Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. D: Trwa zwycięska passa Amerykanek, wygrana Serbii

WGP, gr. D: Trwa zwycięska passa Amerykanek, wygrana Serbii

W meczu gr. D, rozegranym w chińskim Luohe, gospodynie turnieju przegrały z reprezentacją USA. Dla Chinek jest to druga z rzędu porażka i to bez zdobyczy punktowej. W drugim meczu siatkarki z Serbii nie dały wielu szans reprezentacji Kazachstanu.

Tylko pierwszy set przyniósł emocje, a siatkarki Chin próbowały stawić opór. Jednak mimo prób podjęcia walki siatkarek z Chin to Amerykanki rozstrzygnęły partię na swoją korzyść.

W drugiej partii Amerykanki dominowały już niepodzielnie na boisku, nie pozwalając rywalkom na równorzędną grę. Prowadzone przez Hugh McCutcheona Destinee Hooker i spółka nie miały problemu, by ograć przeciwniczki do 17.

Trzeci set miał podobny przebieg jak drugi. Amerykanki kontrolowały przebieg wydarzeń na boisku. Nie pomagały przerwy i zmiany przeprowadzane przez chińskiego szkoleniowca. Amerykanki uzyskaną na początku seta przewagę bez trudu dowiozły do końca, wygrywając do 16 i cały mecz 3:0.

Każdy element siatkarskiego rzemiosła wypadł na korzyść zwyciężczyń. Lepiej atakowały 42:32, blokowały-12:6 i zagrywały 8:3, a także popełniały mniej niewymuszonych błędów, 12 przy 13 Chinek. Najlepszą zawodniczką zwycięskiej ekipy okazała się Destinee Hooker, zdobywczyni osiemnastu punktów, wśród Chinek najskuteczniejsza była Junjing Yang – 9 oczek
Zawodniczki z USA tym samym wygrały swoją grupę z kompletem zwycięstw i stają się jednymi z głównych faworytek całego cyklu World Grand Prix.

Chiny – USA 0:3
(20:25, 17:25, 16:25)

Chiny: Wang (1), Yang Jie (4), Hui (3), Wei, Yang Junjing (9), ma (2), Shan (libero) oraz Mi (3), Xu (5), Chen (4), Qiu (2), Fan (8)
USA:
Berg (1), Bown (10), Larson (8), Akinradewo (13), Hodge (12), Hooker (18), Davis (libero) oraz Miyashiro, Glass K.

Po meczu powiedzieli:
Qiuyue Wei
(kapitan Chin): – Gratulację dla USA. Udowodnili dziś, że są silnym zespołem i zagrali dziś bardzo dobry mecz. Spotkanie to było dla nas dobrą lekcją, po której wyłapiemy nasze błędy.

Yu Juemin (trener Chin): – Przede wszystkim gratuluję USA, są silnym przeciwnikiem i zostawili dobre wrażenie po tym spotkaniu. Ten mecz miał dla nas wielkie znaczenie, gdyż pozwolił nam odsłonić lukę w zakresie podstawowych umiejętności.

Jennifer Tamas (kapitan USA): – Osiągnęliśmy nasz cel by być lepszym zespołem z meczu na mecz. Dzisiaj było zdecydowanie lepiej niż w piątek czy sobotę. Mamy nadzieję, że dalej możemy grać tak dobrze jak dziś.

Hugh McCutcheon (trener USA): – Jestem zadowolony z dzisiejszego wyniku. To był nasz najlepszy mecz dotychczas. Teraz będziemy przygotowywać się do następnej rundy w Japonii.

W rozegranym w Luohe meczu gr. D siatkarki Serbii pokonały drużynę Kazachstanu 3:0. Zawodniczki z Bałkanów zajęły w trudnej grupie drugie miejsce i mają szanse na awans do turnieju finałowego. Pierwszy set to spokojna kontrola boiskowych wydarzeń przez Serbki, które szybko objęły prowadzenie i bez problemu dowiozły je do końca partii. 25:19 to rezultat tej odsłony. W drugiej partii również Kazachstan nie potrafił przeciwstawić się bardziej doświadczonemu przeciwnikowi. Serbia kontrolowała spotkanie, a ta odsłona zakończyła się wynikiem 25:15.

Debiutujące na arenie międzynarodowej siatkarki z Kazachstanu w trzeciej odsłonie spróbowały podjąć rękawicę. Podopieczne Zorana Terzicia nie miały w tej partii łatwego zadania, nie szło im tak prosto jak w dwóch poprzednich odsłonach. Ostatecznie jednak zawodniczki z Bałkanów przechyliły szalę zwycięstwa na swoją korzyść, choć nie bez problemu. 25:22 to wynik, który z całą pewnością ujmy debiutantkom z Azji nie przynosi. Jednak różnica w umiejętnościach i poszczególnych elementach siatkarskiego rzemiosła była widoczna. Outsider grupy w chińskim Luohe nie zdobył seta, ale tego ostatniego meczu w grupie nie musi się wstydzić. Na początek rozgrywek trafiły im się mocne i niebezpieczne zespoły, dla których starta punktów z Kazachstanem byłaby olbrzymią sensacją.

Serbia – Kazachstan 3:0
(25:19, 25:15, 25:22)

Serbia: Malagurski (16), Malesević (10), Molnar (11), Antonijević (4), Ninković (10), Rasić (9), Popović 9libero) oraz Lazarević
Kazachstan: Nassedkina (4), Trubina (2), Iszmicjewa (5), Bieriesnewa (9), Drobyszewskaja, Kulinicz (3), Storożenko (libero) oraz Pimenowa (5), Omelczenko (1), Łukomskaja, Sitkazinowa (4) i Szenberger (1)

Korinna Iszmicjewa
(kapitan Kazachstanu): – W trzech ostatnich spotkaniach zebraliśmy sporo doświadczenia. Myślę, że w kolejnych meczach możemy zagrać lepiej.

Bachtżan Baiturjejew (trener Kazachstanu): – Zebraliśmy ogromne doświadczenie poprzez granie z tak silnymi zespołami. Będziemy nadal trenować i mieć nadzieję, że poprawienie naszej gry.

Jelena Nikolić (kapitan Serbii): – To był dobry mecz, jesteśmy zadowoleni z wyniku. Z meczu na mecz będziemy grać coraz lepiej.

Zoran Terzić (trener Serbii): – Wiedzieliśmy przed meczem, że to nie będzie łatwe spotkanie. Zrobiliśmy kilka dobrych zmian i walczyliśmy do samego końca. Popełniliśmy kilka błędów, ale jestem zadowolony z wyniku.