Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Rywalki Polek w WGP – reprezentacja Dominikany

Rywalki Polek w WGP – reprezentacja Dominikany

fot. archiwum

Kolejnym rywalem biało-czerwonych w bydgoskim turnieju World Grand Prix będzie przez wielu niedoceniana, ale zarazem nieobliczalna reprezentacja Dominikany prezentująca żywiołową i dynamiczną siatkówkę.

Drużyna prowadzona przez Marcosa Kwieka powoli, lecz systematycznie wchodzi do szerokiej światowej czołówki. Obecnie siatkarki z Karaibów plasują się na trzynastym miejscu w światowym rankingu, tuż za mocnymi europejskimi ekipami, czyli Turczynkami i Holenderkami. Prezentowana przez nie żywiołowa i dynamiczna siatkówka podoba się wielu kibicom na całym świecie.

Najbardziej znaną w Polsce siatkarką z Dominikany jest występująca w minionym sezonie w Organice Budowlanych Łódź Karla Echenique. Warto również zwrócić uwagę na dwie bardzo wysokie środkowe karaibskiej drużyny – mierzącą 196 cm Annerys Vargas Valdez oraz 194 cm – Lisvel Elise Eve. Ich zasięg w ataku wynosi odpowiednio 325 i 320 cm. Nie można też zapomnieć o takich zawodniczkach jak: Milagros Cabral de la Cruz, Prisilla Rivera Brens, Altagracia Mambru oraz Brenda Castillo.

Mimo, że podopieczne Marcosa Kwieka nie są zaliczane do faworytek największych międzynarodowych turniejów, to regularnie kwalifikują się do mistrzostw świata i World Grand Prix. Na dwóch ostatnich czempionatach globu uplasowały się dopiero na siedemnastym miejscu. Najlepszy wynik w rozgrywkach pod egidą FIVB uzyskały w 2009 roku, kiedy to stanęły na trzecim stopniu podium w Pucharze Wielkich Mistrzyń. Natomiast nie udało im się wywalczyć awansu na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Jednak liczą na zdobycie przepustek do Londynu. Droga do tego celu jest długa i kręta, ale wysoka pozycja w WGP może pomóc im w zdobyciu sporej ilości punktów do światowego rankingu i przybliżyć do awansu na igrzyska olimpijskie.O wiele lepiej podopieczne Marcosa Kwieka radzą sobie w zmaganiach na własnym kontynencie. W 2003 roku wywalczyły złoty medal Igrzysk Panamerykańskich. W mistrzostwach Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów Dominikanki zdobyły złoty medal 2009 roku, zaś w poprzednich edycjach plasowały się na trzeciej pozycji (2005 i 2007 roku). Poza tym są trzykrotnymi z rzędu mistrzyniami Igrzysk Ameryki Środkowej i Karaibów. W 2010 roku wywalczyły ten tytuł po zwycięstwie w finale z Portoryko (3:2). Awans do WGP Dominikanki wywalczyły dzięki wygranej w turnieju Pan American Cup w ubiegłym roku. Wówczas w finale okazały się lepsze od Peruwianek (3:0). W tym roku podopieczne Marcosa Kwieka nie obroniły tytułu, w tym przeszkodziły im Brazylijki, które nie dały im szans w meczu o złoto (3:0). Jednak warto dodać, że w półfinale siatkarki z Karaibów okazały się lepsze od ekipy Stanów Zjednoczonych (3:1).

Dominikanki już po raz ósmy wezmą udział w turnieju World Grand Prix, w którym po raz pierwszy wystąpiły w 2004 roku. Wówczas zostały sklasyfikowane na ostatniej, czyli dwunastej pozycji. Jednak do tej pory nie udało im się osiągnąć znaczącego sukcesu w tych prestiżowych rozgrywkach. Dwukrotnie uplasowały się na jedenastym i dziewiątym miejscu. Ich najlepszym rezultatem jest ósma pozycja, którą wywalczyły w 2006 i 2010 roku. Warto podkreślić, iż poprzednia edycja tych prestiżowych rozgrywek była wyjątkowa dla podopiecznych Marcosa Kwieka, bowiem odniosły w niej historyczne zwycięstwa nad Włoszkami i Chinkami. Czy w tym roku również uda im się pokonać drużynę ze światowej czołówki?

Warto przypomnieć, że Bydgoszcz nie okazała się szczęśliwa dla Polek w 2006 roku, kiedy to uległy Dominikanie (1:3). Jednak biało-czerwone zrewanżowały się rywalkom za wcześniejszą porażkę w ubiegłym roku. Podczas turnieju w Gdyni podopieczne Jerzego Matlaka pewnie okazały wyższość nad ekipą z Karaibów (3:0). Ogółem nasze siatkarki osiem razy grały z tym przeciwnikiem w WGP. Bilans to cztery zwycięstwa i cztery porażki. Która drużyna okaże się lepsza w tym roku? Czy tym razem Bydgoszcz również będzie szczęśliwa dla podopiecznych Marcosa Kwieka? A może siatkarki Alojzego Świderka po raz drugi z rzędu znajdą patent na karaibskiego przeciwnika?

Skład reprezentacji Dominikany na WGP: Annerys Vargas Valdez, Dahiana Burgos Herrera, Lisvel Elisa Eve, Marianne Fersola Norberto, Brenda Castillo, Carmen Rosa Caso Sierra, Niverka Dharlenis Marte, Candida Estefany Arias Perez, Sidarka de los Milagros Nuñez, Milagros Cabral de la Cruz, Jeoselyna Rodriguez Santos, Karla Echenique, Cindy Rondon Martinez, Altagracia Mambru, Bethania De La Cruz de Peña, Ana Yorkira Binet Stephens. Brayelin Elizabeth Martinez, Prisilla Rivera Brens, Francia Jaskson Cabrera.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Grand Prix

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2011-08-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved