Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MŚ juniorów po pierwszej kolejce drugiej rundy

MŚ juniorów po pierwszej kolejce drugiej rundy

Pierwsza kolejka drugiej rundy mistrzostw świata juniorów w Brazylii dobiegła końca. Wszystkie spotkania zakończyły się bądź to w trzech, bądź w czterech partiach. W większości spotkań decydującym o zwycięstwie elementem był blok.

Gr. E

Rosjanie, w pierwszym spotkaniu rozgrywanym w ramach II rundy mistrzostw świata juniorów w Brazylii, pokonali w trzech partiach reprezentację Hiszpanii. Reprezentanci „Sbornej” w pierwszych akcjach spotkania zapunktowali swą najsilniejszą bronią, blokiem, zdobywając tym elementem trzy „oczka”. Hiszpanie jednakże szybko zaczęli odrabiać straty, a dzięki znakomitej grze ich kapitana, Jorge Almansa, wyszli na jednopunktowe prowadzenie (10:9). Siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego swą minimalną przewagę utrzymywali aż do drugiej przerwy technicznej, lecz po powrocie na parkiet dwa „oczka” z rzędu zdobyli Rosjanie, wychodząc na prowadzenie. Błędy własne Hiszpanów i znakomita gra reprezentantów Rosji dała im zwycięstwo w premierowej odsłonie spotkania. Kolejne dwie partie wyglądały niemal identycznie, Rosjanie już w pierwszych akcjach uzyskiwali przewagę, przejmując kontrolę nad spotkaniem. Z biegiem czasu rosyjscy reprezentanci tylko powiększali swe prowadzenie, głównie dzięki znakomitej postawie Filippowa w elemencie bloku oraz Kolesnika w ataku. Rosjanie zakończyli mecz tak jak go rozpoczęli, a więc efektownym blokiem na przeciwniku.

Rosja – Hiszpania 3:0
(25:20, 25:18, 25:20)

Reprezentanci Stanów Zjednoczonych odnieśli czterosetowe zwycięstwo nad Irańczykami. Spotkanie to było pokazem siły Amerykanów w elemencie bloku, którym to zdobyli aż 22 punkty przy zaledwie 10 ich rywali. Pierwszy punkt w meczu zdobyli Irańczycy, utrzymując tę minimalną przewagę aż do stanu 15:14, kiedy to znakomitą zagrywką popisał się amerykański środkowy, Eric Mochalski, doprowadzając tym samym do remisu. W kolejnej akcji blokiem zapunktował Christenson i na drugą przerwę techniczną to Amerykanie schodzili z jednym „oczkiem” przewagi. Nie trwało to jednak długo, gdyż niezwykle skutecznie w ataku prezentował się Shirood, dając swej drużynie zwycięstwo w premierowej partii. Trzy kolejne sety przebiegły już zgoła odmiennie od pierwszego. To Amerykanie na początku każdego z nich wychodzili na kilkupunktowe prowadzenie, za sprawą swej wyśmienitej grze na siatce, przede wszystkim w elemencie bloku, którym raz po raz zatrzymywali ataki rywali. Największy wkład w zwycięstwo reprezentantów USA miał niezawodny Taylor Sander oraz świetny Eric Mochalski, który to efektownym atakiem zakończył cały mecz.

USA – Iran 3:1
(22:25, 25:19, 25:15, 25:17)

Czterech setów by pokonać reprezentantów Indii potrzebowali Argentyńczycy. Całe spotkanie, prócz drugiej partii, przebiegało pod dyktando siatkarzy z Ameryki Południowej, którzy to zdecydowanie dominowali nad rywalami. Argentyńczycy również i w drugim secie, w jego środkowej fazie, zdołali wyjść na jednopunktowe prowadzenie, lecz zdeterminowani Hindusi szybko je zniwelowali, po czym sami uzyskali przewagę. Wśród siatkarzy z Azji najlepiej wówczas spisywali się Ravikumar oraz Vaishnav, który to skutecznym atakiem ze środka ustalił wynik tej partii na 25:23 dla jego ekipy. Przebieg pozostałych setów kontrolowali już Argentyńczycy, lepiej spisujący się od Hindusów w każdym elemencie siatkarskiej sztuki. Ich przewagę widać było zwłaszcza w, pewnie wygranych partiach, trzeciej i czwartej.

Argentyna – Indie 3:1
(25:21, 23:25, 25:16, 25:19)

Dość niespodziewanie, gładkim zwycięstwem Brazylijczyków zakończył się ich pojedynek z Serbami. Gospodarze pokonali siatkarzy z Bałkanów w trzech partiach. Każdy z setów był do siebie bliźniaczo podobny – młodzi Cnarinhos rozpoczęli spotkanie z wysokiego C, utrzymując ten sam poziom w kolejnych. W każdej z odsłon mecz Brazylijczycy już na samym początku uzyskiwali kilkupunktowe prowadzenie, które z czasem jedynie powiększali. Na tak znakomicie dysponowanych gospodarzy turnieju Serbowie, mimo wyśmienitej formy ich dwóch liderów – Atanasijevicia i Kovacevicia – nie mogli znaleźć recepty, w efekcie czego musieli uznać ich wyższość i pogodzić się z bolesną porażką.

