Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Finowie lepsi od Holendrów

Finowie lepsi od Holendrów

Warto zwrócić uwagę na sparing Finlandii z Holandią, gdyż na boisku spotkało się wielu byłych, obecnych, a także przyszłych zawodników PlusLigi. Ostatecznie zespół byłego trenera reprezentacji Polski - Daniela Castellaniego pokonał reprezentantów Holandii.

Pierwsza odsłona zaczęła się od nieznacznego prowadzenia gospodarzy, za sprawą silnych ataków to Finowie schodzili na pierwszą przerwę techniczną z jednopunktową przewagą. Skuteczne ataki z drugiej linii Siltali , oraz dobra gra na środku Mattiego Oivanena doprowadziły do stanu 13:11. Gdy w kolejnej akcji swoje „trzy grosze" do przewagi zespołu Suomi dorzucił Olli Kunnari , trener gości poprosił o czas. Niestety dla „pomarańczowych" po powrocie na parkiet obraz gry się nie zmienił – Holendrzy nadal mieli kłopoty ze skończeniem akcji. Dopiero po błędzie Mikko Esko podopieczni trenera Benne zaczęli odrabiać straty. Kiedy udało się zatrzymać blokiem Siltalę przewaga zmalała do jednego punktu. Kiedy pierwszy set wszedł w ostateczna fazę obie ekipy grały fantastycznie w obronie, a Holendrzy doprowadzili do stanu 23:23. Mogłoby się wydawać, że kibice będą świadkami gry na przewagi, jednak dwie akcje później pierwszą partię skutecznym blokiem zakończył duet Oivanen & Oivanen .

Początek drugiego seta wróżył wyrównaną grę. Nawet, kiedy gospodarze wychodzili na dwupunktowe prowadzenie, „pomarańczowi" bardzo szybko niwelowali ich przewagę. Akcja toczyła się w ten sposób do stanu 9:9, jednak kiedy w polu zagrywki zameldował się Mikko Oivanen Holendrzy byli bezradni. Nowy nabytek Trefla Gdańsk wyprowadził swój zespół na pięciopunktową przewagę przed drugą przerwą techniczną. Kiedy przewaga wzrosła jeszcze o dwa oczka przy stanie 20:13 chyba nikt nie spodziewał się, że Holendrzy są w stanie wygrać tą odsłonę i słusznie. Konstantin Shumov zakończył seta asem serwisowym przy stanie 25:16.

Mogłoby się wydawać, że trzecia partia będzie jedynie postawieniem kropki nad „i" dla podopiecznych trenera Castellaniego, tym bardziej, że od początku prowadzili. Po skutecznym ataku Siltal i , Finowie schodzili na pierwszą przerwę techniczną z czteropunktowym buforem bezpieczeństwa. Gospodarzom udało się utrzymać owe prowadzenie do stanu 15:11, jednak kilka chwil później dzięki świetnym zagrywkom Jeroena Rauwerdinka , przewaga Finów zaczęła topnieć szybciej niż śnieg w połowie marca. Ostatecznie Holendrzy wyszli na prowadzenie przy stanie 17: 16, co wróżyło niesamowicie ciekawą końcówkę. Mimo wielkiego zaangażowania w obronie, to gospodarze po tej odsłonie wracali na tarczy po secie przegranym 23:25.

W czwartej partii „pomarańczowi" chcieli pójść za ciosem, a potomkowie wikingów skwapliwie im w tym pomagali popełniając wiele niewymuszonych błędów. Taka sytuacja na boisku doprowadziła do prowadzenia gości 13:7, jednak Holendrzy nie cieszyli się nim zbyt długo, gdyż po chwili Finowie zdobyli sześć punktów z rzędu. Mecz znacznie stracił tempo i stał się komedią pomyłek, z której ostatecznie obronną ręką wyszli goście kończąc seta w identycznym stosunku, co poprzedniego.

Często powtarza się, że kto nie wygrywa meczu 3: 0, ten przegrywa 2:3. Początek tie-breaka świadczył o tym, że ten sparing może stać się wyjątkiem od reguły, gdyż Finowie zaczęli od prowadzenia 3:0. Przy zmianie stron przewaga gości urosła do pięciu oczek, co pozwoliło drużynie trenera Castellaniego trzymać rękę na pulsie do końca seta. Po technicznym ataku Shumova było już 14:9, a seta zakończył Hietanen atakiem po skosie przy stanie 15:10.

Jutro obie reprezentacje przeniosą się do Raisio, gdzie rozegrane zostanie drugie spotkanie. Trzeci mecz będzie miał miejsce w sobotę w miejscowości Forssa.

Finlandia – Holandia 3:2
(25:23, 25:16, 23:25, 23:25, 15:10)

Składy drużyn:
Finlandia: Esko, Siltala, Kunnari, Mi. Oivanen, Shumov, Ma. Oivanen, Hyvarinen (libero) oraz Hietanen, Sivula, Tervaportti, Tuominen, Sammelvuo
Holandia: Freriks, Dijk, Rauwerdink, Kooistra, Bontje, Maan, Jorna (libero) oraz Trommel, Abdelaziz, Lorsheijd, Vlam

źródło: przegladligowy.com