Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. B: Wygrane Rosji i Tajlandii

WGP, gr. B: Wygrane Rosji i Tajlandii

Rosjanki bez straty seta rozprawiły się z reprezentacją Peru, pokonując ją w przysłowiową godzinę z prysznicem. Peruwianki w żadnym z setów nie pokonały granicy 15 punktów. Po pięciosetowej batalii Tajlandia pokonała Kubę, mimo, iż przegrywała już 0:2.

Po porażce w pierwszym meczu z gospodyniami, Peruwiankom przyszło mierzyć się z Rosją, piątą drużyną światowego rankingu, w której pierwsze skrzypce grają "dwie wieże" – Jekaterina Gamowa i Julia Merkulowa, obie mierzące 202 cm.

Właśnie dzięki Gamowej i najskuteczniejszej tego dnia Natalii Gonczarowej (19 punktów) Rosjanki udanie rozpoczęły spotkanie (8:1). Młode Peruwianki próbowały nawiązać walkę, jednak były bezradne wobec znacznie mocniejszych rywalek. Szczególną trudność siatkarkom z Ameryki Południowej sprawiało pzedostanie się przez szczelny i wysoki blok naszych wschodnich sąsiadek. Sborna prowadziła na tyle wysoko, iż Władimir Kuzjutkin mógł sobie pozwolić na zmiany. Premierowa odsłona zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem Rosjanek 25:12.

Drugą partię niespodziewanie od dwupunktowego prowadzenia rozpoczęła reprezentacja Peru (2:0), jednak podopieczne Władimira Kuzjutkina szybko przejęły inicjatywę i na pierwszej przerwie technicznej prowadziły już różnicą trzech oczek (8:5). Dzięki kapitalnym atakom Gonczarowej na tablicy wyników było 20:6. Przysłowiowym gwoździem do trumny okazały dla Peruwianek błędy własne, których w całym meczu popełniły aż 20 (Rosja osiem).

Dzięki niezwykle skutecznej grze Gamowej i Merkulowej Rosjanki rozpoczęły trzecią partię od prowadzenia 13:8 i nie zamierzały ani na chwilę zwalniać tempa. Potwierdziły to doskonałe akcje w wykonaniu Gonczarowej, najlepiej punktującej nie tylko w ataku, ale i w bloku. Po zaledwie 57 minutach gry podopieczne Władimira Kuzjutkina zasłużenie wygrały 3:0.

Peru – Rosja 0:3
(12:25, 9:25, 14:25)

Peru: Uribe M. (5), Zamudio (3), Bailon (3), Keldibekova (2), Ortiz (5), Uribe B. (4), Palacios (libero) oraz Aquino (2) i Yllescas (3)
Rosja: Makhno (8), Perepelkina (3), Gonczarowa (19), Gamowa (6), Starcewa (3), Merkulowa (8), Kuzjakina (libero) oraz Borisenko (3), Bukrejewa (3), Fatiejewa i Uljakina (2)

Po meczu powiedzieli:
Elena Keldibekova,
kapitan Peru: – Gratuluję Rosjankom zwycięstwa. My nie zagrałyśmy dobrego spotkania. Popełniłyśmy zbyt wiele własnych błędów, zwłaszcza w przyjęciu zagrywki. Był to dla nas bardzo trudny mecz. Nasza reprezentacja oparta jest w dużej mierze na młodych zawodniczkach.

Maria Borisenko, kapitan Rosji: – To był dobry mecz, dla nas bardzo łatwy. W następnym spotkaniu zmierzymy się z gospodyniami, Tajlandią. To na pewno będzie trudniejsze zadanie.

Luca Cristofani, trener Peru: – Zagraliśmy zdecydowanie poniżej naszych możliwości. Chciałem jednak, aby moje młode zawodniczki nabyły w tym turnieju więcej doświadczenia. Dlatego jestem zadowolony z rezultatu, mimo iż przegraliśmy z Rosją.

Władimir Kuzjutkin, trener Rosji: – Rosja i Peru to dwie różne klasy. My gramy na zdecydowanie wyższym poziomie, podczas gdy reprezentacja Peru jest nową drużyną, złożoną głownie młodych zawodniczek. Zapewne znacznie cięższym wyzwaniem dla nas będzie jutrzejszy pojedynek z gospodyniami, Tajlandią. Obejrzymy ich mecz z Kubą i na jego podstawie przygotujemy plan gry. Trenujemy ze sobą od długiego czasu, więc myślę, iż mamy większe szanse na wygranie tego spotkania.

Tajlandia bardzo dobrze rozpoczęła to spotkanie i w dużej mierze po atakach Pleumit i Vilavan prowadziła 17:14. Kuba jednak zdołała wrócić do gry, doprowadzić do remisu i wygrać odsłonę otwarcia. Uskrzydlone zwycięstwem Kubanki poszły za ciosem w drugim secie i nie dały w nim większych szans przeciwniczkom dominując na parkiecie i prowadziły już 2:0 w setach.

Prowadzenie przeciwniczek 2:0 nie załamało Tajek, które w trzecim secie wygrywały już 10:7. W szeregi Kubanek wkradły się błędy, ale zdołały one doprowadzić do remisu,ale w końcóce to Azjatki okazały się lepsze.

Czwartego seta Kubanki rozpoczęły od mocnych ataków Palacios i silnych zagrywek Carcaces. Tajki dzięki swoim kombinacjom w ataku i dobrej grze w bloku Utaiwan Kaensing doprowadziły do stanu 11:11. Chwilę później prowadziła już 14:12, ale Kubanki dzięki mocnym atakom doprowadziły do remisu 14:14. Na boisku trwała zażarta walka, a w szeregach tajskiej ekipy bardzo dobrze spisywała się Vilavan, której akcja dała wynik 24:22 dla Tajlandii, która ostatecznie wygrała tę część meczu 25:23.

Piąta partia rozpoczęła się od trzypunktowego prowadzenia Tajlandii. Kubanki popełniały dużo niewymuszonych błędów i wkrótce przegrywały już 5:12. Przewagi Tajki nie roztrwoniły już do końca seta i mogły cieszyć się ze zwycięstwa.

Kuba – Tajlandia 2:3
(25:23, 25:17, 26:28, 23:25, 10:15)

Kuba:
Salas (17), Palacios (31), Castaeda (13), Giel (7), Carcaces (10), Silie (4), Borrell (libero) oraz Santos (1) i Cleger (1)
Tajlandia:
Thinkaow (15), Sittirak (22), Apinyapong (13), Hyapha (4), Tomkom (3), Kanthong (11), Pannoy (libero) oraz Supamool (1), Kaensing (5), Chaisri (4), Sukmak

Yusidey Silie, kapitan Kuby: – To był bardzo dobry mecz. Szkoda, że go przegrałyśmy. Po każdej takiej porażce nie jest łatwo się podnieść, ale będziemy znowu próbować wygrać w kolejnym spotkaniu.

Wilavan Apinyapong, kapitan Tajlandii: – Jestem bardzo zadowolona z wygranej. Kuba to dobry zespół, gra na wysokim poziomie. Realizowałyśmy plan założony przez naszego trenera i starałyśmy się eliminować błędy popełniane w dwóch pierwszych setach. Dopiero od trzeciej partii nasza gra wyglądała poprawnie. Uwierzyłyśmy, że możemy dzisiaj wygrać i udało nam się to zrealizować.

Juan Gala Rodriguez, trener Kuby: – Gratuluję naszym przeciwniczkom wygranej. Daliśmy z siebie wszystko co najlepsze, ale niestety przegraliśmy dzisiejszy mecz.

Kiattipong Radchatagriengkai, trener Tajlandii: – To wspaniałe, że udało nam się wygrać. Po raz pierwszy w historii pokonaliśmy tak silny zespół, jakim jest Kuba. Dziękuję moim siatkarkom za realizację założeń taktycznych. Chciałbym również podziękować naszym wspaniałym kibicom.