Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ juniorów: W Rio de Janeiro samba zagrała dla Rosjan

MŚ juniorów: W Rio de Janeiro samba zagrała dla Rosjan

Rosjanie zostali mistrzami świata juniorów. W Rio de Janeiro, gdzie rozgrywany był mecz finałowy, siatkarze Sergieja Shlyapnikowa pokonali po pięciosetowym boju reprezentację Argentyny. Po brąz sięgnęli Serbowie ogrywając Amerykanów 3:1.

Rosjanie dołożyli kolejny złoty medal do swojej bogatej kolekcji trofeów w siatkówce młodzieżowej. W środę pokonali w finale mistrzostw świata juniorów po tie-breaku Argentynę. Dodatkowo najlepszy rosyjski atakujący, Leonid Szadiłow został wybrany MVP turnieju, Igor Fillipow najlepszym blokującym a Aleksiej Kabeszow najlepszym libero mistrzostw w Rio de Janeiro.

To już ósmy triumf (wliczając złote medale zdobywane przez Związek Radziecki) Rosjan w mistrzostwach świata juniorów. Wcześniej wygrywali turnieje w 1977, 1981, 1985, 1989, 1995, 1999 i 2005 roku. Srebrny medal Argentyńczyków to również historyczne wydarzenie. Do tej pory największym osiągnięciem siatkarzy z Argentyny był brązowy medal zdobyty przed dwoma laty w Indiach.

W meczu finałowym najwięcej punktów zdobył rosyjski przyjmujący, Andriej Kolesnik (18). W drużynie argentyńskiej najskuteczniejsi byli Agustín Ramonda i Nicolas Mendez. Mecz rozpoczął się doskonale dla Rosjan, którzy na przerwie technicznej prowadzili już pięcioma punktami. Później tylko powiększali swoja przewagę, ostatecznie wygrywając do 19. Również drugiego seta siatkarze z Europy rozpoczęli od prowadzenia, ale wykorzystując ich chwilę słabości Argentyńczycy odrobili straty i dzięki skutecznej grze Ivana Castellaniego wyszli na prowadzenie, którego nie oddali już do końca seta. Będąc na fali "Albicelestes" doskonale rozpoczęli trzecia partię i szybko uzyskali kilka punktów przewagi. Rosjanie zmniejszyli jeszcze wprawdzie straty do dwóch punktów w końcówce, ale potem punktowali już tylko Argentyńczycy, którzy po wygranej do 21 wyszli na prowadzenie w meczu finałowym.

W czwartym secie jednak Rosjanie rozpoczęli od "demolowania" przeciwnika, zdobywając pierwszych 10 punktów. Argentyńczycy wprawdzie zmniejszyli straty do 5 punktów, ale do końca seta nie potrafili się już odnaleźć na boisku. Rosjanie wygrywając do 18 wyrównali stan spotkania. Po wyrównanym początku tie-breaka skuteczna gra Europejczyków przyniosła im prowadzenie, którego nie oddali już do końca. – Ten złoty medal jest dla nas wszystkim – cieszył się po meczu trener Siergiej Szljapnikow. Mieliśmy wiele informacji o zespole Argentyny i wiedzieliśmy, że będzie to ciężki mecz.

Gratuluję Rosjanom, ale mój zespół również rozegrał świetny turniej, a nie mieliśmy tylu gwiazd, co rywale – mówił trener Argentyńczyków, Juan Manuel Cichelo. Jestem zadowolony, że po raz pierwszy mogliśmy stanąć przed szansą zdobycia złotego medalu i nieco smutny, że nam się to nie udało.

Finał
Argentyna – Rosja 2:3
(19:25, 25:23, 25:21, 18:25, 12:15)

W meczu o 3. miejsce triumfowali mistrzowie świata kadetów sprzed dwóch lat, Serbowie. Pokonali oni w czterech setach reprezentację USA, rozbijając rywali w ostatniej partii do 13. – Ten brązowy medal to dla nas wielki sukces – zapewniał po meczu trener Milan Zarković.Siedmiu moich zawodników dwa lata temu wywalczyło złote medale mistrzostw świata kadetów i jest to niezwykle ważne, że wciąż są wśród trzech najlepszych drużyn świata również w tej kategorii wiekowej.

Czwarte miejsce to najgorsze z możliwych, zadecydowały o tym dwa najważniejsze mecze. Jestem jednak pewien, że wiele zespołów chciałoby być teraz na naszym miejscu. Ja jestem zadowolony ze swoich zawodników – przyznał USA John Hawsk.

o 3. miejsce
USA – Serbia 1:3
(15:25, 20:25, 25:23, 13:25)

Gospodarze musieli zadowolić się dopiero piątym miejscem, które wywalczyli po zaciętym pojedynku z Iranem. Brazylijczycy przegrywali już w tym spotkaniu 1:2, jednak doprowadzili do tie-breaka, którego wygrali. Złoci medaliści mistrzostw świata juniorów sprzed dwóch lat teraz więc dopiero na miejscu 5. Siódma lokata przypadł Hiszpanom, którzy również w pięciu setach pokonali Indie. Tie-break rozstrzygnął także o miejscu 9. – Belgowie po zaciętej walce wygrali z Niemcami. Jedenaste miejsce dla Kanadyjczyków po wygranej w trzech setach z Japonią.