Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ kadetek: Polki odprawiły Japonię

MŚ kadetek: Polki odprawiły Japonię

Biało-czerwone bardzo dobrze rozpoczęły drugą rundę mistrzostw świata kadetek. W czterech setach Polki pokonały siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni i tym samym zasiadły w fotelu lidera grupy F. Jutro reprezentantki Polski zmierzą się z Brazylią.

Pierwszy set spotkania rozpoczął się od wyrównanej walki punkt za punkt (2:2), a żadna z drużyn nie mogła odskoczyć na kilka punktów przewagi. Na przerwę techniczną zespoły zeszły z jednym punktem przewagi biało-czerwonych (8:7). Dzięki dobrej grze w bloku w drugim fragmencie seta, polskie siatkarki na drugą przerwę poświęconą na kosmetykę parkietu zeszły z czterema punktami przewagi (16:12). Rywalki nie zamierzały się jednak poddawać i za sprawą skutecznej gry w ataku zbliżyły się na jedno "oczko" (19:18). Końcówka pierwszej partii to dobra gra Polek wzmocniona jeszcze błędami przeciwniczek. Ostatecznie set zakończył się zwycięstwem polskiego zespołu 25:23. W inauguracyjnej odsłonie spotkania, 4 punkty dla polskiego zespołu zdobyła Ewelina Janicka. Polki bardzo dobrze prezentowały się w bloku (4:1), ustępowały jednak rywalkom w ataku (11:14).

Drugi set podobnie jak poprzednia partia rozpoczął się od wyrównanej walki punkt za punkt, ale tym razem to biało-czerwone za sprawą skutecznej gry w ataku zwłaszcza Pauliny Głaz, prowadziły na pierwszej przerwie technicznej różnicą czterech punktów (8:4). Polki grały jak w transie, a rywalki nie potrafiły znaleźć sposobu na zatrzymanie biało-czerwonych (16:9). Zawodniczki z kraju znad Wisły cały czas dobrze prezentowały się dobrze w bloku, popełniając do tego małą ilość błędów własnych. Siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni próbowały odrabiać straty, ale ostatecznie musiały uznać wyższość polskiego zespołu, przegrywając 17:25. Najlepiej punktującą pośród reprezentantek Polski po dwóch partiach była Paulina Głaz, która zapisała na swoim koncie 9 punktów.

Japonki nie załamały się jednak takim obrotem sprawy i z dużym animuszem rozpoczęły trzecią partię spotkania (7:3). Polskie zawodniczki chciały jednak skończyć spotkanie w trzech setach i szybko zmniejszyły straty do jednego "oczka" (9:10), a na drugiej regulaminowej przerwie na odpoczynek prowadziły już trzema punktami (16:13). Siatkarki z Azji pokazały jednak dużą waleczność i nie tylko odrobiły straty (17:17), ale za sprawą bardzo skutecznej gry w ataku, wyszły na prowadzenie (20:19). Przy stanie 21:21 wydawało się, że czeka nas w tej partii zacięta końcówka, przeciwniczki zdobyły jednak cztery kolejne punkty, wygrywając tym samym trzecią odsłonę spotkania 25:21. Polskie siatkarki cały czas prezentowały się bardzo dobrze w bloku, ale ustępowały rywalkom pod względem ataku.

Biało-czerwone zdawały sobie sprawę, że jeżeli chcą zainkasować w dzisiejszym spotkaniu komplet punktów, muszą koniecznie wygrać czwartą partię spotkania. Początek seta to wyrównana walka punkt za punkt, ale w miarę upływu czasu, na boisku zaczęła uwidaczniać się przewaga polskiego zespołu (13:9). Rywalki popełniały wiele błędów własnych, a polski blok okazywał się momentami ścianą nie do przejścia. Japonki próbowały odrabiać straty, ale polskie zawodniczki starały się utrzymywać wypracowaną w środkowej fazie przewagę (17:12, 22:17). Ostatecznie zawodniczki z kraju znad Wisły wygrały seta 25:20 i cały mecz 3:1 robiąc tym samym pierwszy krok do awansu do strefy medalowej.

Polskie siatkarki ustępowały dzisiaj zawodniczkom z Azji w ataku, przegrywając ten element 45 do 60. Biało-czerwone okazały się jednak bezkonkurencyjne w bloku, wygrywając aż 12 do 2. Również w polu serwisowym lepiej zaprezentowały się "nasze" dziewczyny, posyłając na stronę rywalek 8 punktowych zagrywek. Przeciwniczki odpowiedziały trzema takimi zagraniami. Japonki oddały po swoich błędach własnych aż 31 punktów, a same otrzymały od polskiego zespołu 20 "oczek". Cieszyć może rozkład ataku w polskim teamie ponieważ aż cztery zawodniczki przekroczyły granicę 10 punktów. Najlepiej punktującą w biało-czerwonych barwach okazała się Aleksandra Wójcik, która zapisała na swoim koncie 16 "oczek". W obozie pokonanych 17 punktów do dorobku punktowego drużyny dołożyła Nozomi Ito.

Polska – Japonia 3:1
(25:23, 25:17, 21:25, 25:20)

Polska: Janicka (8), Głaz (12), Flakus (12), Wójcik (16), Chojnacka (13), Gajewska (3), Korabiec (libero) oraz Tobiasz (1) i Strózik
Japonia: Maruta, Nomura (11), Horie (12), Nakaya (14), Ito (17), Doi (9), Kaneda (libero) oraz Tsujimura (1), Nakamura i Takahashi (1)