Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. I: Chinki lepsze od Dominikanek

WGP, gr. I: Chinki lepsze od Dominikanek

Nie było niespodzianki w drugim piątkowym spotkaniu World Grand Prix w grupie I. Siatkarki reprezentacji Chin w trzech setach pokonały w Hongkongu zespół Dominikany. Najwięcej punktów w tym spotkaniu zdobyła Yang Junjing - 19.

Początek spotkania był dość wyrównany. Po stronie Dominikany ze skrzydeł raziła Bethania De La Cruz, podczas gdy w zespole Chin wiele piłek kończyła środkowa Junjing Yang. Co prawda Chinki objęły niewielką przewagę na pierwszej przerwie technicznej, jednak podopieczne Marcusa Kwieka szybko podniosły się i nawiązały równorzędną walkę, by w końcówce seta nawet objąć prowadzenie. Gdy wydawało się, że przy stanie 24:22 reprezentantki Dominikany pewnie sięgną po zwycięstwo w partii pierwszej, Chinki odpowiedziały skutecznym atakiem Ruoqi Hui oraz dwukrotnie zablokowały swoje przeciwniczki, co w połączeniu z błędem serwisu Prisilli Rivery dało im wygraną 26:24.

W drugiej partii dała o sobie znać niewidoczna do tej pory na boisku w drużynie chińskiej Yimei Wang. Dzięki jej skutecznym atakom ze skrzydła oraz silnej zagrywce Chinki szybko zdobyły kilkupunktową przewagę nad Dominikaną. Dystans punktowy utrzymywał się aż do końcowej fazy seta drugiego, w której wspomniana wyżej Wang niejako podarowała rywalkom 2 punkty, myląc się w ataku oraz nadziewając się na blok Dominikanek. Jednak przy stanie 20:20 przypomniała o sobie środkowa Junjing Yang, która konsekwentnie punktowała reprezentantki Dominikany atakiem z obiegnięcia. Na nic zdały się pojedyncze ataki Bethanii De La Cruz czy Prisilli Rivery, gdyż to Chinki wynikiem 25:22 zapisały partię drugą na swoje konto.

Korzystnie seta trzeciego rozpoczęły siatkarki Dominikany, które po dwóch blokach i błędzie przejścia dołem Chinek objęły trzypunktowe prowadzenie. Było to jednak chwilowe rozprężenie gospodyń finałowego turnieju Grand Prix, które również odpowiedziały blokiem i kontynuowały swoją skuteczną grę z krótkiej oraz obiegnięcia na prawym skrzydle. Na oba te warianty rozegrania siatkarki Marcosa Kwieka nie potrafiły znaleźć odpowiedzi, a w miarę rozwoju seta coraz częściej nie mogły skończyć akcji w pierwszym uderzeniu. Bezlitośnie wykorzystywały to Chinki, zdobywając punkty z kontrataku i zdecydowanie wygrały partię trzecią rezultatem 25:18, a tym samym całe spotkanie stosunkiem 3:0.

Chiny – Dominikana 3:0
(26:24, 25:22, 25:18)

Chiny: Wang (13), Yang Jie (4), Hui (11), Wei (3), Yang Junjing (19), Ma (2), Shan (libero) oraz Xu (9) i Chen
Dominikana: Vargas (6), Carbral de la Cruz (7), Echenique (2), Rondon (3), Rivera (13), De La Cruz de Pena (15), Binet (libero) oraz Burgos, Arias Perez (1), Nunez Sidarka i Jackson (1)

Po meczu powiedzieli:
Yu Juemin (rener reprezentacji Chin): – To był pierwszy mecz tego turnieju. Przeciwnik był bardzo silny, ale nasz zespół był dobrze przygotowany. Był to ekscytujący mecz, graliśmy dobrze w zagrywce, ataku oraz bloku. W dalszym ciągu musimy poprawić naszą skuteczność z drugiej linii.
(na pytanie dotyczące taktyki przeciwko Dominikankom trener odpowiedział ): – Nasze zawodniczki skupiły się na obronie silnych ataków siatkarek z numerami 10 [Milagros Cabral] , 14 [Prisilla Rivera] i 18 [Bethania De La Cruz] w składzie reprezentacji Dominikany. (trener wypowiedział się także o zmianie pozycji Hui Ruoqi): – dzięki tej zmianie Wang Yimei mogła bardziej skupić się na ataku, a mniej na przyjęciu.

Wei Qiuyue (kapitan reprezentacji Chin): – Chociaż wygrałyśmy ten mecz, wciąż możemy wiele poprawić w swojej grze. Dzisiaj byłyśmy lepsze na siatce. Kiedy przeciwnik zaczyna skuteczniej grać, powinnyśmy szybciej odpowiadać i robić to zdecydowanie dokładniej niż w dzisiejszym meczu.

Marcos Kwiek (trener reprezentacji Dominikany): – Jesteśmy szczęśliwi, że możemy uczestniczyć w tym turnieju. Mimo że przegraliśmy dzisiaj swój mecz, będziemy starać się grać jak najlepiej w dwóch nadchodzących spotkaniach, aby zdobyć więcej punktów i uzyskać bilet na finały w Macau.

Milagros Cabral (kapitan reprezentacji Dominikany): – Musimy grać lepiej, aby zdobyć więcej punktów, a w konsekwencji dostać się do finału.