Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. A: Włoszki lepsze od Argentynek

WGP, gr. A: Włoszki lepsze od Argentynek

Drugie zwycięstwo w rozgrywkach World Grand Prix zanotowały na swoim koncie siatkarki reprezentacji Włoch. W wieczornym sobotnim spotkaniu rozegranym w Bydgoszczy, zawodniczki z Półwyspu Apenińskiego pokonały 3:1 Argentynę.

Massimo Barbolini w meczu z Argentyną wystawił zmieniony skład w porównaniu z tym, który wygrał wczoraj z Dominikaną. Jednak w starciu z 25. drużyną światowego rankingu nie miało to znaczenia, bo nowe zawodniczki zaprezentowały się bardzo dobrze, zwłaszcza w początkowej partii. Ilaria Garzaro zdobyła pięć punktów, tyle samo, co Lucia Bosetti. Po drugiej stronie siatki rywalki popełniały błędy w przyjęciu i ataku, co poskutkowało 4-5 punktowym prowadzeniem Włoszek, które wygrały tę partię 25:17.

Drugi set był zdecydowanie bardziej wyrównany, ale to „Azzurre" wyszły na prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej (8:5). Jednak w dalszej części seta, głównie dzięki skutecznym zbiciom Lucii Fresco, Argentynki odrobiły straty i wkrótce prowadziły 18:15. Podopieczne Horacio Nastity nie pozwoliły sobie odebrać tej przewagi i wygrały drugą partię 25:23.

Fresco i jej koleżanki zaczęły trzecią odsłonę meczu bardzo skoncentrowane, obejmując niewielkie prowadzenie (6:5). Ale tym razem nie utrzymały przewagi i to Włoszki prowadziły na drugiej przerwie technicznej 16:12. Wprawdzie siatkarki z Ameryki Południowej popisywały się spektakularnymi zagraniami, jednak to było za mało, by wygrać seta. W miejsce Barcellini we włoskich szeregach pojawiła się Carolina Costagrande, która sama kiedyś występowała w barwach Argentyny. Jej wejście zdecydowanie pomogło wygrać aktualnym mistrzyniom Europy tego seta i objąć prowadzenie w meczu 2:1.

Czwarta partia, aż do drugiej przerwy technicznej, na którą Włoszki schodziły prowadząc 16:12, stała pod znakiem ich dominacji na boisku. Po przerwie Argentynki zwietrzyły szansę na doprowadzenie do remisu, ale rywalki nie pozwoliły im na to. Ostatecznie siatkarki z Półwyspu Apenińskiego wygrały czwartego seta 25:18 i cały mecz 3:1.

Włochy – Argentyna 3:1
(25:17, 23:25, 25:20, 25:18)

Włochy:
Barcellini (5), Garzaro (9), Crisanti (3), Rondon (5), Guiggi (10), Bosetti (15), Leonardi (libero) oraz Costagrande (5), Ortolani (11), Arrighetti (5)
Argentyna:
Nizetich (7), Fresco (16), Gildenberger (11), Sosa (13), Carlotto (7), Curatola (6), Gaido (libero) oraz Bortolozzi, Boscacci (3), Castiglione

Po meczu powiedzieli:
Emilce Sosa (kapitan reprezentacji Argentyny): – Zagrałyśmy dobre spotkanie, zwłaszcza w bloku. Mam nadzieję, że ten turniej to będzie dla nas dobry początek i w przyszłości będziemy grać lepiej. Dzisiaj zrobiłyśmy ważny krok naprzód. Lubię grać w Polsce przed tak głośną publicznością.

Horacio Bastit (trener reprezentacji Argentyny): – Gratuluję Włoszkom, zagrały bardzo dobrze. Dla nas jest trudno utrzymać taki sam poziom gry i grać równo z taką drużyną jak Włochy, która nie popełnia zbyt dużo błędów. Wiedzieliśmy, że to będzie trudny mecz i musimy pokazać wszystko, co potrafimy, próbując pokonać aktualne mistrzynie Europy. Ostatecznie przegraliśmy, ale jestem zadowolony z niektórych aspektów naszej gry.

Martina Guiggi (kapitan reprezentacji Włoch): – Gratulacje dla argentyńskiej drużyny, jest to jej pierwszy występ w Grand Prix. Dzisiaj pokazały dobrą grę w obronie, dobre nastawienie. My zaczęłyśmy dobrze, ale potem straciłyśmy koncentrację i popełniłyśmy nieco błędów. To był ciężki mecz.

Massimo Barbolini (trener reprezentacji Włoch): – Jestem pełen respektu wobec Argentyny, która pokazała swoje ambicje na parkiecie. Nasze dzisiejsze błędy były wymuszone ich dobrą grą. Zacząłem mecz bez kilku moich podstawowych zawodniczek nie dlatego, że nie doceniałem poziomu Argentyny, ale dlatego, że chciałem dać odpocząć reszcie i dać szansę gry innym. Przed nami jeszcze daleka droga do finału w Makau. W mojej karierze trenera to był pierwszy mecz przeciwko argentyńskiej drużynie. Zarazem bardzo ważny i emocjonalny, biorąc pod uwagę moje związki z argentyńską szkołą trenerską. Tym bardziej jestem zadowolony i usatysfakcjonowany z dzisiejszej wygranej.