Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. B: Zwycięstwa Rosjanek i Tajek

WGP, gr. B: Zwycięstwa Rosjanek i Tajek

Siatkarki Rosji pokonały w gr. B World Grand Prix w Nakhonpathom w Tajlandii reprezentację Kuby 3:1. Spotkanie rozpoczęło się lepiej dla Kubanek, jednak potem dominowała już "Sborna". W drugim meczu gospodynie turnieju gładko wygrały 3:0 z Peru.

W pierwszym meczu gr. B World Grand Prix rozegranym w Nakhonpathom, siatkarki Rosji nie bez trudu pokonały reprezentację Kuby. W pierwszym secie dość długo oba zespoły walczyły punkt za punkt. Żadna z ekip nie potrafiła zdobyć sobie przewagi większej niż trzy punkty – 8:5 dla Rosji było na przerwie technicznej. Dopiero od stanu 12:11 dla Kubanek zawodniczki z wysp zdobyły dziewięć punktów z rzędu i zrobiło się 19:12. Rosjanki nie poddały się jednak łatwo i za sprawą bloków Marii Borisienko, zagrywek Machno oraz Starcewej zniwelowały przewagę rywalek do jednego oczka, by po błędzie zawodniczek z Kuby zrównać się z nimi punktami i wyrównać stan seta po 23. Partię na swoją korzyść rozstrzygnęły przeciwniczki Sbornej, po błędzie siatkarek Rosji – 26:24. Druga partia przyniosła znacznie lepszą grę podopiecznych trenera Kuzjutkina, które głównie dzięki atakom Jekateriny Gamowej i Natalii Gonczarowej szybko uzyskały nawet pięć punktów przewagi – 10:5, 16:11. Ostatecznie tą odsłonę wygrały zdecydowanie Rosjanki 25:18.

Trzecia partia upłynęła prawie w całości pod znakiem przewagi Kubanek, które długo prowadziły nawet trzema punktami 6:3, 16:13, 18:15. W samej końcówce do głosu doszły już jednak Rosjanki dzięki atakom Gonczarowej i mnożącym się błędom rywalek. Partię zakończył jeszcze jeden błąd zawodniczek Kuby – 25:23 dla Rosji. Czwarty set przypominał powolne dobijanie przeciwnika. Rosjanki szybko objęły prowadzenie nawet siedmiopunktowe – 12:5, i pomimo ambitnej gry rywalek, które potrafiły nawet złapać kontakt z Rosjankami po drugiej przerwie technicznej – 17:18, to siatkarki Kuzjutkina nie dały sobie wyrwać zwycięstwa. Wygrały do 20 i cały mecz za trzy punkty.

Zwycięstwo żeńskiej ekipy Sbornej zapewniły najskuteczniejsze zawodniczki spotkania – Gonczarowa i Gamowa, odpowiednio 15 i 24 punkty, oraz blok, w którym zwyciężczynie zdobyły 19 oczek, a najbardziej szalała Maria Borisienko – aż siedem skutecznych akcji na siatce. Również błędów popełniły wiele mniej od pokonanych – zaledwie 19 przy 30 zawodniczek z Kuby.

Rosja – Kuba 3:1
(24:26, 25:18, 25:23, 25:20)

Rosja: Borisienko (8), Machno (9), Gonczarowa (15), Morozowa (8), Gamowa (24), Starcewa (4), Kuzjakina (libero) oraz Bukrjejewa i Uljakina (1)
Kuba: Salas (15), Palacios (8), Castaneda (10), Giel (9), Carcaces (14), Silie (3), Borrell (libero) oraz Santos (5), Cleger (4)

Po meczu powiedzieli:
Yusidey Silie, kapitan Kuby: – Przegrałyśmy honorowo z Rosją, jednym z najlepszych zespołów na świecie. Nie jesteśmy w najlepszej formie. Myślę, że nie pokazałyśmy wszystkiego, na co nas stać. Mam nadzieję, że wypadniemy lepiej w kolejnym meczu.

