Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Bogusław Adamski o rozwoju siatkówki plażowej w Polsce

Bogusław Adamski o rozwoju siatkówki plażowej w Polsce

fot. archiwum

- W PZPS patrzymy daleko w przyszłość. Chcemy być nie tylko obecni na igrzyskach w Rio de Janeiro, ale też mieć tam realne szanse na zdobycie złotego medalu - mówi o planach polskiej siatkówki plażowej Bogusław Adamski, sekretarz generalny związku.

W ostatnich dniach serwisy agencyjne i siatkarskie informowały o kolejnych zwycięstwach polskich par w siatkówce plażowej na arenie międzynarodowej. Najpierw dowiedzieliśmy się o medalach mistrzostw Europy do 20 lat w Tel Awiwie. Na najwyższym stopniu podium stanęli Bartosz Łosiak i Piotr Kantor, a na trzecim Katarzyna Kociołek i Karolina Baran. W niedzielę w Starych Jabłonkach w finale turnieju World Touru Grand Slam Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel przegrali z amerykańskimi mistrzami olimpijskimi Toddem Rogersem i Philipem Dalhausserem.

W ostatnich latach regularnie odnosimy sukcesy w mistrzostwach Europy i świata w różnych kategoriach wiekowych. Przypomnę, że kilka tygodni wcześniej w chorwackim Umagu Katarzyna Kociołek z Karoliną Baran oraz Maciej Kosiak z Łukaszem Kaczmarkiem zdobyli złote medale mistrzostw świata juniorów. Jestem przekonany, że bilans 2011 roku nie jest jeszcze zamknięty. Można więc śmiało powiedzieć, że polskie sukcesy w siatkówce plażowej nie są dziełem przypadku. Mamy swój system pracy i szkolenia, w Łodzi działa Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Współpracujemy z federacjami zagranicznymi m.in. z niemiecką i rosyjską. Postawienie w pewnym okresie przez tą pierwszą na młode zawodniczki i zawodników spowodowało, że w światowej czołówce jest kilka par z tego kraju. Jestem z przekonany, że u nas będzie podobnie. W Polskim Związku Piłki Siatkowej patrzymy daleko w przyszłość. Chcemy być nie tylko obecni w igrzyskach w Rio de Janeiro, ale też mieć tam realne szanse na zdobycie złotego medalu. Oczywiście, żeby to wszystko móc zrealizować potrzebne będzie finansowe wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki – powiedział sekretarz generalny Polskiego Związku Piłki Siatkowej Bogusław Adamski.

Na razie jednak przed nami Londyn. Dokładnie za rok tam będzie trwała walka o medale. Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel po wywalczeniu srebrnego medalu w World Tourze w Starych Jabłonkach zajmują czwarte miejsce w światowym rankingu. W zgodnej opinii fachowców tylko jakiś kataklizm może pozbawić najlepszej polskiej pary gry na olimpijskim piasku w Londynie.Jak podkreśla Bogusław Adamski jeszcze nie tak dawno dla czołowych polskich par marzeniem była gra w turnieju głównym World Touru. Fijałek i Prudel po raz pierwszy stanęli na podium tego cyklu w niedzielę 25 lipca 2010 roku. – Pierwsze mistrzostwa Polski w 1994, powołanie przy PZPS Komisji Siatkówki Plażowej w 1998 roku, debiut Starych Jabłonek w turniejach World Touru, pierwsze miejsce na podium pary Fijałek-Prudel w tym cyklu oraz dwa polskie duety w tegorocznych mistrzostwach świata w Rzymie – są to kolejne kroki milowe w rozwoju siatkówki plażowej w naszym kraju, które wymienia sekretarz generalny PZPS. Początki jak zwykle były trudne, ale po szesnastu latach widać wyraźnie efekty.

Sekretarz generalny PZPS przypomina, że "marzenia o wielkim graniu na plaży" rodziły się przed laty. We wspomnianym czempionacie w 1994 roku pierwsze miejsce zajęli Janusz Bułkowski i Zbigniew Żukowski. W nagrodę wyjechali na II mistrzostwa Europy do Almerii i był to pierwszy zagraniczny start w oficjalnych zawodach międzynarodowych Polaków. Zajęli wtedy 10. miejsce w tych mistrzostwach. Lokata dawała nadzieje, że można znaleźć się wśród najlepszych.

– Utalentowanych i dobrych zawodników, którzy przewinęli się przez krajowe boiska na plaży nie brakowało. Do tego grona na pewno można zaliczyć Daniela Plińskiego, Marcina Wikę, Dominika Witczaka, Zbigniewa Bartmana czy Janusza Bułkowskiego. Szkoleniem zajmowali się znani polscy trenerzy z Aleksandrem Gedigą, Andrzejem Warychem czy Dariuszem Luksem – mówi sekretarz generalny PZPS i dodaje, że kiedyś nie było środków na organizację zgrupowań z kraju. Teraz kadra zaczyna sezon od treningów w Brazylii czy na Teneryfie, a naszych najlepszych Niemcy zapraszają na wspólne treningi z ich czołówką w najlepszych swoich ośrodków.

Więcej na stronie pzps.pl

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-08-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved