Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kto faworytem mistrzostw świata juniorek?

Kto faworytem mistrzostw świata juniorek?

fot. FIVB

W dniach 22-31 lipca w dwóch peruwiańskich miastach - Limie i Trujillo odbędzie się kolejna edycja mistrzostw świata juniorek. W turnieju weźmie udział szesnaście zespołów, wśród nich również reprezentacja Polski. Czy biało-czerwone sprawią niespodziankę?

W tym roku mistrzostwa świata juniorek zawitały po raz czwarty do Ameryki Południowej, a dokładniej do Peru. Wcześniej w tym kraju zawody te odbywały się w 1989 roku. Ponadto dwukrotnie organizatorem czempionatu globu w tej kategorii wiekowej była Brazylia – w 1977 roku (Sao Paulo) oraz w 1993 roku (Brasilia).Udział w tegorocznych mistrzostwach weźmie szesnaście zespołów, które zostały podzielone na cztery grupy. Po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup utworzą dwie kolejne grupy, z których dwa najlepsze teamy awansują do półfinałów i będą walczyły o medale. Natomiast po dwie ostatnie drużyny z pierwszego etapu rywalizacji znajdą się w dolnej części klasyfikacji i pozostanie im walka o miejsca 9-16.

Tylko dwa kraje – Brazylia i Chiny brały udział we wszystkich dotychczasowych mistrzostwach świata. Ponadto są to dwa najbardziej utytułowane zespoły w tej kategorii wiekowej, zatem i w tym roku na pewno będą zaliczane do grona faworytów. Siatkarki z Ameryki Południowej do tej pory wywalczyły aż dziesięć medali, w tym sześć złotych (1987, 1989, 2001, 2003, 2005, 2007). Chinki tylko raz sięgnęły po złoto (1995), ale w swoim dorobku zgromadziły aż dziewięć krążków. W ostatnim mundialu najlepsze okazały się Niemki, jednak już wiadomo, że nie obronią one tytułu, bowiem nie zdołały zakwalifikować się na turniej w Peru.

Jako ciekawostkę można dodać, że Serbki, Belgijki oraz Słowaczki zadebiutują w mistrzostwach świata juniorek. Jednak trzeba zaznaczyć, że trzykrotnie w tym turnieju brała udział reprezentacja Serbii i Czarnogóry, a dwa razy – Czechosłowacja.Reprezentacja Polski po raz ósmy weźmie udział w czempionacie globu. Z pewnością pierwszym celem podopiecznych Grzegorza Kosatki będzie wyjście z grupy. Dotychczas biało-czerwone najlepszy wynik osiągnęły w 2003 roku. Wówczas zdołały wywalczyć brązowe medale. Czy tym razem Polkom pójdzie równie dobrze?

Z pewnością jednymi z głównych faworytek do medali są Brazylijki i Chinki. Na pewno groźne będą także gospodynie, którym sprzyjają nie tylko ściany, ale także losowanie. Swoje trzy grosze w rywalizacji powinny dorzucić również groźne w kategoriach młodzieżowych Dominikanki. Nie można również zapominać o takich zespołach jak Japonia, Włochy czy Rosja. Jednak tak naprawdę typowanie faworytów do medali, to jak wróżenie z fusów, bowiem w turniejach młodzieżowych zdarzają się niespodzianki i na taką liczymy w wykonaniu biało-czerwonych.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacje młodzieżowe, rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-07-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved