Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > W Brazylii skończyła się I runda MŚ juniorów

W Brazylii skończyła się I runda MŚ juniorów

Hiszpania, Rosja, USA, Iran, Argentyna, Indie, Brazylia i Serbia to osiem najlepszych zespołów po I rundzie mistrzostw świata juniorów. W II rundzie drużyny te walczyć będą w dwóch grupach o awans do półfinałów. Pozostałe zespoły grają o miejsca 9-16.

Grupa A

Siatkarze USA po wpadce w pierwszym spotkaniu wrócili już na właściwe tory i po wczorajszym zwycięstwie z Brazylią dzisiaj pokonali reprezentację Japonii w czterech setach inkasując tym samym komplet punktów. Pierwszy set spotkania dość pewnie na swoją stronę rozstrzygnęli Amerykanie, którzy wygrali 25:20. Jednak w kolejne partii Japończycy pokazali, że nie przez przypadek wygrali dwa poprzednie spotkania i wygrywając drugiego seta 25:21 doprowadzili do remisu. Zawodnicy z Ameryki Północnej szybko jednak wrócili do swojej dobrej gry i dwie kolejne partie padły ich łupem odpowiednio do 18 i 19. W ataku lepiej zaprezentowali się siatkarze USA zdobywając 56 punktów przy 48 "oczkach" przeciwników. Głównym elementem dzięki któremu drużynie amerykańskiej udało się wygrać mecz był blok. Zwycięzcy spotkania aż 13 razy zablokowali rywali, a Japończycy odpowiedzieli tylko czterema takimi zagraniami. W bloku serwisowym lepiej zaprezentowała się drużyna Japonii (5-2). Obydwa zespoły popełniły taką samą ilość błędów własnych, darowując sobie w prezencie po 25 punktów. W drużynie USA najwięcej 23 punkty zdobył Taylor Sander. W obozie pokonanych 19 punktów do dorobku drużyny dołożył Takashi Dekita.

USA – Japonia 3:1
(25:20, 21:25, 25:18, 25:19)

W drugim meczu tej grupy reprezentacji Brazylii po tie-breaku pokonała siatkarzy Bułgarii i z drugiego miejsca awansowała do kolejnej fazy turnieju. Pierwszy set po zaciętej walce 25:23 na swoją korzyść rozstrzygnęli Bułgarzy. Podrażnieni takim obrotem sprawy gospodarze turnieju szybko zabrali się za odrabianie strat i wysoko wygrali drugą partię 25:19. Bułgarzy, pokazali jednak ogromne serce do walki i starali się walczyć o każdą piłkę. Brazylijczycy jednak nie odpuszczali i dlatego na boisku obserwowaliśmy zaciętą walkę o każdy punkt. Kolejne dwa sety kończyły się wynikiem 25:23 z tym, że raz ze zwycięstwa cieszył się zespół z Europy, a raz reprezentacja Canarinhos. W tie-breaku swoją wyższość pokazali jednak Brazylijczycy wygrywając bardzo pewnie tą odsłonę 15:8 i cały mecz 3:2. W ataku przewagę uzyskali Brazylijczycy zdobywając 65 punktów przy 58 "oczkach" rywali. W bloku minimalnie lepsza okazała się drużyna z Europy zdobywając 11 punktów w tym elemencie przy 10 punktach przeciwników. Obydwa zespoły zdobyły po 4 punkty w polu serwisowym. Bułgarzy podarowali rywalom 32 punkty po błędach własnych, a sami otrzymali w prezencie 27 "oczek". Podobnie jak wczoraj najwięcej punktów dla drużyny Bułgarii zdobył Nikolaj Penczew (20 pkt). W zwycięskiej drużynie najwięcej również 20 punktów zdobył Lucarelli Ricardo Souza.