Juan Gala Rodriguez, trener Kuby: – Gratuluję drużynie Rosji zwycięstwa. Zyskaliśmy dużo doświadczenia, grając z nimi. Szkoda jednak, że przegraliśmy.

Maria Borisenko, kapitan Rosji: – To nasz pierwszy mecz w tegorocznej edycji World Grand Prix. Przed pojedynkami trudno stwierdzić, w jakiej formie są przeciwniczki. Bardzo cieszę się ze zwycięstwa nad Kubą. Mam nadzieję, że jutro znowu wygramy.

Władimir Kuzjutkin, trener Rosji: – Myślę, że oba zespoły stoczyły dobry pojedynek. Kubanki są mocne, ale mają nowy, młody skład. Wszystkie drużyny tegoroczną WGP traktują jak przygotowanie do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Również dla nas głównym celem będzie olimpiada w Londynie.

Zawodniczki Tajlandii błyskawicznie uporały się z rywalkami z Peru, wygrywając 3:0. Tylko pierwszy set przyniósł emocje. Peruwianki przegrały w nim do 20, a Tajki z trudem radziły sobie ze zdeterminowanymi rywalkami.

W kolejnej partii uwidoczniła się nie tylko przewaga punktowa, ale i wyższe umiejętności Azjatek. Tajki punktowały raz za razem w ataku, a przeciwniczki miały olbrzymie problemy z kończeniem swoich akcji, co skrzętnie wykorzystywały rywalki. Drugi set zakończył się wynikiem 25:13 dla gospodyń turnieju grupy B Grand Prix.

Trzecia partia do złudzenia przypominała pierwszą. Zawodniczki z Azji zbudowały sobie olbrzymią przewagę, która w pewnym momencie wyniosła nawet 11 punktów (22:11). W samej końcówce reprezentantki Peru obroniły kilka piłek meczowych, by ostatecznie ulec do 16 i w całym meczu 0:3.

Zawodniczki z Ameryki Południowej zdołały wygrać statystykę bloku 7:5, ale już w ataku różnica na korzyść siatkarek z Tajlandii wyniosła aż osiemnaście punktów – 42:24. Tajki dysponowały również lepsza zagrywką. Do zwycięstwa ekipę z Azji poprowadziła Onuma Sittirak, zdobywczyni 13 punktów. Najlepsza wśród Peruwianek była Karla Ortiz, która zapisała na swoim koncie 8 punktów.

Tajlandia – Peru 3:0
(25:20, 25:13, 25:16)

Tajlandia: Thinkaow (8), Sittirak (13), Apinyapong (11), Hyapha (10), Tomkom (1), Kanthong (9), Pannoy (libero) oraz Supamool, Chaisri, Sukmak
Peru: Aquino (1), Uribe (6), Zamudio (3), Baylon (1), Keldibekova (5), Ortiz (8), Palacios (libero) oraz Yllescas (4), Uribe Brenda (4)

Elena Keldibekova, kapitan Peru: – Nie zagrałyśmy dobrze. Większość naszego zespołu stanowią młode zawodniczki. Spędziłyśmy mniej czasu na wspólnych treningach niż nasze przeciwniczki. Pokazałyśmy naszą siłę i moc, ale dzisiaj to nie wystarczyło.

Luca Cristofani, trener Peru: – Moje zawodniczki są młode. Cztery z nich dołączyły do drużyny tuz przed meczem z Tajlandią. Myślę, że najważniejsze to dać im szansę. Musimy się dużo uczyć, a nasze zawodniczki nabrać doświadczenia.

Wilavan Apinyapong, kapitan Tajlandii: – Jestem bardzo zadowolona ze zwycięstwa w pierwszym meczu World Grand Prix. Grałyśmy zgodnie z planem naszego trenera i próbowałyśmy ograniczać naszą liczbę błędów. Czeka nas jeszcze dużo nauki. Przed nami ciężki mecz z Kubą.

Kiattipong Radchatagriengkai, trener Tajlandii: – World Grand Prix to bardzo duży turniej, z szesnastoma zespołami na światowym poziomie. Zwycięstwo nad Peru nie było łatwe. Teraz czeka nas trudny mecz z Kubą.