Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ juniorek: Polki wygrały z Rosjankami i zajęły 9. miejsce

MŚ juniorek: Polki wygrały z Rosjankami i zajęły 9. miejsce

Reprezentacja Polski juniorek zajęła 9. miejsce w mistrzostwach świata. Podopieczne trenera Grzegorza Kosatki udanie zrewanżowały się Rosjankom za wcześniejszą porażkę, wygrywając w swoim ostatnim meczu turnieju 3:1.

Pierwszego seta dobrze rozpoczęły Rosjanki, które po trzech punktach Natalii Malyk objęły prowadzenie 4:2. Polki szybko jednak odrobiły straty, dzięki dwóm punktom Aleksandry Sikorskiej i Zuzanny Czyżnielewskiej (6:4). Na tablicy wyników często notowaliśmy remisy (7:7, 11:11), a wyrównana walka toczyła się aż do drugiej przerwy technicznej, na której Polki prowadziły jednym punktem (16:15). Końcówka seta należała do podopiecznych trenera Grzegorza Kosatki. Polki odskoczyły na cztery punkty (21:17) i bezpiecznie utrzymały przewagę do końca partii, wygrywając 25:19 i obejmując prowadzenie w meczu 1:0.

Druga odsłona meczu rozpoczęła się od remisu 5:5. Był to jednak ostatni tak wyrównany moment w tym secie, bowiem zaraz potem Polki zdobyły 6 kolejnych punktów i objęły zdecydowane prowadzenie 11:5. Na drugą przerwę techniczną nasze reprezentantki schodziły z sześciopunktową przewagą (16:10). Rosjankom udało się jeszcze zbliżyć na dwa punkty przy stanie 17:15 dla Polek, ale końcówka partii należała już zdecydowanie do siatkarek znad Wisły. Po dwa punkty Zuzanny Czyżnielewskiej, Emilii Muchy i Eweliny Mikołajewskiej pozwoliły wygrać tego seta podobnie jak pierwszego, 25:19.

W trzeciej partii lepsze były Rosjanki. Kluczowym momentem tej odsłony spotkania było pięć akcji po pierwszej przerwie technicznej, na którą Polki schodziły jako zespół prowadzący (8:7), a kilka chwil później przegrywały już 8:12. Nie pomogło przebudzenie w postaci dziewiątego punktu dla Polek w wykonaniu Justyny Sosnowskiej. Rosjanki utrzymywały swoją przewagę (14:10, 17:13). Wpuszczone na parkiet w końcówce tego seta Anna Grejman i Anna Łozowska zdobyły po jednym punkcie, ale tej partii nie udało się już wygrać. Wynik ponownie 25:19, ale tym razem dla Rosjanek.

Czwarta i jak się później okazało ostatnia odsłona spotkania rozpoczęła się dobrze dla Polek. Na pierwszą przerwę techniczną nasze reprezentantki schodziły z dwupunktową przewagą (8:6), głównie dzięki dobrej grze w tej części seta Sosnowskiej. W miarę upływu czasu podopieczne trenera Kosatki powiększały swoją przewagę, a młode Rosjanki powoli traciły wiarę w końcowy sukces. Ze stanu 13:11 szybko zrobiło się 18:14. Kolejne dwa punkty zdobyły Czyżnielewska (19:14) i Sosnowska (20:14). Rosjanki ugrały jeszcze w tej partii dwa punkty, ale to było wszystko na co dzisiaj pozwoliły im Polki. Ostatni punkt dla polskiej ekipy zdobyła Gabriela Jasińska. Polki wygrały 25:16 i cały mecz 3:1, zajmując tym samym 9. miejsce w mistrzostwach świata.

Polska – Rosja 3:1
(25:19, 25:19, 19:25, 25:16)

Polska: Sosnowska (12), Mikołajewska (15), Jasińska (7), Sikorska (7), Mucha (12), Czyżnielewska (16), Medyńska (libero) oraz Śliwińska, Łyszkiewicz, Łozowska (5), Grejman (1)
Rosja: Manzjuk (9), Ławrowa (2), Jaroszik (8), Safonowa (9), Anufrienko (4), Malyk (16), Galjewa (libero) oraz Łapuszkina (1), Bawkina (7), Gołosnowa, Iwonkina (5), Petrowa

Po meczu powiedzieli:
Vadim Kirjanow (trener reprezentacji Rosji): Graliśmy dzisiaj źle. Nie mieliśmy dobrego przyjęcia, a bez tego nie mogliśmy zrealizować swoich założeń.

Grzegorz Kosatka (trener reprezentacji Polski): To był nasz drugi mecz z reprezentacją Rosji na tym turnieju. W pierwszym Rosjanki zagrały bardzo dobrze i wygrały. Dziś to mój zespół był bardziej skoncentrowany i dlatego pokonał rywalki.

Alina Jaroszik (kapitan reprezentacji Rosji): Miałyśmy zbyt wiele problemów z przyjęciem zagrywki. Przykro nam z powodu porażki.

Emilia Kajzer (kapitan reprezentacji Polski): Chcę wrócić do domu i cieszyć się z tego zwycięstwa z przyjaciółmi. Jesteśmy szczęśliwe, że udało nam się wywalczyć 9. miejsce