipie przeciwnej zagrywki były najczęściej posyłąne w kierunku Dahiany Burgos, która na 31 prób przyjęła idealnie 18 zagrywek (52%). Dwadzieścia jeden razy serwis odbierała Yorkira Binet, ale bardzo dobrze tylko 9 (33%), a 20 razy Prisilla Riviera (10 idealnie, 30%).

Warto także wspomieć o również ważnym elemencie siatkarskiej sztuki, jaką jest obrona. W niej również lepsze okazały się Polki podbijając aż 40 piłek, przy 27 udanych interwencjach przeciwniczek. Najlepiej w polskim zespole ataki rywalek podbijały Anita Kwiatkowska, Paulina Maj, Anna Podolec i Karolina Kosek (7 razy). Pięciokrotnie tej sztuki dokonała Klaudia Kaczorowska, a trzykrotnie Milena Radecka. Najlepiej broniącą Dominikanką okazała się Binet, która podbiła 9 ataków, 5 razy broniły De La Cruz i Burgos, a czterokrotnie Riviera.

Polska ekipa także lepiej wyglądała, jeżeli chodzi o rozegranie piłki, chociaż i tak nie było ono imponujące. Joanna Wołosz, która zastąpiła słabiej spisującą się Milenę Radecką (nota 1.75) za swój występ dostała notę 8,50. Jej vis a vis Marte Dharlenis za swój występ została oceniona na 7,75. Jak widać siatkarsko, poza atakiem i blokiem Polki wypadły lepiej od rywalek, ale popełniały za to błędy własne, i to w kluczowych momentach. W całym meczu popełniły ich aż 32, przy również sporej liczbie błędów rywalek, 21.

     POLSKA               DOMINIKANA

Punkty:
1. Karolina Kosek   16 pkt. 1. Prisilla Riviera  22 pkt.
  Anita Kwiatkowska  16    2. Dahiana Burgos   15
3. Klaudia Kaczorowska 15    3. Bethania De La Cruz 14

Atak:
1. Anita Kwiatkowska  15 pkt. 1. Prisilla Riviera  19 pkt.
2. Klaudia Kaczorowska 14    2. Dahiana Burgos   12
3. Karolina Kosek   13    3. Bethania De La Cruz 10

Blok:
1. Berenika Okuniewska 3 pkt. 1. Dahiana Burgos    3 pkt.
2. Joanna Wołosz    2     Prisilla Riviera   3
3. Anna Podolec     1     Annerys Vargas    3

Zagrywka:
1. Karolina Kosek    2 pkt. 1. Elisa Eve      1 pkt.
  Katarzyna Konieczna 2     Bethania De La Cruz 1

źródło: FIVB, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Grand Prix, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-08-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved