Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ juniorek: Zwycięstwo Polek nad Egipcjankami

MŚ juniorek: Zwycięstwo Polek nad Egipcjankami

Polskie juniorki odniosły swoje drugie zwycięstwo na mistrzostwach świata. Polki pokonały w czterech setach Egipcjanki. Po wygranej w pierwszych dwóch partiach, „biało-czerwone", w trzeciej musiały uznać wyższość rywalek, lecz kolejną rozstrzygnęły na swoją korzyść.

Pierwszą odsłonę spotkania lepiej rozpoczęły Egipcjanki, które szybko wyszły na prowadzenie 5:2. Na pierwszej przerwie technicznej rywalki "biało-czerwonych" wygrywały 8:6. Po czasie Polki zaczęły odrabiać straty. Role się odwróciły, a na tablicy wyników wkrótce widniał wynik 13:9. Wysoka, czteropunktowa przewaga polskich siatkarek utrzymywała się do drugiej przerwy technicznej (16:12). Po powrocie zespołów na parkiet wyrównana walka trwała do stanu 18:14. Od tego momentu punkty zdobywać zaczęła już tylko reprezentacja Polski, w której wyróżniały się Jasińska i Mikołajewska. Podopieczne Grzegorza Kosatki pewnie wygrały zatem pierwszego seta 25:14.

W drugiej partii od początku zdecydowanie górowały Polki. Co prawda od wyniku 2:0 rozpoczęły Egipcjanki, ale "biało-czerwone" szybko doprowadziły do remisu 2:2, a następnie wyszły na prowadzenie 4:2, które stopniowo powiększały. Na pierwszej przerwie technicznej przewaga polskiej drużyny była aż pięciopunktowa (8:3). Po czasie obraz gry nie uległ zmianie. Polki nadal dyktowały warunki na boisku. W efekcie, na drugiej przerwie technicznej znów wysoko prowadziły (16:10). Po powrocie zespołów na parkiet kolejne dwa punkty padły łupem Polek i ich przewaga była już ośmiopunktowa (18:10).W końcówce "biało-czerwone" nie pozwoliły już rywalkom na zbyt wiele i znów wysoko je pokonały, zwyciężając ostatecznie 25:15.

Trzeci set początkowo był walką punkt za punkt. Przy stanie 3:3 jednak na prowadzenie zaczęły wychodzić siatkarki z Egiptu, które na pierwszym regulaminowym czasie wygrywały 8:5. Ich trzypunktowa przewaga utrzymywała się do stanu 12:15. Wówczas Polki zaczęły odrabiać straty. Najpierw doprowadziły do remisu 15:15, a następnie, na drugiej przerwie technicznej były już na prowadzeniu 16:15. Po wznowieniu gry walka zaczęła toczyć się punkt za punkt. Zacięta wymiana ciosów trwała do stanu 23:23. W końcówce skuteczniejsze okazały się Egipcjanki, na czele z Aya, które wygrały tę partię 25:23.

Czwartą odsłonę meczu Polki rozpoczęły fatalnie. Już po kilku minutach gry, głównie za sprawą ogromnej ilości błędów własnych, przegrywały 0:8. Po przerwie technicznej siatkarki z Egiptu zdobyły jeszcze dwa punkty i było już 0:10. Gdy wydawało się, że jest już po secie, sześć kolejnych oczek padło łupem Polek, a przewaga Egipcjanek była już tylko czteropunktowa (6:10). Przy stanie 9:13 role kompletnie się odwróciły. Na zagrywce zameldowała się Czyżnielewska i "biało-czerwone" doprowadziły do remisu po 13. Na drugiej przerwie technicznej zaś prowadziły już 16:14. Końcówka seta należała do reprezentacji Polski, która znów pewnie pokonała Egipt, wygrywając 25:15.

Po meczu powiedzieli:
Grzegorz Kosatka (trener reprezentacji Polski): – Wiele z moich zawodniczek jest już bardzo zmęczonych. Nie zagraliśmy dziś tak, jak chcieliśmy, ale najważniejsze, że wygraliśmy.

Emilia Kajzer (kapitan reprezentacji Polski): – Miałyśmy w tym meczu kilka trudnych chwil, zwłaszcza, gdy przegrywałyśmy 0:10 w ostatnim secie. Jesteśmy bardzo szczęśliwe, że wygrałyśmy to spotkanie.

Mohamed Ahmed (trener reprezentacji Egiptu): – Z każdym meczem nabieramy doświadczenia. Tak też było dzisiaj. Te zawody były dla nas tylko „rozgrzewką" przed następnym turniejem w Turcji.

Yasmin Hussein (kapitan reprezentacji Egiptu): – Według nas zagrałyśmy lepiej niż w poprzednich meczach. To, co działo się w ostatnim czasie w Egipcie bardzo na nas wpłynęło, nie mogłyśmy się przez to odpowiednio skoncentrować.

Polska – Egipt 3:1
(25:14, 25:15, 23:25, 25:15)

Polska: Sosnowska (4), Mikołajewska (11), Kajzer (1), Sikorska (3), Śliwińska (15), Czyżnielewska (11), Medyńska (libero) oraz Jasińska (7), Grejman (1), Łozowska (6), Mucha (1) i Łyszkiewicz (10)