Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Rywalki Polek w WGP – reprezentacja Argentyny

Rywalki Polek w WGP – reprezentacja Argentyny

fot. archiwum

Już w piątek rusza kolejna edycja World Grand Prix. W niej po raz pierwszy w historii dwa turnieje odbędą się w Polsce. Na początek rywalizacji biało-czerwone zagrają w Bydgoszczy, a ich pierwszymi przeciwniczkami będą Argentynki.

Męska reprezentacja Argentyny od kilku lat puka (coraz skuteczniej) do bram światowej czołówki. Pokazał to chociażby tegoroczny turniej finałowy Ligi Światowej, w którym siatkarze z Ameryki Południowej uplasowali się tuż poza podium. O wiele gorzej wiedzie się ich koleżankom po fachu. Argentynek trudno szukać na czołowych lokatach w największych światowych turniejach. Podopieczne Horacio Bastita plasują się dopiero na 25. miejscu w światowym rankingu, a wyprzedzają je między innymi takie potęgi jak: Kenia, Chorwacja, Kanada czy Kostaryka.

Reprezentacja Argentyny w mistrzostwach świata po raz ostatni wystąpiła w 2002 roku. Wówczas siatkarki z Ameryki Południowej uplasowały się dopiero na siedemnastym miejscu. Kolejne czempionaty globu odbywały się bez argentyńskiego zespołu tak samo, jak igrzyska olimpijskie w Atenach czy Pekinie. Dzięki dobremu występowi na turnieju Pan American Cup w ubiegłym roku (piąte miejsce) podopieczne Horacio Bastita zdołały zakwalifikować się do tegorocznej edycji World Grand Prix. Jest to historyczny wyczyn tego zespołu, bowiem nigdy wcześniej nie brał udziału w tych prestiżowych rozgrywkach. Głównym celem Argentynek podczas tego turnieju będzie zebranie cennego, międzynarodowego ogrania oraz zdobycie punktów do światowego rankingu, które pozwolą im walczyć o prawo gry na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Udział w tych zmaganiach jest marzeniem siatkarek z Ameryki Południowej. Jednak wydaje się, że wywalczenie przepustek do Londynu przez Argentynki jest mało prawdopodobne.

Wszystko wskazuje na to, że będą one jednym z najsłabszych zespołów w tegorocznej edycji World Grand Prix. Teoretycznie powinny one toczyć bój z Peru i Kazachstanem o zajęcie ostatniego, szesnastego miejsca w końcowej klasyfikacji. Już samo wywalczenie awansu do Grand Prix jest dla nich sporym osiągnięciem.W argentyńskich szeregach próżno szukać gwiazd światowego formatu. Zespół nie jest wielce doświadczony na arenie międzynarodowej. Można go określić jako mieszankę rutyny i młodości. Najstarszymi zawodniczkami są: 31-letnia Marianela Garbari oraz 27-letnia Daniela Gildenberger, zaś najmłodsze siatkarki to: Antonela Curatola, Georgina Pinedo oraz Lucia Fresco, która jest jednocześnie najwyższą zawodniczką w ekipie Horacio Bastita (mierzy 193 cm). Ogólnie jednak Argentyna nie może być zaliczana do drużyn o wysokich parametrach fizycznych, bowiem zaledwie cztery zawodniczki z szerokiego składu mają powyżej 185 cm wzrostu.

W ostatnich latach biało-czerwone nie miały okazji mierzyć się z tym przeciwnikiem, dlatego też początkowe akcje piątkowego meczu mogą być pewną niewiadomą dla podopiecznych Alojzego Świderka. Jednak nie powinna to być zbyt wymagająca przeszkoda do pokonania. Polki będą miały okazję dwukrotnie zmierzyć się z Argentyną, bowiem również podczas drugiego weekendu World Grand Prix obie ekipy znalazły się w jednej grupie.

W lipcu Argentynki miały okazję sprawdzić swoją formę w turnieju Pan American Cup, w którym uplasowały się na szóstej pozycji, a ich ostateczny bilans to cztery zwycięstwa (z Kanadą 3:1, z Meksykiem 3:0, z Chile 3:0, z Peru 3:2) i cztery porażki (z Kubą 1:3, z Portoryko 2:3, z USA 0:3, z Dominikaną 0:3).

Jednak o triumfy w World Grand Prix już tak łatwo nie będzie podopiecznym Horacio Bastita. Czy Argentynki będą w stanie sprawić niespodziankę w tych prestiżowych rozgrywkach? A może będą musiały zapłacić „frycowe" i zajmą ostatnie miejsce w zbliżającym się turnieju?

Skład reprezentacji Argentyny: Lucia Gaido, Marianela Garbari, Paula Yamila Nizetich, Aylin Pereyra, Lucia Fresco, Daniela Gildenberger, Ileana Leyendeker, Tatiana Soledad Rizzo, Camila Jersonsky, Emilce Sosa, Georgina Pinedo, Antonelia Bortolozzi, Leticia Boscacci, Florencia Carlotto, Julieta Constanza Lazcano, Florencia Natasha Busquets, Antonela Curatola, Yael Castiglione i Clarisa Sagardia.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Grand Prix

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2011-08-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved