Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. D: Łatwa wygrana USA, Serbki pokonały Chinki

WGP, gr. D: Łatwa wygrana USA, Serbki pokonały Chinki

Reprezentantki USA nie dały żadnych szans Kazaszkom na nawiązanie wyrównanej walki, pokonując je w trzech odsłonach. W drugim sobotnim meczu reprezentacja Serbii po czterosetowej walce pokonała Chinki odnosząc pierwsze zwycięstwo w cyklu WGP.

Reprezentacja Kazachstanu równorzędnym partnerem dla aktualnych wicemistrzyń olimpijskich i ubiegłorocznych triumfatorek WGP była jedynie w drugim secie, kiedy to nieznacznie przekroczyła granicę dwudziestu punktów. W pozostałych dwóch partiach Amerykanki dały rywalkom prawdziwa lekcję siatkówki niepodzielnie dzieląc i rządząc na parkiecie. Spotkanie trwało zaledwie godzinę i osiem minut.

Amerykanki miały przewagę w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, ale w oczy rzuca się przede wszystkim przewaga USA w zagrywce. Podopieczne Hugh McCutcheona zdobyły tym sposobem aż piętnaście oczek, z czego pięć Jordan Larson. Dla porównania można wspomnieć, że Kazaszki popisały się zaledwie dwoma asami serwisowymi. Amerykanki zaprezentowały też osiem udanych bloków, z czego połowa była dziełem Heather Bown. Atakiem reprezentacja USA zdobyła 41 punktów, przy 32 oczkach rywalek. Oba zespoły popełniły niewielką stosunkowo ilość błędów własnych, po 11. Najlepiej punktującymi siatkarkami w swoich ekipie USA były Destinee Hooker, która zdobyła 15 oczek oraz dzielnie wspierające ją Megan Hodge i Jordan Larson, które zapunktowały odpowiednio 14 i 13 razy. Dość aktywne były także amerykańskie środkowe. Gra ekipy Kazachstanu była oparta głównie na dwóch zawodniczkach. Olga Drobsziewskaja i Radmiła Bieriesniewa, bo o nich mowa zdobyły równo po dziesięc punktów.

Kazachstan – USA 0:3
(15:25, 21:25, 12:25)

Kazachstan: Nasiedkina (4), Omielczenko (5), Iszimcjewa (4), Bieriesniewa (10), Drobsziewskaja (10), Kułinicz (2), Ezau (libero) oraz Trubina, Łukomskaja, Sitkazinowa i Szkurina
USA: Bown (12), Glass A. (1), Larson (13), Akinradewo (6), Hodge (14), Hooker (15), Davis (libero) oraz Miyashiro, Tamas, Glass K. (2), Metcalf (1)

Po meczu powiedzieli:
Korinna Iszimcjewa,
kapitan Kazachstanu: – USA były dla nas zbyt silne. Dzięki temu spotkaniu zdobyłyśmy się jednak sporo doświadczenia, ponieważ walczyłyśmy z mocnym zespołem.

Bachtżan Baiturjejew, trener Kazachstanu: – Dla USA wygranie tego meczu nie było niczym trudnym. My będziemy musieli przeanalizować to spotkanie. Całkiem nieźle szło nam w drugim secie, jednak Amerykanki były dla nas za mocne.

Jennifer Tamas, kapitan USA: – Z Kazachstanem zagrałyśmy naprawdę dobry mecz. Zdecydowanie poprawiłyśmy naszą grę w porównaniu z wczorajszym spotkaniem. Mam nadzieję, że utrzymamy się na tej fali wzoszącej w kolejnych pojedynkach.

Hugh McCutcheon, trener USA: – Cieszę się z tego zwycięstwa. Reprezentacja Kazachstanu dostroiła się do nas w drugim secie i wywołała na nas dużą presję. Cieszę się, że w trudnej sytuacji potrafiliśmy odpowiednio zareagować i odpowiedzieć naszym rywalkom na ich grę. W dużej mierze pomogła nam w tym nasza zagrywka.

W drugim sobotnim spotkaniu w grupie D, Serbki pokonały 3:1 Chinki. Po wczorajszym bardzo dobrym występie, ale porażce 2:3 w meczu z USA, dzisiaj siatkarki z Bałkanów udanie rozpoczęły mecz z Chinkami. W pierwszym secie Serbki wygrały 25:21. Azjatki wyrównały stan meczu na 1:1, wygrywając zaciętą drugą partię pojedynku 25:23. Dwie kolejne odsłony meczu należały już jednak do zespołu z Europy, który wypunktował swoje przeciwniczki 25:21 i 25:18, odnosząc tym samym pierwsze zwycięstwo w tegorocznej edycji World Grand Prix.

Najwięcej punktów dla Serbek w tym spotkaniu zdobyły Jovana Brakocević (18) i Sanja Malagurski (17). Wśród Chinek wyróżniła się Ruqoi Hui, zdobywczyni 16 "oczek". Serbki były lepsze od swoich przeciwniczek w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, zwyciężając w ataku (60-45), bloku (13-10) i zagrywce (7-3).

Chiny – Serbia 1:3
(21:25, 25:23, 21:25, 18:25)