Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. I: Polki bez problemów pokonały Kazachstan

WGP, gr. I: Polki bez problemów pokonały Kazachstan

Od zwycięstwa rozpoczęły trzeci weekend World Grand Prix siatkarki reprezentacji Polski. W pierwszym meczu grupy I, podopieczne trenera Alojzego Świderka bez najmniejszych problemów pokonały w Hongkongu reprezentację Kazachstanu 3:0.

Od początku pierwszego seta Polki pokazały, kto jest faworytem dzisiejszego meczu. Dzięki konsekwencji, skutecznej grze na kontrze i znakomitym zagrywkom Mileny Radeckiej, biało-czerwone osiągnęły przewagę 6:0. Nasze siatkarki bardzo dobrze radziły sobie w elementach ataku i obrony, nieco gorzej wyglądało natomiast przyjęcie. Tylko przez własne błędy i niepotrzebną nerwowość, w środkowej fazie seta nasza reprezentacja pozwoliła rywalkom na odrobienie części strat (13:10). Nadal, podobnie jak podczas turniejów w Polsce, nie najlepiej wyglądała relacja rozgrywająca – Anna Podolec, której ataki rzadko okazywały się skuteczne. Braki w ataku nasza środkowa nadrabiała dobrą postawą w bloku. W drugiej części seta Polki przez cały czas utrzymywały trzypunktową przewagę. Podopieczne Alojzego Świderka bardzo dobrze prezentowały się na skrzydłach, gdzie większość ataków kończyła się sukcesem. Kazachstan przeciwstawiał agresywną zagrywkę i szybkie kontry, ale to nie wystarczyło na odrobienie strat. Polskie siatkarki wygrały tę partię 25:20, a w ostatniej akcji seta znów dobrze zaprezentowały się nasze blokujące, zatrzymując atak rywalek z lewego skrzydła.

Drugi set podobnie jak premierową odsłonę biało-czerwone rozpoczęły od kilkupunktowej przewagi (8:4). Polki nie grały rewelacyjnie, jednak konsekwentna i ambitna postawa naszych zawodniczek w zupełności wystarczyły na popełniające mnóstwo własnych, niewymuszonych błędów rywalek. Świetnie funkcjonowała zagrywka, zaś Milena Radecka coraz szybciej i efektowniej prowadziła grę swoich koleżanek. Kombinacyjnie rozgrywane akcje pozwalały naszym atakującym bawić się z zagubionymi na siatce reprezentantkami Kazachstanu. W środkowej fazie seta Polki zupełnie zmiażdżyły przeciwnika i ten fragment gry wygrały 9:2, co pozwoliło prowadzić 17:6. W końcówce nic już nie mogło się zmienić – dobra zagrywka i skuteczna kontra, a także olbrzymia przewaga na siatce charakteryzowały grę biało-czerwonych. Polki wygrały 25:12, a w końcówce bardzo dobrą zmianę dały Joanna Wołosz i Anita Kwiatkowska.

Partia trzecia zaczęła się dokładnie tak samo jak dwie poprzednie – od wysokiego prowadzenia naszego zespołu. Obraz gry z początku nie uległ zmianie – wyglądał bliźniaczo do drugiego seta. Taki stan rzeczy utrzymał się jednak tylko do pierwszej przerwy technicznej (8:3). Po powrocie na boisko biało-czerwone zaczęły popełniać sporo błędów. Zupełnie siadło przyjęcie, osłabieniu uległa skuteczność w ataku, w naszych szeregach widać było dużą nerwowość i rozluźnienie. Kazachstan wykorzystał słabszy moment Polek i zbliżył się na jeden punkt (12:13). Po chwili był już remis (15:15), a Alojzy Świderek zareagował na boiskowe wydarzenia wpuszczając za Radecką – Joannę Wołosz. Ta zmiana okazała się skuteczna, a po powrocie na plac gry nasze siatkarki doszły do siebie i drugą fazę seta zagrały znów dobrze, ostatecznie przechylając szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Mecz zakończyła Klaudia Kaczorowska mocnym zbiciem z lewego skrzydła (25:20).

Polki nie zagrały rewelacyjnie, nadal widać spore braki w doświadczeniu tego zespołu. Średnia i zdyscyplinowana taktycznie gra wystarczyła jednak w zupełności na Kazachstan i dzięki zwycięstwu biało-czerwone wciąż zachowują szanse na awans do turnieju finałowego tegorocznej edycji World Grand Prix.

Polska – Kazachstan 3:0
(25:20, 25:12, 25:20)

Polska: Podolec (9), Konieczna (15), Kosek (9), Okuniewska (6), Kaczorowska (16), Radecka (3), Maj (libero) oraz Saad, Wołosz, Kwiatkowska (1),
Kazachstan: Nasiedkina (6), Omielczenko (6), Trubina (2), Łukomskaja (1), Bieriesniewa (1), Drobsziewskaja (11), Storożienko (libero) oraz Iszimcjewa, Akiłowa (2), Sitkazinowa i Szenberger (4)