Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. A: Pierwsze zwycięstwo Argentyny

WGP, gr. A: Pierwsze zwycięstwo Argentyny

Siatkarki Argentyny wygrały swój pierwszy mecz w tegorocznym World Grand Prix. W ostatnim meczu rozgrywanego w Bydgoszczy turnieju grupy A pokonały reprezentację Dominikany 3:2. Grupę A wygrały Włoszki, przed Polkami i Dominikaną.

Najskuteczniejszą zawodniczką triumfatorek spotkania była Paula Yamila Nizetich – zdobywczyni 22 punktów. Po stronie rywalek najlepiej prezentowały się Milagros Nunez i Bethania de la Cruz (po 13 punktów).

Szkoleniowiec Dominikanek – Marcos Kwiek dokonał istotnej zmiany w podstawowej szóstce. Rozgrywającą Niverkę Marte Fricę zastąpiła doświadczona Francia Jackson Cabrera . Jego zawodniczki rozpoczęły bardzo skoncentrowane i na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:4. Po atakach Pauli Nizetich i Lucii Fresco zawodniczkom z Argentyny szybko udało się wyrównać stan gry. Podopieczny Horatio Bastita udało się nawet wyjść na prowadzenie, ale później Dominikanki odzyskały inicjatywę i ostatecznie wygrały pierwszą partię do 20.

W drugim secie Argentynki znacznie poprawiły się w ataku. Duże wrażenie robiło również ich niesamowite poświęcenie w grze obronnej. Te dwa elementy w znaczący sposób przyczyniły się do wygrania przez nie seta 25:22 i wyrównania stanu meczu. Reprezentantki Dominikany nie potrafiły skutecznie odpowiedzieć w kolejnej partii. Popełniały masę błędów, a ich rywalki kontynuowały dobrą grę i wygrały pewnie do 19, zapewniając sobie historyczny punkt w World Grand Prix.

W czwartym – bardzo wyrównanym secie – Argentynki były blisko zwycięstwa i zakończenia meczu, jednak w decydującym momencie Priscilla Rivera pokazała klasę, dzięki czemu Domikana doprowadziła do tie-breaka.

W decydującej partii Argentynki rozpoczęły od mocnego uderzenia i prowadzenia 5:1, a następnie 8:3. Dominikanki nie odnosiły korzyści ze swojego potężnego bloku. Rywalki nie atakowały z siłą, lecz starały się sprytnie obijać ręce blokujących. Świetnie spisywała się również argentyńska libero – Lucia Gaido , która podbijała mnóstwo piłek, a to umożliwiało koleżankom wyprowadzanie kontrataków. Mecz zakończyła udanym atakiem Lucia Fresco , dając swojemu zespołowi historyczny triumf.

Po meczu powiedzieli:
Marcos Kwiek
(trener Dominikany): – Jesteśmy nieco podłamani tą porażką, zwłaszcza, gdy popatrzymy na sposób, w jaki ją ponieśliśmy. Zagraliśmy bardzo słabo i powinniśmy być wdzięczni losowi, że udało się wywalczyć ten jeden punkt. W większości spotkań atakowaliśmy ze skutecznością na poziomie 50%, tym razem była to znacznie niższa wartość i tu należy szukać przede wszystkim przyczyn porażki. Teraz jedziemy do Japonii, do trudniejszej grupy. Przed nami ciężkie zadanie, ale nie poddamy się.

Horacio Bastit (trener Argentyny): – Jesteśmy szczęśliwi, ale żałujemy, że nie udało się wygrać 3:1, bo była na to duża szansa. Zagraliśmy znacznie lepiej, niż przeciwko Polsce. Naszym celem w tych rozgrywkach jest stałe podnoszenie poziomu gry i mam nadzieję, że nam się to uda.

Milagros de la Cruz (kapitan Dominikany): – Gratulacje dla Argentynek. Grały dziś bardzo dobrze i zasłużyły na zwycięstwo. Nasz zespół nie prezentuje się jeszcze na miarę możliwości. Musimy dużo pracować na treningach, by grać lepiej w kolejnych meczach.

Emile Sosa (kapitan Argentyny): – Widziałyśmy, że Dominikana to silna drużyna i musimy dać z siebie wszystko, by myśleć o zwycięstwie. Udało nam się to i jesteśmy bardzo szczęśliwe.

Dominikana – Argentyna 2:3
(25:20, 22:25, 19:25, 25:23, 11:15)

Dominikana: Vargas (10), Nunez (13), Cabral de la Cruz (10), Echenique (5), Rondon (9), Rivera (11), Caso Sierra (libero) oraz Burgos, Eve Mejia (6), Jackson i De La Cruz de Pena (13)
Argentyna: Nizetich (22), Fresco (18), Gildenberger (12), Sosa (12), Carlotto (8), Curatola (3), Gaido (libero) oraz Bortolozzi (1), Boscacci (5) i Castiglione