Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr G: Pierwsza wygrana Niemek, niepokonane Rosjanki

WGP, gr G: Pierwsza wygrana Niemek, niepokonane Rosjanki

fot. archiwum

Pierwsze zwycięstwo w tej edycji World Grand Prix odniosły reprezentantki Niemiec. Podopieczne Giovanniego Guidettiego pokonały 3:0 najsłabszy zespół - Peru. W drugim meczu niepokonane do tej pory Rosjanki w trzech setach uporały się z Chinkami.

Potyczka reprezentacji Niemiec i Peru nie była emocjonującym widowiskiem, wręcz przeciwnie – całe spotkanie od początku do końca kontrolowały niemieckie siatkarki. Już początek pierwszej partii zapowiadał, że Niemki zwyciężą Peruwianki w przysłowiową godzinę z prysznicem, bowiem ich przewaga zarysowywała się od pierwszych akcji meczu. Niemki przez znaczną część tej partii dość wysoko prowadziły, lecz siatkarki z Ameryki Południowej po drugiej przerwie technicznej zdołały nawiązać z nimi kontakt punktowy. Od tej pory walka była dość wyrównana, podopieczne trenera Guidettiego prowadziły jednak przez cały czas dwoma „oczkami", co wystarczyło im do zwycięstwa.

Druga i trzecia partia były do siebie bliźniaczo podobne – Niemki od pierwszych akcji narzuciły Peruwiankom własny ich gry i z łatwością kontrolowały przebieg wydarzeń na boisku. Niemieckie zawodniczki na samym początku każdej z tych dwóch odsłon uzyskały kilkupunktową przewagę, którą z biegiem czasu sukcesywnie powiększały. Peruwiankom zaś nie udało się już doprowadzić do kontaktu punktowego z Europejkami, w efekcie czego musiały uznać ich wyższość.

Christiane Fürst, kapitan reprezentacji Niemiec, po spotkaniu nie kryła radości z wygranej. – Po wczorajszym pięciosetowym boju dzisiejsze zwycięstwo, wbrew pozorom, nie przyszło nam z łatwością, dlatego tym bardziej się z niego cieszymy. Trener niemieckich zawodniczek, Giovanni Guidetti, stwierdził, że jego podopieczne, zwyciężając, wykonały swoją powinność. – Zrobiliśmy dziś to, co musieliśmy, to zwycięstwo było naszym obowiązkiem. Dziś kilka młodych zawodniczek dostało szansę gry, te dziewczyny miały okazję się pokazać, zdobyć doświadczenie.Elena Keldibekova, kapitan Peruwnianek, potrafiła docenić klasę rywalek. – Niemki zagrały dziś świetne spotkanie, zarówno taktycznie jak i technicznie. Moja drużyna natomiast miała zarówno wzloty jak i upadki. Mam nadzieję, że w następnym meczu zaprezentujemy się z lepszej strony. Podobną nadzieję wyraził peruwiański szkoleniowiec, Luca. – Wierzę, że nasza gra z czasem stanie się coraz pewniejsza. Na chwilę obecną musimy skupić się przede wszystkim na trenowaniu zagrywki – zakończył trener reprezentacji Peru.

Niemcy – Peru 3:0
(25:23, 25:15, 25:18)

Składy zespołów:
Niemcy: Ssuschke-Voigt (9), Matthes (7), Fürst (11), Beier (5), Kozuch (10), Apitz, Dürr (libero,1) oraz Weiß (1), Radzuweit (2), Hippe (3) i Brinker (4)
Peru: Uribe (7), Uceda (5), Zamudio (3), Baylon (11), Keldibekova (1), Ortiz (4), Palacios (libero) oraz Aquino, Yllescas i Rueda


Rosjanki potrzebowały zaledwie trzech setów by pokonać Chinki. Rosyjskie reprezentantki już na początku premierowej odsłony meczu uzyskały trzypunktową przewagę za sprawą znakomitych ataków Gamowej, Merkułowej i Gonczarowej. Chinki próbowały nawiązać kontakt punktowy z rywalkami, lecz było to niemożliwe, gdyż w ich szeregach punktowała głównie Yang Jie. Rosjankom udało się przez niemal całego seta utrzymać trzypunktowe prowadzenie i właśnie taką różnicą zwyciężyły pierwszą partię.

