Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-23: Kądzioła/Szałankiewicz nie obronili tytułu, Niemcy lepsi

ME U-23: Kądzioła/Szałankiewicz nie obronili tytułu, Niemcy lepsi

Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz mieli szansę wywalczenia ponownie złotego medalu plażowych ME do lat 23. W finale przegrali jednak z niemiecką parą Lars Flüggen / Stefan Köhler. W meczu o brązowy medal triumfowali Rosjanie Kostjuchin/Bykanow.

Polska para od zwycięstwa, do zwycięstwa kroczy podczas rozgrywanych w Porto plażowych mistrzostw Europy. Jak dotąd w całym turnieju stracili tylko jednego seta, kiedy to w trzeciej rundzie pokonali parę z Rosji Kostjuchin/Bykanow 2:1, co dało im awans do półfinału. W ½ finału ponownie czekał na nich zespół z Rosji Pastuchow/Hudjakow, który do strefy medalowej dostał się mimo dwóch porażek w turnieju. Najpierw przegrał mecz w fazie grupowej, a następnie w drugiej rundzie został pokonany przez Kądziołę i Szałankiewicza, co spowodowało, że przeszedł na drugą stronę turniejowej drabinki. Tam już nie przegrał żadnego meczu i w strefie medalowej ponownie spotkał się z polskim duetem i po raz drugi musiał uznać jego wyższość. Rosjanie byli dla polskich siatkarzy równorzędnym partnerem tylko w pierwszym secie, gdzie postawili im dość solidny opór, ale okazali się minimalnie słabsi. Druga partia toczyła się już pod zupełne dyktando Michała Kądzioły i Jakuba Szałankiewicza, którzy po 36 minutach gry mogli się cieszyć z awansu do finału i szansy obrony tytułu sprzed roku. O złoto zagrają z nieco wyżej rozstawionym niemieckim duetem Flüggen/Köhler, który dość łatwo pokonał zespół z Rosji.

półfinały:
Kądzioła/Szałankiewicz POL [3] – Pastuchow/Hudjakow RUS [4] 2:0

(21:19, 21:14)
Flüggen/Köhler GER [2] – Kostjuchin/Bykanow RUS [23] 2:0
(21:13, 21:17)

Kwestia brązowego medalu była wewnętrzną sprawą Rosjan. Można jednak powiedzieć, że wynik tego spotkania jest małą niespodzianką, bowiem patrząc na rozstawienie to para Pastuchow/Hudjakow była stawiana w roli faworyta. Tymczasem już pierwszy set pokazał, że niżej rozstawiony duet nie zamierza łatwo się poddać. Zacięcie walczył o zwycięstwo w pierwszym secie i co najważniejsze z dobrym dla nich skutkiem. Uskrzydleni wygraną poszli za ciosem w partii drugiej i nie dali w niej Pastuchowowi i Hudjakowowi nawet na moment pomyśleć, że mogą ten mecz wygrać. W pełni kontrolowali boiskowe poczynania i po 39 minutach gry mogli świętować brązowy medal. Obie pary do półfinału dostały się mimo dwóch turniejowych porażek. Najpierw przegrali jeden mecz w grupie, a następnie w dalszej części turnieju zostali pokonani przez ten sam zespół – Kądzioła/Szałankiewicz. Kostjuchin i Bykanow z Polakami przegrali w trzeciej rundzie, a Pastuchow i Hudjakow w drugiej (i potem jeszcze w półfinale). Obie pary wygrywały jednak swoje mecze po drugiej stronie drabinki i znalazły się w strefie medalowej.

Aby wyłonić złotych medalistów mistrzostw Europy potrzebne było ponad godzinne spotkanie. W tie-breaku na swoją korzyść losy meczu rozstrzygnęli Flüggen i Köhler i to oni zostali nowymi mistrzami Starego Kontynentu. Początek meczu układał się jednak po myśli Polaków. Obrońcy tytułu pierwszą odsłonę partii wygrali bowiem do 17. Wraz z pierwszym gwizdkiem sędziego w drugiej odsłonie Niemcy zaczęli grać znacznie lepiej co poskutkowały wyrównaną walką z polską parą. Aby wyłonić zwycięzców drugiego seta oraz tie-breaka potrzebna była walka na przewagi, w której lepiej zaprezentowali się Flüggen i Köhler. Dzięki temu, to niemiecka para mogła cieszyć się ze złota mistrzostw Europy.