Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ juniorów: Niepokonana Rosja, porażka Brazylii

MŚ juniorów: Niepokonana Rosja, porażka Brazylii

Druga kolejka drugiej fazy mistrzostw świata juniorów przyniosła o wiele więcej emocji niż pierwsza. Drużyny prezentowały wyższy poziom gry, mecze były bardziej wyrównane, nie obyło się także bez niespodzianki w postaci przegranej gospodarzy turnieju.

Grupa E

Rosjanie nie mieli jakichkolwiek problemów z pokonaniem Irańczyków. Trzysetowy mecz przebiegał pod wyraźne dyktando rosyjskich zawodników, którzy dominowali przede wszystkim na siatce. Już początek premierowej odsłony spotkania zapowiadał gładkie zwycięstwo reprezentacji Rosji, która prowadziła już nawet 9:3. Z czasem Rosjanie powiększyli tę przewagę aż do dziesięciu „oczek" i choć w środkowej fazie seta Irańczycy zdołali dogonić swych rywali, to na niewiele im się to zdało, gdyż ostatecznie musieli uznać ich wyższość. Niemalże identycznie przebiegła druga partia meczu, jedynie w trzeciej, na samym jej początku, prowadzili Irańczycy, co zawdzięczają głównie błędom Rosjan. W końcówce to jednak rosyjscy juniorzy zachowali więcej zimnej krwi i bezlitośni wypunktowali rywali, zwyciężając całe spotkanie.

Rosja – Iran 3:0
(25:21, 25:19, 25:22)

Młodzi Hiszpanie po porażce z Rosjanami tym razem musieli uznać wyższość Amerykanów, którzy pokonali ich po zaciętym boju w tie-breaku. Obie ekipy w przekroju całego spotkania grały dość nierówno, naprzemiennie wygrywając sety. Amerykanie co prawda prowadzili już 2:1 i w czwartej partii mieli swoje szanse na zwycięstwo za trzy punkty, lecz nie potrafili ich wykorzystać. O wyniku musiał tym samym rozstrzygnąć tie-break. W decydującej partii siatkarze z Ameryki Północnej od początku przejęli inicjatywę, którą uzyskali prezentując wysoką skuteczność w ataku. Mecz zakończył Taylor Crabb potężnym zbiciem ze skrzydła.

USA – Hiszpania 3:2
(25:21, 20:25, 26:24, 28:30, 15:11)

Serbowie, po gładkiej przegranej z reprezentacją Brazylii, zrehabilitowali się, pokonując w czterech odsłonach Hindusów. Po stronie siatkarzy z Europy prym wiedli Aleksandar Atanasijević, zdobywca 29 punktów i Uros Kovacević, który na swym koncie zapisał 20 „oczek". Wśród Hindusów najczęściej, bo 30 razy, punktował Dhanabalan Selvaprabhu. Premierowa odsłona meczu to set bez historii, który zdecydowanie zwyciężyli Serbowie. W drugiej partii role się odwróciły, młodzi Hindusi złapali odpowiedni rytm gry, bezlitośnie wypunktowali swych przeciwników, doprowadzając do remisu w spotkaniu. W kolejnych dwóch setach ponownie dominowali Serbowie, mimo że Azjaci dzielnie stawiali im opór. Ostatecznie jednak, po walce na przewagi, to siatkarze z Bałkanów mogli cieszyć się z triumfu w całej potyczce. Wynik spotkania rozstrzygnął na korzyść swej ekipy niezawodny Aleksandar Atanasijević.

Serbia – Indie 3:1
(25:13, 19:25, 25:22, 27:25)

Po słabym otwarciu spotkania przez Argentyńczyków nic nie zapowiadało poprawy ich gry. Tymczasem sprawili oni niespodziankę, pokonując za trzy punkty gospodarzy mistrzostw świata. Brazylijczycy jedynie w pierwszej partii pokazali się z dobrej strony, dosłownie wbijając w parkiet swych rywali. Kolejny set jednakże przyniósł zmianę gry w obu ekipach o 180 stopni. Argentyńczycy, pełni determinacji, zdominowali reprezentantów Brazylii, pokonując ich różnicą pięciu „oczek". Najbardziej wyrównana była trzecia partia, której losy ważyły się do samego końca. Brazylia na samym jej początku wypracowała sobie kilka punktów przewagi, lecz Argentyńczycy szybko doprowadzili do remisu. Dopiero w samej końcówce argentyńscy juniorzy zdołali odskoczyć swoim rywalom, w efekcie czego prowadzili w całym pojedynku już 2:1. Po tej walce na przewagi reprezentanci Argentyny zyskali pewności siebie, dzięki czemu w czwartym secie mogli się już bawić siatkówką. Mecz zakończył atak Ivana Castellaniego.

