Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Cicolari i Menegatti ze złotem, brąz dla Niemek

ME: Cicolari i Menegatti ze złotem, brąz dla Niemek

Włoski duet  Greta Cicolari / Marta Menegatti został zwycięzcą mistrzostw Europy w siatkówce plażowej. Włoszki w finale gładko pokonały siatkarki z Austrii Hansel/Montagnolli. Brązowe medale przypadły  niemieckiej parze Goller/Ludwig.

Włoska para mimo, iż była faworytem spotkania z nieco niżej notowanym zespołem z Czech musiała się sporo natrudzić, aby awansować do finału. Klapalova i Hajeckova już na samym początku pokazały, że nie zamierzają się poddawać i zwycięsko wyszły z pierwszego seta. W drugiej partii w ich grze coś się jednak zacięło, a dodatkowo Włoszki zaczęły grać znakomicie i dominowały na parkiecie doprowadzając tym samym do trzeciego seta. Ten był prawdziwą wojną nerwów, na boisku trwała wyrównana walka, z której jako wygrane po 48 minutach gry wyszły Cicolari i Menegatti. Włoszki z kompletem trzech grupowych zwycięstw awansowały od razu do drugiej rundy, gdzie po zaciętej walce pokonały holenderską parę Stiekema/Braakman. W bezpośredniej już walce o półfinał wygrały z Niemkami Köhle/Sude, pogromczyniami Brzostek i Kołosińskiej.

W drugim meczu ½ finału para Hansel/Montagnolli nie była faworytem spotkania z wyżej notowanymi Niemkami, ale udowodniła, że wyżej rozstawiony zespół nie zawsze wygrywa. Już pierwszy set pokazał, że Austriaczki nie zamierzają się poddać. O pierwszym secie można powiedzieć, że trwała w nim dość wyrównana rywalizacja, z której zwycięsko wyszła para austriacka, która uskrzydlona zwycięstwem poszła za ciosem także w drugim secie. W nim zupełnie zdominowała boiskowe wydarzenia i po 37 minutach walki mogła cieszyć się z wygranej. Hansel i Montagnolli po jednej porażce w grupie musiały grać w pierwszej rundzie, gdzie pokonały zespół z Grecji Arvaniti/Tsiartsiani (2:0). W kolejnych dwóch rundach pokonały kolejno Niemki Holtwick i Semmler (2:0), oraz Holenderki Keizer/Van Iersel (2:1).

Półfinały:

Klapalova/Hajeckova CZE [10] – Cicolari/Menegatti ITA [2] 1:2
(21:19, 13:21, 13:15)
Hansel/Montagnolli AUT [16] – Goller/Ludwig GER [3] 2:0
(21:18, 21:14)

Wyżej notowana niemiecka para miała z pewnością wyższe aspiracje, niż tylko walka brązowy medal. Pierwszy set tzw. małego finału był bardzo wyrównany, wynik do końca był sprawą otwartą. W końcówce większą odpornością psychiczną wykazały się Goller i Ludwig wygrywając po grze na przewagi. Niemki poszły za ciosem także w partii drugiej, gdzie zwycięstwo przyszło im już nieco łatwiej, ale i tak Czeszki postawiły im dość solidny opór. Goller i Ludwig po jednej grupowej porażce dalszą część turnieju rozpoczęły od drugiej rundy, gdzie wygrały z holenderskim zespołem Van der Hoeven/Wesselink 2:0, w trzeciej rundzie pokonały w dwóch setach Szwajcarki Kuhn i Zumkehr awansując do półfinału, gdzie poległy z Hansel/Montagnolli.

W finale spotkały się duety z Włoch Cicolari/Menegatti i Austrii Hansel/Montagnolli. Włoszki od zwycięstwa, do zwycięstwa kroczyły w tegorocznych mistrzostwach Europy. Nie przegrały w nich żadnego meczu dochodząc do wielkiego finału. W nim tylko potwierdziły swoją dominację rozbijając parę z Austrii w dwóch setach. Hansel i Montagnolli nie miały w tym meczu absolutnie nic do powiedzenia i mogły tylko z uznaniem spoglądać na znakomicie grające rywalki. Jest to naprawdę wielki sukces dla Grety Cicolari i Marty Menegatti, które mocno pukają już do drzwi światowej elity. Przypomnijmy, że w tym roku w Mysłowicach Włoszki po raz pierwszy zagrały w finale WT.