Druga odsłona spotkania była najbardziej wyrównana. Obie drużyny od samego jej początku toczyły zacięty bój, dzielnie walcząc o każdą piłkę i o każdy punkt. Na pierwszą przerwę techniczną to Chinki schodziły z minimalną przewagą nad rywalkami, lecz po czasie wziętym przez trenera Kuzjutkina i po wprowadzeniu na boisko Borisienko, chińska defensywa została całkowicie rozbita. Rosjanki niemal natychmiast uzyskały niewielką, dwupunktową przewagę, którą zdołały utrzymać do końca seta.

W trzeciej partii rosyjskie siatkarki poszły za ciosem, i od samego jej początku dzięki fantastycznym atakom oraz blokom wypracowały dwupunktową przewagę nad reprezentantkami Chin. Rosjankom w zwycięstwie pomogły także Chinki, popełniające niewymuszone błędy własne. Ponadto podopieczne trenera Kuzjutkina lepiej od rywalek spisywały się w defensywie, co miało istotny wpływ na wynik spotkania.

Chiny – Rosja 0:3
(22:25, 23:25, 20:25)

Składy zespołów:
Chiny: Wang Yimei (9), Yang Jie (4), Hui Ruoqi (11), Wei Qiuyue (5), Yang Junjing (15), Xu Yunli (8), Shan Danna (libero) oraz Chen Liyi
Rosja: Machno (11), Gonczarowa (13), Morozowa (5), Gamowa (21), Starcewa (2), Merkułowa (4), Kabeszowa (libero) oraz Borisienko (4), Bukriejewa i Uljakina (1)

Po meczu powiedzieli:

Wei Qiuyue (kapitan reprezentacji Chin): – Rosja to bardzo silna drużyna, zwłaszcza w grze na siatce. Miałyśmy kilka okazji by zwyciężyć z Rosjankami, ale ich nie wykorzystałyśmy. Mam nadzieję, że w przyszłości nie będziemy już popełniać podobnych błędów. Moja drużyna znakomicie prezentowała się dziś w elemencie ataku – obie atakujące rewelacyjnie atakowały z szybkich, niskich piłek.

Maria Borisienko (kapitan reprezentacji Rosji): – Moja drużyna dziś zrobiła wszystko co w jej mocy, by zwyciężyć. Jesteśmy szczęśliwe, że udało nam się wygrać, mimo że nie prezentujemy jeszcze najwyższej formy.

Yu Juemin (trener reprezentacji Chin): – Mimo przegranej w trzech partiach moje podopieczne zagrały dobrze taktycznie. Rosja to niezwykle mocna ekipa, my natomiast popełniliśmy w tym spotkaniu kilka prostych błędów, które nie powinny się nam przydarzyć, a które miały wpływ na przebieg wydarzeń na boisku.

Władimir Kuzjutkin (trener reprezentacji Rosji): – Obie drużyny zagrały dobry mecz, a w przyszłości będą prezentowały się coraz lepiej. W Pucharze Jelcyna to Chinki mogły cieszyć się z czterosetowego zwycięstwa z nami, lecz tym razem, po powrocie Gamowej, to my triumfowaliśmy. Jednak drużyna nie może opierać się tylko na Gamowej, tym bardziej, że mamy inne znakomite zawodniczki, jak choćby Machno czy Gonczarową.

Zobacz również:
Wyniki 6. kolejki oraz tabela World Grand Prix

źródło: FIVB, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Grand Prix

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-08-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved