Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Stare Jabłonki: Porażka i zwycięstwo Kądzioły i Szałankiewicza

WT Stare Jabłonki: Porażka i zwycięstwo Kądzioły i Szałankiewicza

Od porażki rozpoczęli udział w turnieju World Tour w siatkówce plażowej w Starych Jabłonkach Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz. Polacy w swoim pierwszym spotkaniu w grupie Q nie sprostali Holendrom. W drugim wygrali ze Szwajcarami.

Grupa Q

Od porażki rozpoczęli swój udział w turnieju głównym Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz. Polacy rozstawieni w turnieju z numerem 9. przegrali w dwóch bardzo wyrównanych setach z aktualnie wyżej rozstawioną holenderską parą Nummerdor/Schuil.

Pierwszy set dzisiejszego spotkania lepiej rozpoczął się dla rywali, którzy po skutecznej kontrze prowadzili 2:0. Polacy niesieni dopingiem fantastycznej publiczności szybko doprowadzili jednak do remisu, po ataku w aut Holendrów (2:2). Rywale jednak znów odskoczyli na trzy "oczka" (6:3). Polacy zabrali się jednak szybko do odrabiania strat i po świetnym bloku Michała Kądzioły, tracili do przeciwników tylko jeden punkt (7:8), a po udanym ataku również Michała na tablicy wyników widniał wynik remisowy (9:9). Na przerwę techniczną zespoły zeszły z jednopunktowym prowadzeniem polskiej pary po skutecznym ataku Jakuba Szałankiewicza. Od tego momentu przez kilka akcji obserwowaliśmy zaciętą walkę punkt za punkt. Pierwsi tą serię przerwali biało-czerwoni, którzy po ataku w aut rywali prowadzili 14:12. Nummerdor/Schuil szybko zabrali się do odrabiania strat (16:16), a po skutecznej kontrze w samej końcówce seta wyszli na prowadzenie (19:18). Zawodnicy z kraju znad Wisły doprowadzili jeszcze do remisu, ale dwie kolejne akcje padły łupem rywali, którzy wygrali partię 21:19 i objęli prowadzenie w meczu 1:0.

Na szczęście Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz nie załamali się przegraniem pierwszej partii spotkania i od prowadzenia 1:0 rozpoczęli drugiego seta. Holendrzy zaczęli jednak grać bardzo skutecznie w ataku, dzięki czemu wyszli na dwupunktowe prowadzenie (6:4), które po skutecznym bloku powiększyli do trzech punktów (8:5). Biało-czerwoni nie zamierzali jednak tak łatwo spasować i zagrzewani do walki przez polskich kibiców po skutecznym ataku na kontrze doprowadzili do remisu (10:10). Od tego momentu na boisku rozgorzała walka punkt za punkt, a żadna z par nie była w stanie odskoczyć na kilka punktów przewagi. Dopiero od stanu 14:14 dwa kolejny punkty padły łupem wyżej rozstawionych zawodników (16:14). Przy stanie 18:17 dla przeciwników, polscy kibice mieli nadzieję, że uda się doprowadzić polskiej parze do tie-breaka. Niestety trzy kolejne punkty zdobyli Nummerdor/Schuil i to oni mogli cieszyć się ze zwycięstwa w drugiej partii 21:17 i całym meczu 2:0.

Polscy zawodnicy nie ukrywali rozczarowania po przegranym meczu z duetem z Holandii w fazie grupowej turnieju w Starych Jabłonkach. Jakub Szałankiewicz podkreślał, że biało-czerwoni wygrywali już trzy razy z rywalami w tym roku. – W tym sezonie trzy razy z nimi graliśmy. Dwa razy na obozie przygotowawczym, raz w Szanghaju na World Tourze i zawsze do tej pory udało nam się z nimi wygrywać. Polski zawodnik podkreślił również, że Holendrzy są aktualnie w naprawdę wysokiej formie i polska para starała się grać z nimi jak równy z równym. – Holendrzy są w życiowej formie. My staraliśmy się im dotrzymywać kroku. Mam nadzieję, że nie daliśmy za mocno plamy.

Jakub podkreślił, że w kolejnych spotkaniach razem z Michałem Kądziołą będą starali się wygrać i awansować do kolejnej fazy turnieju. – Mamy jeszcze przed sobą dwa mecze z parami szwajcarskimi, z którymi zawsze graliśmy równo. Będziemy starali się wygrać i dać z siebie jak najwięcej. Zawodnik był również pełen uznania dla polskiej publiczności, która fantastycznie dopinguje do walki wszystkich siatkarzy. – Kibice sami co roku podwyższają sobie poprzeczkę poprzez kibicowanie i z roku na rok jest coraz lepiej.

Nummerdor/Schuil NED [8] – Kądzioła/Szałankiewicz POL [9] 2:0
(21:19, 21:17)

Heyer/Chevallier SUI [24] – Laciga M./Weingart SUI [25] 2:0
(21:18, 21:19)

Po świetnym meczu stojącym na wysokim poziomie Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz pokonali szwajcarską parę Heyer/Chevallier w tie-breaku i zachowali szanse na awans do fazy pucharowej turnieju Grand Slam w Starych Jabłonkach.

Pierwszy set spotkania rozpoczął się od wyrównanej walki punkt za punkt, a po skutecznym ataku Michała, polscy zawodnicy wyszli na prowadzenie 3:2. Po dobrym bloku Jakuba Szałankiewicza biało-czerwoni prowadzili już 6:3. Rywale nie zamierzali jednak łatwo poddawać się i po podwójnym odbiciu naszych zawdoników doprowadzili do remisu (7:7). Od tego momnentu rozpoczęła się wyrównana walka punkt za punkt, a pierwsi tą serię przerwali Polacy, którzy po błędzie rywali wyszli na dwupunktowe prowadzenie (13:11). Zawodnicy starali się kontrolować to co dzieje się na boisku, wygrywając ostatecznie pierwszą partię 21:19.

Również drugi set lepiej rozpoczęli polscy zawodnicy, którzy po udanym ataku Kądzioły prowadzili 3:2, a po ataku rywali w aut 4:2. Przeciwnicy szybko zabrali się do odrabiania strat i po skutecznnym ataku w kontrze na tablicy wyników pojawił się wynik remisowy (7:7), a po dwóch kolejnych skutecznych akcjach prowadzili 9:7. Biało-czerwoni dopingowani przez znakomitą publiczność po skutecznym bloku zmniejszyli straty do jednego punktu (11:12). Rywale jednak po skutecznym ataku odskoczyli na trzy "oczka" przewagi (15:12). Polacy próbowali doprowadzić do remisu, ale rywale nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa wygrywając drugą odsłonę 21:19.

Tie-break rozpoczął się udanie dla polskiej pary, która prowadziła 2:0. Zawodnicy ze Szwajcarii szybko doprowadzili do remisu, a po asie serwisowym wyszli na prowadzenie (6:5). Polacy jednak szybko doprowadzili do wyrównania, a po skutecznym bloku mieli dwa punkty przewagi (12:10). Biało-czerwoni nie dali już sobie wydrzeć zwycięstwa, ostatecznie wygrywając 15:12 i cały mecz 2:1.

Kądzioła/Szałankiewicz POL [9] – Heyer/Chevallier SUI [24] 2:1
(21:19, 19:21, 15:12)

Nummerdor/Schuil NED [8] – Laciga M./Weingart SUI [25] 2:1
(16:21, 21:18, 15:11)