Brazylia – Bułgaria 3:2
(23:25, 25:19, 23:25, 25:23, 15:8)

W meczu o pierwsze miejsce w grupie B lepsza okazała się drużyna Argentyny, która pokonała siatkarzy z Hiszpanii w czterech setach i z kompletem 9 punktów zajęła pierwsze miejsce w grupie. Pierwszy set dzisiejszego spotkania padł łupem Argentyńczyków, którzy wygrali 25:20. Hiszpanie szybko zabrali się jednak do odrabiania strat i drugiego seta rozstrzygnęli na swoją korzyść wygrywając 25:22. Nikt nie przypuszczał wówczas, że kolejne dwa sety będą pogromem drużyny hiszpańskiej. Tak się jednak stało. Argentyńczycy zdeklasowali rywali w dwóch kolejnych odsłonach wygrywając odpowiednio do 14 i 8. W ataku obydwa zespoły zaprezentowały się podobnie. Argentyńczycy zdobyli 45 punktów w tym elemencie, a rywale o "oczko" mniej. Wyraźną przewagę siatkarze z Ameryki Południowej uzyskali w bloku (18-7). Również w polu serwisowym lepiej zaprezentowali się siatkarze z Argentyny zdobywając 6 punktów przy 4 "oczkach" rywali. Hiszpanie popełnili aż 28 błędów własnych, a sami otrzymali tylko 12 punktów po błędach przeciwników. W zwycięskiej drużynie najwięcej 16 punktów zdobył Gustavo Alvarez Vaca. W obozie pokonanych 17 punktów na swoim koncie zapisał kapitan zespołu Jorge Almansa.

Argentyna – Hiszpania 3:1
(25:20, 22:25, 25:14, 25:8)

W meczu drużyn, które nie miały już szans na zajęcie dwóch pierwszych miejsc w grupie B reprezentacja Portoryko pokonała drużynę Tunezji w tie-breaku. Pierwszy set dość spokojnie rozstrzygnęli na swoją stronę Tunezyjczycy wygrywając 25:20. Podrażnieni takim obrotem sprawy rywale rozgromili Tunezyjczyków w drugiej partii 25:13. Rywale szybko wrócili jednak do dobrej gry i po zaciętej końcówce wygrali trzeciego seta 25:23 Kolejne dwa sety padły jednak łupem siatkarzy z Portoryko, którzy najpierw wygrali czwartą odsłonę spotkania 25:20, a następnie tie-break 15:11. Zespół Portoryko znacznie lepszy okazał się w ataku (52-41). Również w bloku zwycięska drużyna uzyskała wysoką przewagę zdobywając 14 punktów w tym elemencie. Rywale odpowiedzieli ośmioma takimi zagraniami. Portorykańczycy zdobyli aż 8 punktów bezpośrednio z zagrywki, natomiast siatkarze z Tunezji zdobyli 5 punktów w tym elemencie. Siatkarze Portoryko popełnili aż 40 błędów własnych, a sami otrzymali w prezencie 34 "oczka". W pokonanej drużynie najwięcej 19 punktów zdobył Ben Abdallah Mohamed Arbi. W zwycięskim obozie 27 punktów dla drużyny zdobył Steven Morales.

Portoryko – Tunezja 3:2
(20:25, 25:13, 23:25, 25:20, 15:11)

Rosjanie w swoim ostatnim meczu w fazie grupowej turnieju pokonali w czterech setach reprezentację Niemiec i z kompletem 9 punktów zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie. Mecz był jednak bardzo ciekawym i zaciętym widowiskiem. Pierwszy set padł łupem Rosjan 25:20. Siatkarze z Niemiec nie zamierzali się jednak poddawać i drugą partię spotkania po zaciętej walce na przewagi rozstrzygnęli na swoją korzyść wygrywając 26:24. Kolejne dwa sety padły jednak łupem jednych z głównych faworytów turnieju, którzy nie bez problemów wygrali dwie kolejne partie 25:23. W ataku drużyna Rosji zdobyła 52 punkty przy 40 punktach przeciwników. W bloku zwycięska drużyna zapisała na swoim koncie 19 takich zagrań, rywale zdobyli blokiem 12 punktów. Drużyna niemiecka okazała się lepsza w polu serwisowym (5-3). Rosjanie popełnili w dzisiejszym meczu aż 35 błędów własnych, a sami otrzymali od przeciwników 2 5 "oczek". W zwycięskiej drużynie najwięcej 17 punktów zdobył Oleg Centalowicz. W reprezentacji Niemiec 14 punktów na swoim koncie zapisał Paul Sprung.

Rosja – Niemcy 3:1
(25:20, 24:26, 25:23, 25:23)

Siatkarze Indii bez większych problemów pokonali drużynę Egiptu w trzech krótkich setach i z drugiego miejsca w grupie C awansowali do dalszej fazy turnieju. Reprezentacja Indii w każdym z trzech setów pokazała swoja wyższość nie dając większych szans rywalom na nawiązanie wyrównanej walki. Egipcjanie przegrali bardzo gładko w żadnym z setów nie zdobywając nawet 20 punktów. Siatkarze z Indii okazali się lepsi w ataku wygrywając ten element 38 do 29. W bloku również lepsi byli zawodnicy z Azji, zdobywając tym elementem 11 punktów przy 8 punktach rywali. Trzy punktowe zagrywki posłali na stronę rywali zawodnicy z Indii, a przeciwnicy odpowiedzieli jednym takim zagraniem. Zwycięska drużyna popełniła 16 błędów własnych, a od rywali otrzymała w prezencie 23 "oczka". Najwięcej punktów dla Indii zdobył Selvaprabhu Dhanabalan (15 pkt), a dla zawodników reprezentacji Egiptu 11 punktów osiągnął Abou El Hassan Eslam.

Indie – Egipt 3:0
(25:17, 25:19, 25:18)

Serbia po kolejnym bardzo zaciętym pojedynku na tych MŚ pokonała drużynę Kanady w tie-breaku i z pierwszego miejsca awansowała do dalszej fazy turnieju. Mecz był bardzo nierówny. W jednym z setów dużą przewagę uzyskiwała jedna drużyna by w kolejnym całkowicie role się odwróciły. W tie-breaku jednak doskonale zagrali Serbowie wygrywając decydującego seta 15:4 i cały mecz 3:2. Serbowie okazali się lepsi w ataku, wygrywając ten element 59 do 47. W bloku znacznie lepiej zaprezentowała się drużyna Kanady (17-8). Serbowie bardzo dobrze zaprezentowali się w zagrywce, zdobywając aż 8 punktów przy tylko dwóch "oczkach" rywali. Serbowie popełnili 20 błędów własnych, a w prezencie od przeciwników otrzymali aż 30 "oczek". W drużynie Serbii po 23 punkty zdobyli Aleksandar Atanasijević oraz Uros Kovacević. W pokonanej drużynie po 16 punktów na swoim koncie zapisali Tristan Aubry i Nicholas Hoag.

Serbia – Kanada 3:2
(25:17, 19:25, 25:15, 21:25, 15:4)

Reprezentacja Iranu w czterech setach pokonała drużynę Belgii inkasując tym samym komplet punktów w ostatnim pojedynku i z drugiego miejsca awansowała do kolejnej fazy turnieju. Mecz w trzech pierwszych setach był bardzo zacięty. Dopiero w ostatnim zdecydowaną wyższość nad rywalami pokazali siatkarze Iranu. W ataku lepiej zaprezentowała się drużyna Iranu zdobywając 51 punktów przy 43 "oczkach" rywali. W bloku lepiej zaprezentowali się Belgowie (12-9). W zagrywce obydwa zespoły spisały się podobnie. Belgowie zaserwowali 3 asy, Irańczycy odpowiedzieli dwoma takimi zagraniami. Reprezentacja Belgii popełniła aż 36 błędów własnych przy 27 błędach rywali. 19 punktów dla pokonanej drużyny zdobył kapitan zespołu Sam Deroo. W drużynie zwycięskiej 17 punktów na swoim koncie zapisał Amir Ghafour.

Iran – Belgia 3:1
(25:20, 23:25, 25:23, 25:17)