Brazylia – Serbia 3:0
(25:16, 25:19, 25:21)

Kanadyjczycy w swym pojedynku z Japończykami nie dali najmniejszych szans siatkarzom z Kraju Kwitnącej Wiśni, pokonując ich wysoko, w trzech partiach. Zawodnicy z Ameryki Północnej pozwolili Azjatom na zdobycie zaledwie 43 „oczek”, z czego sami oddali im aż 15. Całe spotkanie było dość jednostronnym widowiskiem, w którym prym wiedli młodzi Kanadyjczycy. Ich miażdżąca przewaga nad Japończykami najlepiej widoczna była w elemencie bloku, którym to zdobyli 16 punktów przy zaledwie 4 rywali. Biorąc pod uwagę różnicę klas jaką prezentowały obie ekipy, spotkanie musiało się zakończyć wysokim zwycięstwem Kanadyjczyków.

Kanada -Japonia 3:0
(25:12, 25:17, 25:14)

Egipcjanie nie sprostali warunkom, jakie postawili im reprezentanci Tunezji, przegrywając spotkanie 1:3. Pierwsza partia meczu była jeszcze dość wyrównana, a Tunezyjczycy wygrali ją minimalną różnicą punktową. Druga zaś wyraźnie należała do Egipcjan, jednakże mocno zmotywowani reprezentanci Tunezji nie dali łatwo za wygraną, przystępując do trzeciego seta ze zdwojonym siłami. Niemal natychmiast przełożyło się to na wynik, gdyż zwyciężyli go różnicą siedmiu „oczek”. Ostatnią odsłonę spotkania natomiast Egipcjanie zapewne chcieliby jak najszybciej wymazać z pamięci, gdyż całkowicie nie radzili sobie ze znakomicie dysponowanymi Tunezyjczykami, popełniając przy tym całą masę błędów własnych. Dzięki temu siatkarze z Tunezji odnieśli w niej pewne zwycięstwo, zwyciężając ją 25:13.

Tunezja – Egipt 3:1
(25:23, 25:21, 25:18, 25:13)

Czterosetowe zwycięstwo nad reprezentacją Portoryko odnieśli Niemcy. Siatkarze z Europy wyraźnie dominowali nad rywalami w elemencie ataku oraz bloku, jedynie zagrywką obie ekipy zdobyły taką samą liczbę punktów, po siedem. W pierwszej partii Niemcy kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku od pierwszych akcji, nie pozwalając Portorykańczykom na jakikolwiek kontakt punktowy. Jedynie w drugim secie siatkarze z Ameryki Środkowej zdołali uzyskać wysokie, sześciopunktowe prowadzenie (8:2). Niemcy jednakże szybko odrobili straty, wychodząc na dwa „oczka” przewagi, którą stopniowo powiększali. Dopiero w trzecim secie Portorykańczykom udało się pokonać swych europejskich rywali, mimo ich początkowej dominacji w tej odsłonie. Niemcy mieli wówczas nawet piłki meczowe, lecz niewykorzystani ich, co natychmiast obróciło się przeciwko nim. Portorykańczycy nabrali wiatru w żagle i prowadzeni przez znakomitego Oswalda, przedłużyli swe nadzieje na zwycięstwo w spotkaniu. Ich radość jednak nie trwała długo, podrażnieni Niemcy w czwartej partii pokazali się z najlepszej strony, dosłownie miażdżąc rywali i tym samym wygrywając cały mecz. Dla niemieckich zawodników było to pierwsze zwycięstwo w turnieju.

Niemcy – Portoryko 3:1
(25:14, 25:22, 32:24, 25:12)

Również czterech setów potrzebowali Belgowie by pokonać swych bułgarskich rywali. w premierowej odsłonie spotkania Bułgarzy objęli pięciopunktowe prowadzenie (6:1), lecz reprezentanci Belgii niemal natychmiast zniwelowali te straty (12:12). Od tej pory gra toczyła się punkt za punkt, lecz ostatnie słowo należało do Belgów. W kolejnej partii młodzi belgijscy siatkarze już od pierwszej akcji przejęli inicjatywę, której nie oddali do samego końca. Bułgarzy dopiero w trzecim secie pokazali to, na co naprawdę ich stać, dobrze prezentując się w ataku i zagrywce, co natychmiast przyniosło efekt w postaci wygranej. Czwarta, ostatnia partia, jednakże ponownie należała do Belgów, mimo iż bułgarscy zawodnicy dzielnie próbowali im się przeciwstawić. Ostatecznie jednak triumfowali reprezentanci Belgii a mecz zakończył efektowny atak Sama Deroo.

Belgia – Bułgaria 3:1
(25:23, 25:19, 22:25, 25:23)