Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-23: Brzostek i Kołosińska ze srebrem, brąz dla Niemek

ME U-23: Brzostek i Kołosińska ze srebrem, brąz dla Niemek

Nie udało się Kindze Kołosińskiej i Monice Brzostek zdobyć tytułu mistrzyń Europy do lat 23. W finale po walce przegrały z holenderkami Braakman/Stiekema i muszą zadowolić się srebrem. Na najniższym stopniu podium staną Niemki Laboureur i Walkenhorst.

Szwajcarska para była przeciwnikiem Kołosińskiej i Brzostek już po raz trzeci w czasie tego turnieju. Wcześniej obie pary spotkały się w fazie grupowej, gdzie Polki triumfowały w dwóch setach, chociaż należy powiedzieć, że był to dość zacięty pojedynek. Po raz drugi Szwajcarki stanęły na drodze Polek w drugiej rundzie turnieju. Kołosińska i Brzostek wygrały wtedy w stosunku 2:1. Wcześniejsze wyniki pozwoliły sądzić, że to Polki mają psychologiczną przewagę nad Goricanec/Heidrich, oraz spodziewać się naprawdę zaciętego spotkania. Początek meczu wskazywał na to, że Polki wygrają z łatwością, bowiem gładko na swoją korzyść rozstrzygnęły pierwszego seta. Nie zrobiło to jednak wrażenia na rywalkach, a dodatkowo w grze Kołosińskiej i Brzostek coś się zacięło i w efekcie po dwóch partiach było 1:1 i o losach zwycięstwa zadecydować miał tie-break. W tym polskie siatkarki udowodniły swoją wyższość i po 43 minutach gry mogły świętować awans do finału i co najmniej srebrny medal. O złoto zagrają z holenderską parą Braakman/Stiekema, która po zaciętym meczu pokonała zespół z Niemiec Laboureur/Walkenhorst.

półfinały:
Kołosińska/Brzostek POL [5] – Goricanec/Heidrich SUI [17] 2:1
(21:14, 14:21, 15:11)
Laboureur/Walkenhorst GER [4] – Braakman/Stiekema NED [13] 1:2
(21:15, 18:21, 12:15)

Szwajcarki Goricanec i Heidrich, które w półfinale uległy Kołosińskiej i Brzostek w meczu o brązowy medal zagrały z duetem niemieckim Laboureur/Walkenhorst i równorzędnym partnerem dla swoich rywalek były tylko w pierwszym secie, gdzie dość mocno postawiły się wyżej notowanym przeciwniczkom i przegrały dość nieznacznie. To było jednak wszystko, na co było je stać, bowiem w drugiej partii na boisku istniały już tylko Niemki i po 40 minutach gry mogły już świętować zdobycie brązowego medalu. Laboureur i Walkenhorst jak burza przeszły przez fazę grupową, a potem trzy rundy turnieju, w których pokonały ekipy z Rosji, Czech i swoje koleżanki z reprezentacji Niemiec. Pierwszej porażki doznały dopiero w półfinale, gdzie po walce przegrały z holenderkami Braakman/Stiekema.

Polscy kibice wiele sobie obiecywali po meczu finałowym. Polki rozpoczęły go znakomicie. Szybko uzyskały przewagę i systematycznie ją powiększały. Set wygrany wysoko do 13 zapowiadał krótki mecz i szybkie zwycięstwo Kingi Kołosińskiej i Moniki Brzostek. Nic bardziej mylnego… Rimke Braakman i Michelle Stiekema pokazały, co znaczy doświadczenie nabyte w seniorskich turniejach. Drugi set był zupełną odwrotnością pierwszego. To Holenderki narzuciły swój styl gry i dominowały od początku do końca, nie dając Polkom wielu szans na zdobycie punktów. O wszystkim miał zadecydować tie-break. Tym razem walka była wyrównana, a zadecydowała lepsza końcówka w wykonaniu holenderskiego duetu. Po porażce do 13 Polki musiały zadowolić się drugim miejscem i srebrnymi medalami mistrzostw Europy do lat 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Holenderki.