Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ kadetek: Polki uległy Brazylii, półfinał wciąż niepewny

MŚ kadetek: Polki uległy Brazylii, półfinał wciąż niepewny

Polskie kadetki mogły dziś zagwarantować sobie udział w półfinale mistrzostw świata. Warunkiem było pokonanie reprezentacji Brazylii. Po zaciętym boju musiały one jednak uznać wyższość rywalek i sprawa ich awansu się skomplikowała.

Pierwszy set rozpoczął się od prowadzenia Polek 2:0 po asie serwisowym Natalii Gajewskiej i ataku Pauliny Głaz. Dwie następne akcje to nieskuteczna gra biało-czerwonych i na tablicy wyników pojawił się wynik po 2 po bloku Guimaraes i ataku z kontry Dullius. Zawodniczkom z kraju nad Wisłą mecz układał się do pierwszej przerwy technicznej, na którą schodziły prowadząc jednym punktem 8:7. Brazylijki doprowadziły do remisu 9:9 po kontrataku Guimaraes, a po dwóch kolejnych błędach własnych polskich siatkarek wyszły na dwupunktowe prowadzenie 13:11. „Canarinhos" nie pozwoliły już sobie wyrwać zwycięstwa w tym secie, wygrywając tę odsłonę 25:17 po ataku Montibeller.

Początkowa faza drugiej partii meczu to popis Polek. Brazylijki zaczęły popełniać błędy, a  reprezentantki Polski dobrze grały w obronie i na zagrywce. Było 10:3, a po dwóch z rzędu blokach rezerwowej Martyny Grajber i Igi Chojnackiej Polki wyszły na 9-punktowe prowadzenie 12:3. Zawodniczki Brazylii rzuciły się do odrabiania strat, jednak przeciwniczki do pewnego momentu kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie. Zmieniło się to od stanu 23:15 dla Polski, kiedy to rywalki zdobyły osiem kolejnych oczek, doprowadzając do remisu! Aż cztery punkty oddały im po swoich błędach Polki. Doszło do gry na przewagi, w której udało się odnieść zwycięstwo 26:24 po skutecznym bloku Eweliny Janickiej.

Trzeci set ułożył się niemalże identycznie jak drugi, a więc szybko objęte prowadzenie przez Polki i kontrola spotkania niemal do końca. Od stanu 24:19 dla Polek pięć następnych piłek przyniosło punkty przeciwniczkom. Sytuację znów uratował polski blok, tym razem Igi Chojnackiej – 29:27.

Czwarta partia była najbardziej wyrównana. Brazylijki nie pozwoliły przeciwniczkom odskoczyć na więcej niż 4 punkty i to tylko na samym początku meczu – 6:2, 8:4. Od tego momentu żadnej z ekip nie udało się uzyskać przewagi większej niż dwa punkty. Taka sytuacja ciągnęła się do stanu po 17. Wtedy jednak skutecznie zaatakowała najskuteczniejsza w drużynie z Kraju Kawy Guimaraes, a dwoma skutecznymi blokami popisała się Oliveira. Ten drugi zakończył seta przy wyniku 25:22, doprowadzając do tie-breaka.

W nim tylko na początku prowadziły Polki – 4:2. Potem na parkiecie istniała już tylko jedna drużyna Brazylia. Zdobyte 5 punktów z rzędu dało prowadzenie 9:4, powiększone jeszcze do 6 oczek po asie serwisowym Rios – 11:5. „Kanarkowe" nie zmarnowały takiej szansy i po kolejnym ataku Guimaraes wygrały 15:7 i cały mecz 3:2.

Polki starały się prowadzić wyrównaną grę z przeciwnikiem, ale udało im się to tylko na zagrywce, gdzie Brazylia wygrała jednym oczkiem 7:6. We wszystkich pozostałych elementach przewaga rywalek była już znacznie większa. W ataku 58:54, w bloku 17:13. W tym ostatnim elemencie pognębiła Polki kapitan Brazylii, Raquel Oliveira, aż 7 razy blokując ataki polskich siatkarek. Brazylijki popełniły też „tylko" 28 błędów własnych przy aż 34 niewymuszonych błędach reprezentantek Polski. Najlepszą zawodniczką spotkania okazała się Brazylijka Guimaraes, która zdobyła aż 28 punktów. Wśród pokonanych najlepiej punktowała kapitan drużyny, Iga Chojnacka (20 punktów).

Polska – Brazylia 2:3
(17:25, 26:24, 29:27, 22:25, 7:15)

Polska: Janicka (11), Głaz (5), Flakus (15), Wójcik (8), Chojnacka (20), Gajewska (2), Korabiec (libero) oraz Twardowska, Grajber (10) i Tobiasz (2)
Brazylia: Guimaraes (28), Montibeller (12), Dullius (9), Mohr (10), Oliveira (12), Araújo (1), Filipelli (libero) oraz Batista (1), Rios (2), Reginatto (5) i Corrêa (2)