Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Portugalczycy pokonali Chińczyków i pozostaną w Lidze Światowej

Portugalczycy pokonali Chińczyków i pozostaną w Lidze Światowej

Siatkarze Portugalii po zwycięstwie 3:1 w pierwszym spotkaniu i porażce dopiero po tie-breaku w drugim meczu z reprezentacją Chin, utrzymali się w Lidze Światowej. Tym samym wystąpią w tych elitarnych rozgrywkach w ich przyszłorocznej edycji.

Pierwsze spotkanie zakończyło się w czterech setach i padło łupem tegorocznych uczestników Ligi Światowej. Inauguracyjny set spotkania nie wskazywał jednak, że takie rozwiązanie jest możliwe. Chińczycy z dużym animuszem rozpoczęli mecz i dość pewnie rozstrzygnęli pierwszą partię na swoją korzyść, wygrywając 25:20. Portugalczycy nie załamali się jednak takim obrotem sprawy i szybko w kolejnych odsłonach przejęli inicjatywę na boisku. Drugiego seta spotkania wygrali 25:21, natomiast w trzecim rozbili rywali, pozwalając reprezentacji Chin na zdobycie zaledwie 14 punktów. Czwarty set to zacięta walka o każdą piłkę. W końcówce więcej spokoju zachowali Portugalczycy i to oni mogli cieszyć się ze zwycięstwa w secie 25:23 i w całym meczu 3:1, stawiając tym samym pod ścianą gospodarzy tego dwumeczu.

W pierwszym meczu uwidoczniła się duża przewaga siatkarzy z Europy w ataku, którzy wygrali ten element 57 do 44. W bloku lepiej spisali się siatkarze z Chin, którzy aż 14 razy zablokowali rywali, a sami ośmiokrotnie nie potrafili się przebić przez blok przeciwników. W polu serwisowym znacznie lepiej spisała się drużyna Portugalii (6-1). Gospodarze oddali przeciwnikom 24 punkty po błędach własnych, a sami otrzymali w prezencie 22 "oczka". Świetny mecz w barwach Portugalii rozegrał Valdir Sequeira, który zdobył aż 28 punktów. W pokonanej drużynie najlepiej zaprezentował się Weijun Zhong, który dołożył 19 punktów do dorobku punktowego drużyny.

Chiny – Portugalia 1:3
(25:20, 21:25, 14:25, 23:25)

Chiny: Chen Zhang (7), Chunlong Liang (7), Weijun Zhong (19), Ping Chen (13), Jingtao Xu (2), Runming Li (2), Qi Ren (libero) oraz Zhi Yuan (8), Jianjun Cui, Mudi Zhao, Xin Geng i Qiong Shen (3)
Portugalia: Malveiro (7), Violas (3), Jose (12), Sequeira (28), Gaspar (14), Lopes (7), Teixeira (libero) oraz Fidalgo

Przed rozpoczęciem drugiego spotkania, gospodarze zdawali sobie sprawę, że jeżeli chcą awansować do przyszłorocznej edycji Ligi Światowej, muszą nie tylko wygrać spotkanie za trzy punkty, ale również pokonać wysoko przeciwnika w tzw. małych punktach. Już początek spotkania pokazał, że będzie to trudne do zrealizowania. Po zaciętej walce w końcówce pierwszego seta, górą wyszli zawodnicy z Europy, którzy wygrali inauguracyjną partię 26:24. Siatkarze z Chin, którzy od tego momentu stali pod ścianą, nie zamierzali się poddawać i drugiego seta rozstrzygnęli na swoją korzyść 25:23. Nadzieje gospodarzy na dobry wynik odżyły, kiedy trzeciego seta również udało im się wygrać tym razem 25:21. W czwartej partii Portugalczycy rozwiali jednak wszelkie wątpliwości. Wygrywając seta 25:21 zdobyli już co najmniej jeden punkt w spotkaniu, który potrzebny był im do awansu. Siatkarze z Azji postanowili jednak walczyć do końca o zwycięstwo, wygrywając tie-breaka 15:13 i cały mecz 3:2, ale tego dnia najbardziej szczęśliwi na boisku byli siatkarze z Portugalii, ponieważ to oni dzięki lepszemu bilansowi dwumeczu zagrają w przyszłorocznej edycji Ligi Światowej.

W drugim spotkaniu obydwa zespoły zaprezentowały się podobnie w ataku z lekką przewagą gości (59-58). Chińczycy podobnie jak w pierwszym spotkaniu okazali się znacznie lepsi w bloku, wygrywając ten element 15 do 6. Obydwa zespoły zaprezentowały taką samą formę w polu serwisowym zdobywając po 9 punktów bezpośrednio z zagrywki. Drużyna gospodarzy popełniła aż 34 błędy własne, a sama otrzymała w prezencie 28 "oczek". W zwycięskiej drużynie najwięcej 24 punkty zdobył Ping Chen. W drużynie z Europy 23 punkty na swoim koncie zapisał Hugo Gaspar.

Chiny – Portugalia 3:2
(24:26, 25:23, 25:21, 21:25, 15:13)

Chiny: Chen Zhang (16), Chunlong Liang (11), Weijun Zhong (16), Ping Chen (24), Jingtao Xu (10), Runming Li (3), Qi Ren (libero) oraz Zhi Yuan, Jianjun Cui (1), Mudi Zhao (1), Xin Geng i Qiong Shen
Portugalia: Malveiro (9), Violas (1), Jose (8), Sequeira (7), Gaspar (23), Lopes (10), Teixeira (libero) oraz Silva (10), Ferreira (4), Fidalgo (1), Santos (1) i Casas (libero)