Argentyna – Brazylia 3:1
(14:25, 25:20, 26:24, 25:17)

Kanadyjczycy potrzebowali aż pięciu setów by pokonać Egipcjan. Gra obu drużyn w przeciągu spotkania niesamowicie falowała – po wysokiej wygranej w jednym secie jednej z ekip następowało w jej szeregach znaczne rozluźnienie, przekładające się na słabszą postawę i porażkę w kolejnym. Tie-break jednak należał do siatkarzy z Ameryki Północnej. Aż do zmiany stron obie ekipy prowadziły wyrównaną walkę punkt za punkt, lecz przy stanie 7:7 jeden z Egipcjan otrzymał żółtą kartkę, wówczas gra siatkarzy z Afryki posypała się. Bezwzględnie wykorzystali to Kanadyjczycy, rozstrzygając losy meczu na swoją korzyść.

Kanada – Egipt 3:2
(19:25, 25:20, 25:17, 21:25, 15:11)

W kolejnym spotkaniu grupy G Japończycy nie mieli najmniejszych problemów z pokonaniem reprezentantów Tunezji. Azjaci byli lepsi od rywali w każdym elemencie siatkarskiej sztuki ponadto otrzymali od nich aż 22 darmowe „oczka". Wszystko to musiało się przełożyć na ich wysokie, trzysetowe zwycięstwo. Również przebieg całego spotkania nie pozostawiało wątpliwości co do tego, kto będzie w nim triumfował. Japończycy bowiem kontrolowali mecz już od pierwszych jego akcji, ani na chwilę nie pozwalając rywalom na nawiązanie z nimi jakiejkolwiek walki.

Japonia – Tunezja 3:0
(25:19, 25:20, 25:18)

Belgowie w pięciu setach pokonali Niemców, dzięki czemu stali się liderami grupy H. Całe spotkanie stało na wysokim, równym poziomie, obie ekipy zaprezentowały podobną skuteczność we wszystkich elementach siatkarskiej sztuki. Wyraźną przewagę Belgowie uzyskali jedynie w ataku, w którym to zdobyli o dziewięć „oczek" więcej od swych przeciwników. Był to element, który zadecydował o ich zwycięstwie, gdyż zwłaszcza w tie-breaku atakowali z bardzo dobrą skutecznością, nie dając Niemcom szans na triumf w spotkaniu.

Belgia – Niemcy 3:2
(23:25, 25:20, 28:26, 20:25, 15:10)

Bułgarzy w potyczce z Portoryko nie dali swym rywalom najmniejszych szans i po walce, trwającej zaledwie trzy sety, cieszyli się ze swojego pierwszego triumfu w drugiej rundzie mistrzostw świata. Siatkarze z Bałkanów wyśmienicie spisywali się nie tylko w ataku, ale przede wszystkim w bloku, którym to zdobyli dwukrotnie więcej punktów od rywali, oraz w zagrywce, którą punktowali aż dziewięciokrotnie, podczas gdy Portorykańczycy zapisali na swym koncie zaledwie jednego asa serwisowego. Dominacja Bułgarów w meczu zaczęła zarysowywać się już na samym początku pierwszej partii. Z czasem natomiast była ona coraz bardziej widoczna. Znakomici bułgarscy juniorzy w każdej z odsłon spotkania bezlitośnie punktowali Portorykańczyków, nie pozwalając im na nawiązanie jakiejkolwiek walki. Ponadto siatkarze z Ameryki Środkowej sami podcinali sobie skrzydła, podcinając niezliczoną ilość błędów własnych.

Bułgaria – Portoryko 3:0
(25:15, 25:12, 25:18)