Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Biało-czerwone w najlepszej dziesiątce mistrzostw świata juniorek

Biało-czerwone w najlepszej dziesiątce mistrzostw świata juniorek

W rundzie finałowej mistrzostw świata juniorek w pojedynku o miejsca 9-12 reprezentacja Polski zwyciężyła drużynę Kuby. Podopieczne Grzegorza Kosatki musiały uznać wyższość rywalek tylko w drugim secie.

Reprezentacja Kuby już od początku spotkania przejęła inicjatywę. Z pomocą silnych serwisów oraz popełniających proste błędy Polek, siatkarki z Ameryki Środkowej szybko wypracowały dwupunktową przewagę (7:5, 8:6, 9:7). Wówczas jednak do akcji wkroczył polski blok. Dzięki „czapie" Gabrieli Jasińskiej polskie siatkarki doprowadziły do remisu (9:9). Chwilę później w tym samym elemencie gry popisała się Justyna Sosnowska i podopieczne Grzegorza Kosatki wyszły na pierwsze w tym spotkaniu prowadzenie (11:10). Jak się okazało nie na długo. Kubanki ponownie uruchomiły zagrywkę i błyskawicznie odskoczyły na trzy punkty (16:13). Polki nie zamierzały się poddawać. Skuteczny atak oraz pomyłki przeciwniczek pozwoliły biało-czerwonym zbliżyć się na jedno oczko (16:17). Polskie siatkarki szły za ciosem. Akcja Anny Łozowskiej oraz as serwisowy Emilii Muchy dały im dwupunktowe prowadzenie (19:17). W końcówce ekipa kubańska po raz kolejny „przycisnęła" rywalki zagrywką, co zaowocowało wyrównaniem 21:21. Polskie zawodniczki nie czekały na dalszy ciąg wydarzeń. W polu zagrywki zameldowała się Jasińska, w efekcie czego drużyna Kosatki odskoczyła na dwa punkty (23:21). Zwycięski punkt „podarowały" Polkom Kubanki, atakując w aut (25:21).

Drugą partię polski zespół rozpoczął obiecująco – silne zagrywki Jasińskiej zapewniły prowadzenie 3:0. Ekipa Kuby rzuciła się do odrabiania strat i zdołała uzyskać remis 5:5. Jednak biało-czerwone ponownie przejęły inicjatywę i dzięki skutecznej akcji w ataku oraz asowi serwisowemu Muchy prowadziły na pierwszej przerwie technicznej (8:6). Kubanki poprawiły skuteczność w ataku i szybko uzyskały wyrównanie (9:9). Zawrzała walka punkt za punkt. Udane akcje kubańskich siatkarek w ataku, a także błędy polskiej drużyny pomogły zawodniczkom trenera Wilfredo Robinson Pupo wyjść na prowadzenie, które na drugiej przerwie technicznej sięgnęło trzech oczek (16:13). Polki miały duże problemy ze z przyjęciem, a co za tym idzie ze skończeniem ataku, co było wodą na młyn zwiększających dystans rywalek (21:16). Polskie siatkarki, mimo wysiłków nie zdołały nawiązać już walki i Kuba zwyciężyła 25:18.

W trzeciej odsłonie Polki zdecydowanie poprawiły skuteczność w ataku. Efekty przyszły szybko w postaci prowadzenia 4:1. Skuteczna gra polskiej drużyny na kontrze, a także znakomita postawa Łozowskiej w bloku pozwoliła zwiększyć przewagę do pięciu oczek (8:3). Biało-czerwone, siejąc popłoch w mocnymi zagrywkami w szeregach rywalek, łatwo utrzymywały przewagę (11:5, 15:11). Po skutecznej akcji Zuzanny Czyżnielewskiej, Polki schodziły na drugą przerwę techniczną, prowadząc 16:12. Końcówka seta była popisem polskich siatkarek, które grały jak z nut. W polu zagrywki znakomicie spisywała się Jasińska (22:14). Polskie juniorki łatwo wygrały 25:14.

W czwartym akcie do pierwszej przerwy technicznej drużyny walczyły punkt za punkt. Po powrocie na boisko as serwisowy Jasińskiej oraz atak Sosnowskiej zapewnił reprezentacji Polski prowadzenie 9:7. Był to tzw. „wiatr w żagle" polskiego zespołu. Silne zagrywki i skuteczny atak pozwalał Polkom zwiększać przewagę, która na drugiej przerwie technicznej sięgnęła pięciu oczek (16:11). Ekipa trenera Kosatki górowała nad przeciwniczkami w każdym elemencie gry. W końcówce Kubanki usiłowały jeszcze stawiać opór, lecz bezskutecznie. „Kropkę nad i„ postawiła skutecznym atakiem Mucha (25:22).

Kuba – Polska 1:3
(21:25, 25:18, 14:25, 22:25)

Kuba: Rodriguez (8), Gracia (7), Hernandez, Robles (8), Cardona (15), Matiezno (17), Sanchez (libero)
Polska: Sosnowska (10), Mikołajewska (11), Jasińska (9), Łozowska (7), Śliwińska, Czyżnielewska (15), Medyńska (libero) oraz Mucha (15)

Powiedzieli po meczu:
Emilia Kajzer, kapitan reprezentacji Polski: Jesteśmy bardzo zadowolone ze zwycięstwa. Mamy dużą szansę na zajęcie 9. miejsca. Nie ma znaczenia kto będzie naszym przeciwnikiem. Będziemy walczyć o zwycięstwo .

Yunieska Robles, kapitan reprezentacji Kuby: Przede wszystkim chciałabym pogratulować polskiej drużynie. Zaprezentowały znakomitą grę, świetnie serwowały. Nasza libero nie potrafiła poradzić sobie z odbiorem tych zagrywek. Musimy sporo poprawić w naszej grze. Naszym celem jest teraz wywalczenie 11. miejsca w turnieju.

Grzegorz Kosatka, trener reprezentacji Polski: Cieszę się bardzo z wygranej. Udało nam się znaleźć w czołowej dziesiątce mistrzostw świata. Dziewczyny dobrze spisywały się w ataku i zagrywce. Mam nadzieję, że jutro to powtórzą i wygramy ten ostatni mecz.

Wilfredo Robinson Pupo, trener reprezentacji Kuby: Myślę, że o naszej porażce zadecydowała bardzo nierówna forma. W decydujących momentach nie potrafiliśmy zachować zimnej krwi i skończyć akcji.