Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-23: Udana inauguracja Polek

ME U-23: Udana inauguracja Polek

Daria Paszek i Renata Bekier pokonały parę Resende i Oliveira, a zwycięstwem nad duetem izraelskim zapewniły sobie awans do kolejnej rundy ME do lat 23 rozgrywanych w Porto. Również od dwóch wygranych turniej rozpoczęły Kinga Kołosińska i Monika Brzostek.

Renata Bekier i Daria Paszek, rozstawione w zawodach z najniższym numerem, trafiły do grupy A. W pierwszym pojedynku zmierzyły się z turniejową "jedynką", Portugalkami Tanią Oliveirą i Joaną Resende. Gospodynie turnieju mimo wysokiego numeru startowego, grały ze sobą po raz pierwszy na zawodach międzynarodowych i chyba ten brak zgrania zadecydował o wyniku spotkania.

W pierwszym secie nasze dwukrotne brązowe medalistki mistrzostw Europy U-20 pozwoliły zdobyć 20-letniej Resende i o dwa lata starszej Olivierze zaledwie 15 punktów. W drugiej partii Polki poszły za ciosem i po 37 minutach gry cieszyły się ze zwycięstwa 2:0.

W drugim meczu Daria Paszek i Renata Bekier spotkały się z parą z Izraela, Lotan/Gluck. Również w tym meczu Polki zdecydowanie górowały nad rywalkami. W pierwszym secie nasze zawodniczki wygrały 21:12, w drugim pozwoliły rywalkom na zdobycie zaledwie dwóch punktów więcej. Z dwoma zwycięstwami na koncie Paszek i Bekier są już pewne awansu do kolejnej rundy mistrzostw. Jutro zagrają ostatni mecz grupowy z Holenderkami Braakman/Stiekema, znanymi z dobrych występów również w turniejach seniorskich.

Również od zwycięstwa rywalizację w grupie E rozpoczęły Monika Brzostek i Kinga Kołosińska. Polki pewnie w dwóch setach wygrały z norweską parą Solvoll/Bomvik, w drugiej partii gromiąc rywalki do 6.

W drugim grupowym pojedynku rywalkami naszych mistrzyń świata U-21 z 2009 r. były Szwajcarki Tanja Goriancec i Joana Heidrich. Dla Helwetek rozgrywane w Porto mistrzostwa Europy do lat 23 są dopiero trzecimi wspólnymi zawodami na poziomie międzynarodowym. Na co dzień bowiem grają z innymi partnerkami. 21-letnia Goriancec od dwóch lat występuje regularnie z Muriel Graessli. W ostatni weekend podczas challengera w Warnie zajęły trzecie miejsce, a na swoim koncie mają również zwycięstwo na turnieju CEV Satellite w Vaduz odniesione w 2010 r. 20-letnia Heidrich natomiast całkiem nieźle zaprezentowała się podczas World Touru w Starych Jabłonkach, gdzie w duecie z Isabelle Forrer zajęły 25 miejsce.

Pierwszy set pokazał, że Szajcarki zasłużenie odnosiły dobre wyniki na arenie międzynarodowej. Kołosińska i Brzostek prowadziły wyrównaną walkę z Goriancec i Heidrich, jednak udało im się wygrać 21:18. W drugiej odsłonie Helweltki postawiły Polkom jeszcze wyższe warunki, jednak i tym razem biało-czerwone wyszły cało z opresji i po grze na przewagi przechyliły szalę zwycięstwa na swoją korzyść

Kinga i Monika po dwóch dzisiejszych zwycięstwach zagwarantwały już sobie awans do dalszych gier. Dla Brzostek są to już trzecie mistrzostwa Europy do lat 23. W 2009 r. w parze z Karoliną Sowałą zajęła 13 miejsce. Rok później dziewczęta uplasowały się już na piątej lokacie. Dwie grupowe wygrane każą przypuszczać, że Kinga i Monika znajdują się w dobrej formie i są w stanie pokusić się o powtórzenie wyniku sprzed dwóch lat, kiedy wspólnie sięgały po złoty medal mundialu do lat 21.

Jutro Kołosińska i Brzostek w ostatnim grupowym pojedynku zmierzą się z Estonkami Kertti Kulm i Kristel Kiens, które po pierwszym dniu turnieju mają, podobnie jak Goriancec i Heidrich, zwycięstwo i porażkę i nie mają jeszcze pewnego miejsca w kolejnej fazie rozgrywek.